Для того, щоб Україна вступила до НАТО, необхідна політична воля країн-учасниць блоку і лідерство з боку тих держав, які є ключовими в Альянсі. Від яких, здебільшого, залежить забезпечення безпеки та оборони самого НАТО. Насамперед, це Сполучені Штати. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 2 грудня, озвучив голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
Він наголосив, що дуже важливим для України буде саміт НАТО в липні наступного року, який відбудеться у Вашингтоні.
“Ми розраховуємо на те, що нам вдасться отримати запрошення від НАТО про вступ. Ми якраз, проводячи консультації, переговори, спілкування з нашими колегами, партнерами, зокрема в рамках міжпарламентської дипломатії, постійно говоримо про це. Україні необхідно отримати на вашингтонському саміті запрошення про вступ до Альянсу”, — сказав Мережко.
Сам процес вступу, за його словами, займе, можливо, один рік, можливо, трохи більше.
“У випадку Фінляндії це зайняло приблизно один рік, хоча це був надшвидкий вступ до НАТО. Україні вкрай необхідно отримати таке запрошення, і в цьому напрямку йде дуже серйозна робота”, — акцентував гість ефіру.
При цьому він нагадав, що рішення в Альянсі ухвалюються шляхом консенсусу.
“Тут необхідно переконати і лідера демократичного вільного світу, Сполучені Штати, і інші держави. Проблема в тому, що США, як держава-лідер НАТО, безумовно, намагаються зберегти єдність у межах блоку. І це непростий процес. Тобто, необхідно переконати всі держави-члени НАТО, що якнайшвидший вступ України є в їхніх інтересах і зміцнює їхню безпеку”, — вважає Мережко.
Проблема може виникнути з позицією Угорщини та Словаччини, і це необхідно брати до уваги, вважає він.
“Але при цьому необхідно мати на увазі, що такі держави, як Угорщина чи Словаччина, навряд чи підуть проти рішення переважної більшості держав-членів НАТО з міркувань власної безпеки. Бо все ж таки є ключові держави Альянсу, від яких, здебільшого, залежить безпека всіх інших країн. Насамперед, від таких лідерів НАТО, як Сполучені Штати і Німеччина, Франція. І я впевнений у тому, що і Угорщина, і Словаччина не підуть проти більшості держав. Зокрема на саміті у Вашингтоні”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Україна стала ще на крок ближчою до вступу до НАТО — аналітика (ВІДЕО)
Нагадаємо, 29 листопада, після засідання Ради Україна — НАТО, Альянс затвердив програму роботи на наступний рік і дав Україні рекомендації щодо необхідних реформ.
Читайте також: Необхідно ставити питання про якнайшвидший вступ України до НАТО, до закінчення війни, — Мережко