Залучення українців, які проживають в окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), до “виборів” до Держдуми РФ. Реакція міжнародної спільноти на дії Кремля. Порушення Москвою міжнародного права на тимчасово окупованих територіях Донбасу та Криму. Що може зробити українське громадянське суспільство, аби привернути увагу світу до дій Кремля. Ці теми у спецпроєкті “Выборы без выбора” телеканалу UA коментує засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.
Ведучий програми – Денис Похила.
– В одному з наших ефірів ви говорили про те, що виступаєте за те, щоб українці в різних країнах виходили на пікети проти дій Кремля. Що повинні показати ці акції протесту?
– Українців дуже багато живе за кордоном. Тут в Україні за нинішнього уряду в нас демократія, ми можемо, ми неодноразово виходили, коли виступали проти паспортизації, я особисто роздрукований фейковий паспорт Путіна кидав у Генеральне консульство РФ у Харкові, в такий спосіб висловлюючи протест. Але ми повинні показати громадянську солідарність усіх українців у світі проти показової політичної окупації Російською Федерацією територій Донбасу, Луганської, Донецької області та Криму.
Тому що міжнародні партнери повинні бачити постійне суспільне хвилювання не лише в Україні, але й у світі. Якщо ми запустимо цю хвилю, а це можна зробити за допомогою діаспор… Повинні виходити сотні людей. Тому що ми повинні розуміти, міжнародна спільнота повинна розуміти, що Україна – це останній бастіон безпеки європейських країн, Європейського Союзу. За нами далі вже йде Польща, і пішло-пішло. Ми повинні показувати це саме так.
Держава повинна зі свого боку, Міністерство закордонних справ, Генеральна асамблея ООН… А громадянське суспільство, використовуючи інструмент міжнародної солідарності. Чому не запустити акцію, наприклад, направлення листів Путіну від усіх українців з вимогами припинити політичну окупацію територій Криму та Донбасу, щоб Кремль задихнувся цими листами?
Показати, на що здатне саме громадянське суспільство України. За цим пустити протести, блокувати генеральні консульства, посольства РФ, хоча б не у всіх країнах, а хоча б у США, у Франції, в Німеччині. Як працює дипломатична сфера? Якщо протест біля посольства відбувається, то вони в будь-якому разі напишуть звіт до МЗС, а МЗС вже доповість президенту. Тому ми повинні протестувати, щоб Путін засинав і прокидався з жахом від слова Україна, що вони не здаються, що вони пресингують, вони своїх не кидають. Ось так має бути.
Читайте також: Недопуск спостерігачів, вкидання бюлетенів та примус: чим закінчилися голосування на виборах до Держдуми РФ (ВІДЕО)
– Дев’ять резолюцій Генасамблеї ООН, статуту ООН, Гельсінський заключний акт наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1975 року. Стільки документів Росією вже було порушено. Ок, ми збираємо це все до єдиного пакету й починаємо за ними працювати на міжнародній сцені. Добре, що далі? Адже Україні важливо бачити певні дії наших міжнародних партнерів?
– Звісно, міжнародні партнери повинні розуміти, що взагалі сталося. Змоделюймо ситуацію. Завтра, наприклад, у Калінінграді якась країна, яка межує з Російською Федерацією, проводить вибори. І що тоді буде? Це буде початок третьої світової війни. Заява Російської Федерації про агресію іншої країни тощо.
Те саме зараз відбулося в Україні. Питання – що це? Провокація Російської Федерації на те, що ми повинні активізувати бойові дії. До речі, наступного дня після “виборів” [до Держдуми РФ за участі українців, які проживають в ОРДЛО] ватажок “ЛНР” Пасічник оголошує збори резервістів. Одразу ж. Паралельно з цим зараз у Ростовській області Шойгу проводить такі самі збори резервістів, які там на 3,8 тис. осіб. Тобто відразу вони починають грати військами.
Наступний момент – міжнародна спільнота повинна зіставляти. Я думаю, і МЗС, і політики… Мене, до речі, радує як правозахисника така міжнародна солідарність, але це не повинно обмежуватися заявами. Тут або треба вже розуміти конкретні кроки: або військова допомога, або вступ України до НАТО, або такі санкції проти РФ, які можуть зруйнувати її економіку впродовж кількох місяців, наприклад. Я не економіст. Я не знаю, чи можливо це чи ні. Але мені б хотілося, тому що мені зараз прикро, що в тому місті, де я виріс, місто Антрацит, до якого мене не пускають, – туди зганяють людей, відвозять їх, але вони голосували в місті Шахти Ростовської області. Це було насильно. Студентів зганяли, відправляли.
У моїй рідній школі, де я навчався, зараз цей [Віктор] Водолацький із “Единой России” – куратор всього козацтва – відкриває козачий кадетський корпус для дівчаток і хлопчиків. З першого класу туди діти ходитимуть. Мені на це боляче дивитися. І я, коли зустрічаюся з дипломатами, їм кажу: “Ви погляньте на ці злочини. Це ж не просто ситуативні злочини. Те, що робить РФ зараз, матиме негативні для України та для всієї демократичної спільноти в Європі наслідки ще на багато десятиліть”. Тому наші міжнародні партнери повинні жорстко відповісти Російській Федерації за те, що відбувається зараз.
– Якщо говорити про ті порушення з боку Росії, які фіксує “Східна правозахисна група”. Які найголовніші порушення? Наприклад, видача паспортів РФ українцям на окупованих територіях.
– Це рейдерське захоплення частини території… Вони роздали паспорти й тепер кажуть: “Це наші громадяни, це їхня територія”. Звісно, паспортизація – це елемент, інструмент прямої політичної окупації. Вибори не просто провели… Людину треба примусити. Раніше людей відправляли до інших місць жити, депортацію робили, а тепер – примусове голосування, щоб легітимізувати режим окремо взятого хворого диктатора на цій території. Вони примусили сотні тисяч зробити те, що потрібно їм.
І треба віддати належне жителям ОРДЛО. Вони (російський уряд, – ред.) хотіли більше. Ставили команду – пів мільйона людей. Жителі України зробили мовчазний протест там, в ОРДЛО.
– Якщо не помиляюся, представник окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) в Тристоронній контактній групі (ТКГ) від України Сергій Гармаш говорив, що підраховував, хто проголосував, це 5-7% від загальної кількості жителів.
– Я, власне, згоден [із Гармашем]. Там ще треба порахувати цифру жителів ОРДЛО, які працювали у Ростовській області. Але це не значні цифри. 5-8% від загальної кількості – це факт. Все. Тобто гасло росіян про те, що “там живуть росіяни”, про те, що вони голосують, не проходить.
Але все одно треба зробити висновки, що ось те, що вони (Росія, – ред.) зробили, – це злочин. Це злочин проти людей. Це порушення права на свободу вираження своєї думки. І це в таких масштабах у цивілізованому світі, в центрі Європи. Хіба це не плювок всій європейській безпеці? Добре, що європейські лідери роблять зауваження. Але цього мало на сьогодні. Ви “пальцем погрожували”, коли паспорти роздавали.
А сьогодні РФ змінила тактику. Якщо раніше вона хотіла захопити території у військовий спосіб, то тепер хоче розширити свій вплив завдяки політичним інструментам і завдяки інструментів гібридної війни. Те, про що говорять горезвісні там експерти з минулого уряду про гібридну війну, але ось вони, лише зараз, інструменти гібридної війни – це ось таке голосування. Україна перша, хто зіткнулася з такою агресією та примусовими діями Російської Федерації.
Нагадаємо, що Туреччина не визнає проведені в окупованому Криму вибори до Держдуми РФ.