Сльозогінний газ і водомети проти мітингувальників — ситуація в Грузії загострюється: оцінки та коментарі (ВІДЕО)

Силовики водометами розганяють протестувальників у Тбілісі. Фото: ap.org

У Тбілісі поліція застосувала силу, щоб розігнати демонстрантів біля парламенту Грузії. Правоохоронці використовували силу і під час затримання учасників акції протесту. Причиною багатотисячного мітингу в Тбілісі стала заява прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе про те, що уряд призупиняє переговори про вступ Грузії до Євросоюзу. Деталі — в матеріалі журналістів телеканалу FREEДОМ.

“Боротися до перемоги” закликав прихильників лідер опозиційної партії “Стратегія Агмашенебелі” Георгій Вашадзе. 29 листопада опозиція закликала громадян Грузії вийти на нову акцію протесту до будівлі парламенту в Тбілісі, щоб висловити незгоду з відмовою влади від переговорів про вступ до ЄС.

“Ми повинні натиснути і переламати цю систему, цей самопроголошений режим, який оголосив нам: забудьте про Європу, Росія вже тут”, — написав Вашадзе в Telegram.

До протестів у Тбілісі приєдналася президентка країни Саломе Зурабішвілі. Після зустрічі з лідерами опозиції вона виступила із заявою, і закликала їх об’єднатися, координувати спільні дії.

Засудили призупинення євроінтеграції і грузинські дипломати. У спільній заяві вони наголосили, що рішення уряду суперечить вимогам статті Конституції про курс країни на вступ до ЄС і НАТО.

“Наш головний обов’язок як дипломатів — захищати національні інтереси Грузії і бути вірними Конституції. Протягом багатьох років грузинська дипломатія докладала всіх зусиль для приєднання Грузії до європейських і євроатлантичних структур, що є волею та історичним вибором грузинського народу. Затягування переговорного процесу про вступ призведе до ізоляції країни”, — йдеться в заяві співробітників Міністерства закордонних справ Грузії.

Уряд Німеччини уважно стежить за подіями в Грузії. Якщо країна вирішить повернутися на шлях переговорів, двері до ЄС залишаються відчиненими, зазначили в німецькому МЗС.

“Мене запитали, чи відбулася зустріч президента Грузії з послами. Я можу це підтвердити. Ми дійсно бачимо, що в Грузії багато людей, які протестують проти курсу уряду. І це показує, що більшість населення бажає майбутнього в Європейському Союзі”, — сказав Крістіан Вагнер, представник Міністерства закордонних справ Німеччини.

Офіційний статус кандидата на вступ до ЄС Грузія отримала в грудні 2023 року. У жовтні 2024-го в Європейській Раді оголосили, що процес інтеграції Грузії фактично призупинено через дії правлячої партії “Грузинська мрія”. Євросоюз розкритикував Тбілісі за ухвалення дискримінаційних законів про “іноземних агентів” і заборону так званої пропаганди ЛГБТ.

Європейські парламентарії також закликали ЄС запровадити персональні санкції щодо лідерів “Грузинської мрії”: олігарха Бідзіни Іванішвілі, прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе і генерального секретаря партії влади, мера Тбілісі Кахи Каладзе.

“Найголовніше, що вже всім зрозуміло, що “Грузинська мрія”, наш уряд так званий, відмовляється від проєвропейського шляху Грузії, на якому країна стояла протягом останніх 30 років. Якщо подивитися на плакати “Грузинської мрії”, скрізь були зображені прапори Євросоюзу. Вони говорили, що хочуть іти в Європу, але тільки нашим шляхом. А зараз уже все стало очевидно. Після цього виступив наш спільний “друг” Путін, який сказав, що цінує “хоробрість” “Грузинської мрії”. І з цим уже стало все цілком зрозуміло”, — прокоментував старший науковий співробітник Фонду стратегічних і міжнародних досліджень Грузії Шота Утіашвілі.

Читайте також: Мирна акція переросла в криваве побоїще — розбір ситуації в Грузії (ФОТО)

Нагадаємо, масштабні протести в Грузії почалися відразу після оголошення результатів парламентських виборів. Міжнародні спостерігачі зафіксували масові порушення як під час виборчої кампанії, так і в день голосування. Усі чотири опозиційні партії, що пройшли до парламенту, оголосили про незгоду з результатами виборів.

Президентка країни назвала парламент нелегітимним. У відповідь депутати від правлячої партії проголосували за проведення дострокових президентських виборів. А прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе оголосив про припинення переговорів про вступ до Євросоюзу до кінця 2028 року. Європейський парламент також не визнав результати парламентських виборів у Грузії та закликав провести нове голосування.

Читайте також: Провести нові вибори, ввести санкції та обмежити контакти: Європарламент ухвалив резолюцію щодо Грузії

Прямий ефір