В Україні погіршилися погодні умови. Активний циклон приніс мокрий сніг, дощ, замети на дорогах та ожеледицю по всій країні. Складні погодні умови ІІ (помаранчевого) рівня небезпеки спостерігаються, зокрема, і на окупованих територіях країни, і на лінії фронту.
У Криму та Приазов’ї розбушувалися Чорне та Азовське моря, принісши безліч проблем місцевим жителям і військовим.
Стихія розбушувалася
Шторм в Азовському морі став причиною затоплення понад 200 житлових будинків у Бердянську (Запорізька область), вітер зірвав дахи з багатьох будівель. У місті повалено безліч дерев.
На території окупованого півострова Крим майже півмільйона людей залишилися без електрики через шторм. Затоплено окопи російських військових у різних населених пунктах півострова.
Небезпечна погода в Чорному морі змусила Росію повернути всі свої військово-морські кораблі та ракетоносці в пункти базування.
У мережі вже з’явилися десятки відео наслідків шторму: вітер повалив дерева, білборди, опори ліній електропередач. Також повідомляється про підтоплення доріг і набережних. Хвилі сягали 10 метрів і навіть вибивали вікна в будинках.
Швидкість ураганного вітру в Криму досягала 144 кілометрів на годину.
Через погіршення погодних умов — сильні снігопади та ожеледицю — в Україні працює цілодобовий Штаб із ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на дорогах державного значення.
Президент України Володимир Зеленський закликав жителів країни до обережності через надскладні погодні умови, особливо в південних регіонах. Він запевнив, що підрозділи Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), Національна поліція, комунальні служби та місцева влада працюватимуть цілодобово. Щойно буде можливо, енергетики відновлять електроживлення всім містам і селам, у яких через негоду сталося тимчасове знеструмлення.
Коментарі експертів
На фронті негода також відіграє важливу роль, погіршуючи як умови перебування військових, так і методи ведення оборонних і наступальних операцій. Детальніше про фактор погоди в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки;
- Сергій Грабський, військовий експерт;
- Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
- Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці;
- Денис Попович, військовий оглядач.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Складна погода заважає окупантам возити постачання на фронт
— Ми шукаємо можливість працювати незалежно від погоди, завдавати ворогу поразки, знищувати ворога. Але погода вносить обов’язково свої корективи. Якась частина техніки може працювати, якась частина — працює менш ефективно, щось — не працює за такої погоди.
Недоцільно використовувати, наприклад, безпілотники. Вони, скоріше, не долетять до цілі за поривів вітру. Зрозуміло, що й інші засоби ураження, які, своєю чергою, орієнтують і коригують безпілотники в прифронтовій зоні, теж не можуть зараз так ефективно працювати, як можуть за хорошої видимості.
Бійцю на фронті холодно. Навіть сучасні технічні рішення можуть лише частково допомогти. Але холодно також і ворогу. І якщо нам допомагають рідні краї, то ворогу це не допомагає, а навпаки. У росіян лінії постачання розташовані далі. Наприклад, на півдні Херсонської області, у частково окупованій Запорізькій області їм важче доправляти необхідні продукти і матеріали.
Це не стосується ситуації на сході України, де в них є донецька агломерація і налагоджено постачання. Але це постачання час від часу навіть у Донецькій області кульгає іноді на обидві ноги, тому що працює наша артилерія, працюють високоточні системи, зокрема реактивні системи залпового вогню.
Я думаю, не шторм, а саме Сили оборони України зробили все, щоб кораблі російських окупантів не виходили в Чорне море, а якщо й виходили, то дуже обережно і озираючись. Тому шторм — це радше додатковий аргумент для російських адміралів, чому вони не можуть бути ефективними, як цього від них очікує путінський режим.
Саме українські удари безпілотними системами по портах у Севастополі, Сімферополі, Керчі, Новоросійську, де базувалися або проходили російські кораблі, змусили росіян забратися з Чорного моря або намагатися триматися десь якомога далі. Саме це зменшило кількість російських атак з акваторії Чорного та Азовського морів.
Російські окупанти можуть, не шкодуючи ні техніки, ні своїх істот, можуть виношувати найбожевільніші ідеї у своїх головах. Зрозуміло, що Сили оборони теж готуються до якихось божевільних дій. Ми розуміємо, що вони часто діють як смертники, тому це не буде новиною для українців.
СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Інтенсивність бойових дій поки що не змінилася
— Погода має дуже короткий вплив і не є чільним фактором, який визначає темп ведення бойових дій сьогодні. Тому що ми бачимо, що бойові дії з обох сторін ведуться у форматі невеликих маневровних піхотних груп за підтримки артилерії.
