Що спричинило катастрофу літака Azerbaijan Airlines — свідчення бортпровідника та попередні висновки (ВІДЕО)

Катастрофа літака в Актау. Фото: ap.org

Міжнародні авіакомпанії призупиняють польоти до Росії після того, як було збито літак “Азербайджанських авіаліній” (Azerbaijan Airlines). Авіакомпанія оголосила про припинення рейсів із Баку до російських міст, починаючи з 28 грудня 2024 року. Казахстанська авіакомпанія Qazaq Air тимчасово призупинила польоти до Єкатеринбургу. Національний перевізник Ізраїлю El Al оголосив про припинення рейсів у Росію як мінімум на тиждень. Тим часом з’явилися попередні висновки про причини катастрофи, повідомляє FREEДОМ.

Бортпровідник літака, що розбився в Актау, Зульфугар Асадов заявив, що лайнер отримав удар зовні. Таким чином, член екіпажу, що вижив, спростував одразу дві версії: причиною авіакатастрофи не могли бути птиці, як стверджували російські пропагандисти, і вибуху газового балона на борту теж не було.

За словами Асадова, після третьої спроби зайти на посадку в Грозному, коли пілот уже вирішив летіти до найближчого аеропорту, літак отримав сильний удар. Серед пасажирів розпочалася паніка. Як повідомив бортпровідник, пілотові довелося йти на екстрену посадку, оскільки було порушено роботу двигуна повітряного судна.

“Ми заспокоювали пасажирів, кажучи, що немає причин для занепокоєння, мовляв, все гаразд, займіть свої місця, пристебніть ремені. У цей момент внаслідок удару, що стався із зовнішнього боку літака, я отримав поріз руки. Я взяв рушник і перев’язав руку, затягнув тугіше. Ми продовжили політ”, — розповів бортпровідник Azerbaijan Airlines Зульфугар Асадов.

Літак Embraer 190 рейсом “Баку — Грозний” здійснив екстрену посадку в Актау (Казахстан). Росія відмовилася дати дозвіл на приземлення лайнера у своїх аеропортах. Диспетчери відправили Embraer через Каспійське море. Після катастрофи свідки зняли на відео характерні ушкодження фюзеляжу.

“Зафіксовано дані, які свідчать про ураження літака елементами зенітної ракети із зенітно-ракетного комплексу. Це незаперечні дані”, — заявив військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.

Про те, що Embraer 190 зазнав зовнішнього впливу, заявили і в “Азербайджанських авіалініях”.

“Зважаючи на попередні результати розслідування аварії літака Embraer 190, що виконував рейс “Баку — Грозний”, під номером J2-8243 авіакомпанії Azerbaijan Airlines в результаті фізичного та технічного зовнішнього втручання і беручи до уваги ризики, які можуть виникнути у сфері безпеки польотів, польоти з Баку в аеропорти Росії призупинено”, — йдеться у повідомленні компанії AZAL — Azerbaijan Airlines в соціальній мережі X.

За основною версією, літак Embraer 190 авіакомпанії AZAL зазнав катастрофи поблизу міста Актау через удар ракетою, стверджують в Інституті вивчення війни (ISW). Крім того, у судна виникли перебої зі зв’язком через роботу засобів радіоелектронної боротьби у Грозному.

“Американський чиновник заявив агентству Reuters, що є перші ознаки того, що літак міг бути збитий російською зенітною установкою, а The Wall Street Journal повідомив, що авіаційні експерти вважають, що відео з уламками лайнера вказує на те, що літак був збитий російською системою ППО”, — йдеться у звіті ISW.

“Є дані об’єктивного контролю, які підтверджують роботу російської системи ППО в районі аеродрому “Грозний”. Російська сторона підтверджує факт роботи як систем протиповітряної оборони, зокрема ЗРК “Панцир С1″, так і системи радіоелектронної боротьби. Тобто створювалися перешкоди, саме з цим пов’язано і відключення приладів навігації літака, що зазнав катастрофи”, — прокоментував військово-політичний аналітик Дмитро Снєгирьов.

Депутат парламенту Азербайджану Расім Мусабеков вимагав від Росії вибачень за збитий пасажирський літак. Москва намагається замістити сліди, стверджує політик. Натомість вона має принести вибачення та притягнути винних до відповідальності.

Читайте також: Без Росії не обійшлося: катастрофу лайнера в Казахстані обговорили експерти

Нагадаємо, літак “Азербайджанських авіаліній” виконував рейс “Баку — Грозний”. У повітряному просторі Чечні лайнер оголосив аварійну ситуацію. Спочатку повітряне судно перенаправили в аеропорт у Махачкалі, але пізніше його направили через Каспійське море до Актау на території Казахстану. Внаслідок аварії літака загинули 38 пасажирів, 29 осіб (зокрема двоє дітей) — постраждали.

Читайте також: Ураження літака Azerbaijan Airlines Росією підтверджує українська розвідка (ВІДЕО)

Прямий ефір