Що відбувається між РФ і Саудівською Аравією в контексті продажу нафти — аналіз експерта

Ілюстративний колаж: Facebook

Напруженість між Росією і Саудівською Аравією зростає через невиконання РФ обіцянок скоротити видобуток нафти. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів співзасновник Фонду енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Він зазначив, що в контексті продажу нафти йдеться про відносини країн, кожна з яких намагається використовувати одна одну.

“Усі видобувають нафту, усі її хочуть продати, усі хочуть отримати хороші місця для видобутку нафти, впливати на ринок — ось такий, скажімо, тераріум однодумців. Тому, наприклад, Саудівська Аравія пішла на зближення з Китаєм ще до війни в Україні, і, відповідно, там проєкти з нафтохімії серйозно починали розвиватися. І, відповідно, ми вже побачили під час війни нарощування постачань нафти з Саудівської Аравії теж у Китай. І сьогодні, скажімо так, там є, присутній теж конфлікт між Росією і Саудівською Аравією, зокрема за вплив на китайський ринок, тобто за обсяги, які можуть поставлятися на китайський ринок. Ось, напевно, скажімо так, причина, чому можна говорити про конфлікт”, — сказав Корольчук.

Він пояснив, що в цьому випадку така “внутрішньовидова конкуренція” пов’язана зі спробами Росії зберегти за собою ринок.

“Мається на увазі, ти продавав 100 тонн нафти, ти і продаєш 100 тонн, так, ти їх продаєш дешевше, але ти продаєш, і ти залишаєшся на ринку. Тобто ось у цьому ключі, так, звичайно ж, це впливає на цінову політику всіх інших учасників ринку нафти. Тобто вона знижується, скажімо так, тому що ми бачили і 120 дол. за барель нафти”, — сказав експерт.

За його даними, ціна нафти марки Brent на сьогодні становить 75 дол. за барель, і тенденція йде до зниження. Можливо, ситуацію змінить підготовка до майбутнього опалювального сезону.

“Але ось на цей час, скажімо так, ціна не влаштовує Саудівську Аравію. І ось у цьому ключі саме Росія виступає, скажімо так, ну, заводієм. Тобто вони співають голосно про низьку ціну, і, відповідно, всі купують за низькою ціною. І ось Саудівська Аравія не може продати свою нафту більше за ту ціну, яка вже формується на ринку. Ось десь вона на рівні сьогодні 75 дол., ось у такому коридорі. Їх би влаштовувала ціна, звісно ж, вища — 90 дол… Є просто план розвитку країни і план, який передбачає будівництво, наприклад, атомних електростанцій, буріння нових свердловин, будівництво нових нафтопроводів, газопроводів та інвестиції в інші країни. І ось там саме лежить ось ця ціна. Вона вже там давно лежить — 5 років тому, 10 років тому. І вона розрахована на рівні 90 дол., грубо кажучи. Сьогодні бюджет Саудівської Аравії, він на таку ціну орієнтується: все, що нижче, — це одразу ж, скажімо так, неотриманий прибуток”, — пояснив Корольчук.

Читайте також: Введене ембарго повністю змінило географію проходження російської нафти, — Пендзин

Нагадаємо, на початку квітня виробники нафти оголосили про добровільне скорочення її видобутку на 1,65 млн барелів на добу, щоб підняти ціни на нафту.

На 4 червня запланована міністерська зустріч країн ОПЕК+, на якій планується обговорити план видобутку нафти на друге півріччя.

Прямий ефір