Фактор погоди слабо впливає на дії невеликих груп піхоти, на роботу артилерії по площах або по виявлених об’єктах.
Використання техніки може бути обмежене. Використання авіації та використання безпілотних літальних апаратів серйозно обмежене, тому що там потрібен візуальний контакт, і в принципі, пориви вітру не завжди дають змогу керувати безпілотними літальними апаратами на відстані.
Також не слід забувати, що використання дронів-розвідників може бути в деяких аспектах обмежене у зв’язку зі зменшенням світлої пори доби. Тому фактор погоди об’єктивно впливає і як зимовий, як і літній фактор погоди.
Але в тому темпі, в тому алгоритмі, в якому ведуться бойові дії сьогодні, цей фактор погоди не є чимось значущим. І вони тривають із такою ж інтенсивністю.
ЮРІЙ ІГНАТ: Російські війська можуть використовувати безпілотники і в гіршу погоду
— На відміну від безпілотників ракетам простіше долати погодні умови з новим обладнанням. У холоди умови військової служби складні. Але що поробиш? Відбивати атаки потрібно і взимку, і влітку.
Я думаю, що ворог буде враховувати погодні умови. Але якщо треба буде, застосовуватиме безпілотники і ракети і в гіршу погоду. У принципі, сніжна буря і сильний вітер не постійні, вони змінюються.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Фортифікації військ РФ не стали перепоною для погоди, не стануть і для ЗСУ
— Фортифікаційні споруди, які на Південному березі Криму збудовані, ви бачите, що вони не перепона для погоди, тим паче вони не будуть перепоною в разі потреби для Збройних сил України. Процес демілітаризації Криму навіть у негоду триває. Партизани працюють, працює підпілля, і координати військових частин, об’єктів військових для того, щоб завдавати по них ударів, відомі, і буде з’являтися додаткова інформація, зокрема.
Тому потихеньку йдемо до того, що маємо зробити найголовніше в нашому житті, напевно, — звільнити український Крим. Там теж дійсно негода. Але це якраз той випадок, коли, чесно скажу, не сумуємо. Нехай змиває всі окопи, змиває всі військові частини.
Чорне море брало активну участь у розмінуванні, тому що ці міни вибухали. Є така попередня інформація. Дуже складно оцінити масштаби цих вибухів, скільки їх там було. Тому що шторм дуже сильний, і оцінити, що це було — вибух чи удар хвилі — справді досить складно. Але те, що мін стало менше, це точно.
ІГОР РОМАНЕНКО: Негода найбільше заважає тим, хто наступає
— Безумовно, погодні умови впливають на підготовку і проведення бойових дій. Але це не нова обставина, оскільки, по-перше, ми вже воюємо другий рік. По-друге, перед цим проводилися навчання, тобто військові, як би не було важко, націлені, що треба і в цих умовах теж виконувати бойові дії.
Інша річ, що погода по-різному впливає на наступальні та оборонні дії військ. Тобто сльота, негода, розбиті дороги більшою мірою позначаються на ту сторону, яка наступає.
Та обставина, що на сході фактично з самого січня противник формував там наступальне угруповання і продовжує намагатися вести бойові дії і штурми. Якщо взяти південний напрямок, то у нас залишаються дії наступального характеру від сил оборони України. Це мелітопольський напрямок, Вербове, Новопрокоп’ївка. На Херсонському напрямку розширюються захоплені плацдарми, укріплення наших позицій. Для цього теж необхідні відповідні умови.
Попри це, бронетехніка, яка має підтримувати дії двох бригад морської піхоти, форсує річку. Враховуються не тільки погодні умови, а й те, що там було затоплення. І противник це зробив навмисно для того, щоб виключити ці території для проведення наших наступальних дій влітку. Зараз ситуація змінилася — ці території можна використовувати, але необхідні сили і резерви по всьому великому фронту. А до кінця року вони обмежені.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: РФ зазнає додаткових втрат, намагаючись наступати в негоду
— Дощі та сніг звужують можливості використання важкої техніки і змушують рухатися дорогами, а не полями, де техніка може загрузнути і таким чином, стати легкою мішенню для артилерії.
Але погода відіграє роль для будь-якої протиборчої сторони. У принципі, для української армії ті самі проблеми будуть притаманні. Однак коли ми говоримо про піхотні штурми, то піхота може пройти там, де не проходить техніка, і російське військове керівництво буде кидати людей через поля, бруд. Це складно для людей. Тобто вони будуть мати додаткові збитки.
Читайте також: “М’ясні штурми” виявилися для армії РФ єдиним доступним для неї варіантом наступу, — Грабський