На звільненій від окупантів території Херсонської області повністю зруйновано та знищено через обстріли російської армії понад 50 населених пунктів. Але навіть туди повертаються люди, сказав президент України Володимир Зеленський під час своєї поїздки на південь країни. Україна акумулює кошти для старту програми відновлення. На це знадобиться понад 400 млрд дол., заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Але відновлювальні роботи вже почалися в багатьох регіонах, повідомляє FREEДОМ.
Від перших днів повномасштабної війни полем бою ЗСУ з російськими окупантами стало село Посад-Покровське, розташоване на кордоні Херсонської та Миколаївської областей. Там немає жодного вцілілого будинку. Але після звільнення Херсона люди почали повертатися до рідного села. Президент Зеленський під час своєї поїздки на південь України приїхав у Посад-Покровське, щоб оцінити обсяги руйнувань.
Місцеві жителі збираються разом і ремонтують будинки, які ще можна відновити. Насамперед чекають на відновлення електропостачання та допомогу будматеріалами ті, у кого житло виявилося зруйнованим повністю. Президент пообіцяв, що держава допоможе все відновити.
“Будемо відбудовувати вас в регіоні. Тому наше завдання — електрика, ми розуміємо, питну воду мені розказали, почали давати кілька разів на тиждень. Ну, я думаю, що все зробиться!” — запевнив глава держави.
Прем’єр-міністр України провів селекторну нараду з керівниками Запорізької, Миколаївської, Одеської та Херсонської обласних військових адміністрацій з питань реалізації в регіонах проєктів швидкого відновлення. Закон про компенсації за зруйноване житло підписаний президентом України і набуде чинності за 2 місяці. За цей час влада просить громадян активніше подавати дані та формувати в громадах держреєстр знищеного житла.
“Треба активніше працювати в тих громадах, де вже є можливість наповнювати реєстр і готувати проєктну документацію, щоб швидко й ефективно почати відновлення, і щоб люди отримали розуміння щодо відшкодування за житло”, — заявив Шмигаль під час селекторної наради з керівниками ОВА.
У Запоріжжі повноцінно запрацював міський електротранспорт. Через російські атаки на об’єкти критичної інфраструктури водії тролейбусів і трамваїв сиділи без роботи близько пів року.
“Ми працювали по черзі, по два тижні, мінялися одне з одним, щоб усі встигли по черзі попрацювати. Ніби всю зиму також, як і всі, ми сиділи вдома, і без світла, і без… ну, такий час…”, — розповіла водійка трамвая Неля Русіна.
Відновлення електропостачання повернуло Запоріжжя до звичайного життя. Наприкінці лютого міська влада оголосила про відновлення вуличного освітлення, що дуже порадувало місцевих жителів. Дедалі більше жителів міста заходять у кафе, щоб поспілкуватися і випити кави, але тепер уже насолоджуючись їжею і напоями без шуму генераторів.
Разом зі Світовим банком уряд України підготував уже другий звіт щодо заподіяних збитків і потреб для відновлення країни.
“Якщо станом на червень минулого року потреби складали 349 млрд дол., то сьогодні вже 411 млрд дол. Ця сума, на жаль, не остаточна, бо наразі неможливо оцінити руйнування на тимчасово окупованих територіях. Завдяки оцінці Світового банку маємо стійкий базис, на який спиратимемось з реалізації проєктів швидкої відбудови. Процес уже розпочався”, — повідомив Шмигаль.
Прем’єр-міністр окреслив п’ять пріоритетних напрямків: енергетична інфраструктура, житло, критична інфраструктура, економіка, гуманітарне розмінування. Шмигаль заявив, що наразі Україна продовжує акумулювати ресурси для старту програми з відновлення країни після вторгнення Росії.
Читайте також: Саміт податкової реформи та антикорупції відбувся у Києві — участь взяли представники Світового банку, організацій Європи та США