У США існує інститут спеціального уповноваженого з контролю дотримання санкцій. Головний консультант центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту Іван Ус в ефірі марафону “FreeДОМ” поділився думкою, що подібні структури мають створюватися у всіх державах, які запроваджують обмежувальні заходи проти країни-агресора РФ.
Експерт вважає, що має бути створений інститут уповноваженого, який буде відповідальним за дотримання цих санкцій та за проведення моніторингу їх виконання.
“При моніторингу буде аналіз, наскільки ефективно вони виконуються. Якщо, припустимо, є заборона на постачання певного товару до Росії, а з’явиться інформація, що цей товар все-таки є — у структурі перевірятимуть, як він туди потрапив. Далі можна буде вийти на схеми і, відповідно, розробити механізм запровадження санкцій вже проти країн, які даватиму РФ можливість обходити ці санкції”, — зазначив він.
Найкращий приклад із початку повномасштабної війни РФ проти України, за словами Уса, це Китай. Він не допомагає Росії повною мірою через побоювання, що санкції запровадять і проти нього.
“Досвід періоду з 2014 року до лютого 2022 року показав, що попри те, що санкції були, за фактом вони обходилися європейськими виробниками. Результатом чого стали запчастини для російської військової техніки, зроблені в Німеччині та Франції. Тому і необхідний контроль, інституції в ЄС та в інших країнах щодо дотримання санкцій”, — заявив спікер.
Експерт розповів, що найбільше в Росії через введені санкції постраждало машинобудування.
“У травні виробництво автомобілів скоротилося в 30 разів у порівнянні з травнем 2021 року. Ця галузь РФ припинила своє існування. Другий момент, який сильно впливає на російську економіку, — це відсутність можливості купувати технологічні товари, необхідні для інших важливих галузей. Є інформація, що з 1 серпня у РФ ухвалено рішення рекомендувати пілотам при посадці літаків мінімізувати використання педалі гальма. Також товари, виробництво яких залежить від реагентів, які постачають США, ЄС та інші країни. Припустимо, папір: щоденники подорожчали втричі, зошити у два з половиною рази. Товари дорожчають через нестачу. Тому коли експерти говорять про те, що у четвертому кварталі 2022 року економіка РФ у повному обсязі відчує санкції, я з ними згоден”, — наголосив він.
Ус уточнив, що вплив санкцій буде нерівномірним. І розповів про проблему мономіст.
“Мономіста створені навколо одного підприємства. Уявіть, що це підприємство перестає працювати. Така загроза є в Кемеровській області. Тому що ця область багато в чому орієнтувалася на видобуток вугілля. З 1 серпня ЄС перестав купувати вугілля у РФ. Про що це говорить? Про те, що до грудня значна частина людей у Кемеровській області опиниться без роботи. Відповідно ось і перший регіон, від якого чекаємо не мовчазного протесту, а чогось серйознішого”, — підсумував спікер.
Нагадаємо, незалежний експерт з ядерної безпеки Ольга Кошарна в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA прокоментувала ситуацію навколо Запорізької атомної електростанції. За її словами, ядерний шантаж спрямований на те, щоб змусити Україну до переговорів, а українських союзників припинити надавати військову допомогу.
Ядерний тероризм Росії на ЗАЕС — ситуація з безпекою та ключові заяви
Читайте також: У Росії хочуть заборонити “Сохнут”: наслідки обговорюємо з директором Євроазіатського єврейського конгресу