Вторинні санкції та загроза потрапити під кримінальне переслідування — це гарний стимул для світових банків відмовлятися від співпраці з російськими компаніями та громадянами РФ. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив радник президента України з економічних питань Олег Устенко.
Раніше банки ОАЕ через ризик вторинних санкцій обмежили розрахунки з РФ й стали закривати рахунки російським компаніям і фізособам.
“Треба розуміти, що ця історія йде відразу за кількома треками. Це не тільки ось цей указ, який був підписаний президентом Сполучених Штатів Америки ще в грудні минулого року, який, за заявою офіційного представника Білого дому, мав насипати пісок у цей загальний механізм розрахунків, які використовує військова машина Росії з усім зовнішнім світом. Це просто один із треків, ось ці вторинні санкції”, — сказав Устенко.
Він наголосив, що одна справа закликати банки в будь-якій точці світу не вести розрахунки з російськими компаніями, тим паче підсанкційними, й фізособами з РФ, а інша — погрожувати вторинними санкціями, зокрема й кримінальною відповідальністю. У другому випадку, зазначив Устенко, змінюється поведінкова лінія. За його словами, банкам зручніше не розбиратися з тим, чи має певний громадянин РФ якийсь стосунок до схем російського ВПК, а просто відмовитися від співпраці.
“Зараз на слуху все, що стосується Об’єднаних Арабських Еміратів. І нібито йдуть такі заяви з Москви з приводу того, що, ну, нічого страшного, некритично. Некритично, якщо один-два банки, але в банківській системі не буває одного-двох банків. Якщо це один-два великих банки, то цю модель поведінки починають копіювати всі інші банки. Я вас запевняю, що скоро, принаймні в Об’єднаних Арабських Еміратах, із такими обмеженнями зіткнуться всі, хто має російський паспорт, і компанії, які мають російську прописку або ведуть розрахунки з Росією”, — сказав радник президента України.
Він нагадав, що такі відмови від співпраці зафіксовано не тільки в ОАЕ, але й уже щодо кількох великих банків у Китаї. А банки Туреччини стали одними з перших припиняти співпрацю з російськими клієнтами.
Устенко переконаний, що РФ намагатиметься, наприклад, відкривати фіктивні рахунки на частину асоційованих із Росією осіб, які не мають російського громадянства, але отримують якісь певні вигоди. Водночас він наголосив, що в сучасному світі достатньо розвинені технології, щоб простежити такі механізми, які приховують кінцевого бенефіціара.
Радник президента України нагадав, що 19 лютого розпочнеться чергове засідання FATF — організації, що займається боротьбою з відмиванням грошей, отриманих злочинним шляхом, і з фінансуванням тероризму. Україна закликає FATF внести РФ до чорного списку через посилення зв’язків із КНДР та Іраном. На цьому тлі, за словами Устенка, міжнародний фінансовий світ та банківський сектор розуміють, які проблеми можуть виникнути через обслуговування російських компаній і громадян РФ.
Читайте також: Включення РФ до чорного списку FATF матиме для країни-агресора трагічні наслідки — роз’яснення Устенка
Нагадаємо, дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко заявив, що припинення розрахунків із РФ головним для російських імпортерів китайським банком підтверджує, що Китай проводить політику винятково у своїх інтересах.