Що чекає на росіян на службі в путінській армії — розбір (ВІДЕО)

Мобилизация в РФ. Иллюстративное фото: news.liga.net

Осінній призов, що стартував у Росії 1 жовтня, проходить за новими правилами. Військкомати тепер не зобов’язані особисто сповіщати призовника про повістку, вона вважається врученою після появи в особистому кабінеті на порталі Держпослуг. У тестовому режимі проходить перевірку Єдиний реєстр військового обліку. Розширено і перелік обмежень для тих, хто проігнорує повістку. Кремль розглядає строковиків як ресурс для заповнення масштабних втрат російської армії на війні проти України, повідомляє FREEДОМ.

У 2024 році в російські суди надійшла рекордна кількість справ за статтями про дезертирство і про самовільне залишення місця служби. Найчастіше тікають солдати, які отримали відпустку з фронту через поранення. Вони не хочуть повертатися на війну, а комісувати їх ніхто не збирається.

Втікачів ховають родичі. Дезертирів розшукують і судять. Нерідко відразу після вироку вони знову вирушають на фронт. Якщо рідні намагаються відбити в поліції дезертира, то їх теж відправляють під суд.

“На вулиці Ставропольській станиці Урухської зустрілися два колишні однокласники. Один із них, місцевий дільничний, вирішив зловити іншого — мобілізованого, який не повернувся з відпустки. Вітчим солдата вихопив кайданки в поліцейського, і зі словами “заарештуй краще мене” застебнув браслет на своїй руці”, — йдеться в публікації видання “BBC. Русская служба”.

1 жовтня у Росії стартував осінній призов. До кінця року збираються відправити на строкову службу 133 тис. осіб віком від 18 до 30 років. Цей ресурс Кремль використовує у війні проти України, впевнені експерти.

“Строковиків дуже активно вербують на контракт. Із серпня війна прийшла на територію Росії, і їх уже стали використовувати для бойових дій у Курській області. До розшуку призовників тепер можна залучати співробітників поліції, які зазвичай шукають злочинців. Російська влада намагається звузити можливість чинити опір”, — зазначає російський правозахисник, голова громадського руху “Гражданин. Армия. Право” Сергій Кривенко.

Ще одним способом завербувати якомога більше солдатів на війну має стати Єдиний реєстр військового обліку. З 1 листопада набудуть чинності обмеження, що накладаються на призовників у зв’язку з отриманням електронної повістки. Причому діяти вони будуть не з моменту вручення повістки, а з дня її направлення військкоматом або розміщення в реєстрі повісток. Але поки що цифровізація в російській армії йде повільно, тому паперові повістки, як і раніше, в ходу.

“Їх доставлятимуть особисто в руки або рекомендованими листами, оскільки цифровий реєстр запрацює тільки з нового року, про що повідомили в Міністерстві цифрового розвитку РФ. Рекомендований лист із повісткою може принести листоноша, і якщо розписатися в його отриманні, то повістку вважатимуть врученою”, — повідомляє російський Telegram-канал “Можем объяснить”.

Нещодавно міністр оборони Росії Андрій Бєлоусов заявив, що наразі не розглядає можливість проведення чергової хвилі загальної мобілізації. Замість цього Міноборони РФ зосередилося на збільшенні кількості контрактників. Але нинішні темпи вербування не можуть компенсувати масштабні втрати російської армії, пише The Wall Street Journal. На думку аналітиків, нова хвиля мобілізації у Росії неминуча.

Читайте також: Зростання армії, осінній призов і підсудні на фронті: Путін хоче відправити на війну якомога більше росіян

Як повідомлялося раніше, Росія намагається заповнювати значні втрати людей на фронті так, щоб не було перерв між рекрутинговими кампаніями. Щоб не оголошувати офіційно нову хвилю мобілізації, в хід ідуть усі способи залучення людей на війну — від таємного відправлення строковиків на фронт до вербування не лише ув’язнених, а тепер уже й підсудних.

Прямий ефір