Росія послідовно проводить політику зміни демографічного складу тимчасово окупованих територій України, заміщуючи місцеве населення громадянами РФ, а подекуди — країн Центральної Азії. Це є порушенням статті 49 Конвенції про захист цивільного населення під час війни. Окрім того, масове переселення росіян у Крим і депортацію українців звідти можна, ймовірно, вважати воєнним злочином і злочином проти людяності, повідомляє FREEДОМ із посиланням на Українську Гельсінську спілку з прав людини (УГСПЛ).
До такої політики РФ вдалася одразу після окупації Криму. За різними оцінками, на півострів із 2014 року незаконно прибуло до 800 тис. громадян Росії, а близько 100 тис. українців навпаки виїхали. Ключовими елементами політики зміни демографічного складу були пільгове іпотечне кредитування, переміщення російських силовиків та чиновників, видворення українців та стимулювання їх до переїзду на російську територію.
Таку ж колонізаційну політику РФ проводить на територіях України, окупованих після повномасштабного вторгнення. Але вона є не досить успішною, “оскільки інтенсивність бойових дій не дозволяє мотивувати цивільних росіян масово переміщатися на окуповані території”.
“Певним винятком можна вважати великі окуповані міста України, які розташовані відносно далеко від лінії фронту і які росіянами можуть вважатися “тиловими”, наприклад — Маріуполь. Окрім цього, заселення та відбудова таких міст є для Росії політичним проєктом, який має продемонструвати російській внутрішній аудиторії й бажано всьому світові, що міста під російською окупацією “процвітають”, — повідомляє УГСПЛ.
Правозахисники, посилаючись на повідомлення радника мера Маріуполя Петра Андрющенка та Центру національного спротиву, зазначають, що у Маріуполь незаконно переселилось близько 40 тис. росіян, а в планах РФ — збільшення його населення приблизно на 300 тис. внаслідок міграції з РФ.
“Доволі промовистим є повідомлення Центру національного спротиву, що кількість незаконних мігрантів з Центральної Азії на окупованих територіях України вже сягнула 100 тис. осіб”, — зауважують в УГСПЛ.
Правозахисники зазначають: про наміри РФ й надалі сприяти зміні демографії окупованих територій може свідчити наявність значної кількості оголошень на російських сайтах щодо набору людей з регіонів Росії та країн СНД для переїзду на роботу на окуповані території України, а також започаткування масштабної програми підтримки пільгового іпотечного кредитування для купівлі житла на окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей.
“Запровадження такої програми могло відбутися лише з політичних мотивів, а беручи до уваги досвід імплементації подібної політики в окупованому Криму, можна з впевненістю констатувати, що пільгове іпотечне кредитування стане одним із головних стовпів колонізаційної політики Росії й на інших окупованих територіях України”, — наголошують в УГСПЛ.
Зазначається, що наразі на окупованих після 24 лютого 2022 року територіях України потік російських мігрантів залишається відносно стриманим, тому процеси зі зміни демографічного складу населення відбуваються повільно.
“Разом з тим не варто сумніватися, що у випадку “замороження” конфлікту сотні тисяч українців, які виїхали з окупованих територій, вже ніколи туди не повернуться, а на їхньому місці дуже швидко опиняться сотні тисяч громадян РФ”, — зазначили в УГСПЛ.
Читайте також: Згвалтування, катування, пограбування, депортація та знищення житла — Україна збирає факти воєнних злочинів РФ
Нагадаємо, за оцінками правозахисників, Росія готувала депортацію українців до початку повномасштабного вторгнення.