Що більше країн — то вища легітимність: як створюють спецтрибунал для Путіна (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

Україна разом із союзниками планує притягнути до відповідальності винних в агресії. Спеціальний трибунал для російського керівництва можуть створити вже до кінця 2024 року, повідомляє FREEДОМ.

У Євросоюзі запрацювала нова система передачі судочинства. Тепер, якщо в Україні йде кримінальний процес, зокрема про злочин агресії, його можна “перенести” і до спецтрибуналу.

“Наступний крок — це питання політичної волі. Нині лише початок року, а до кінця року це має стати можливим. Ми ведемо дискусії про цей трибунал із різними міжнародними акторами. І зараз розглядаються два основні варіанти: міжнародний трибунал на основі багатосторонньої угоди чи спрощене рішення — на основі двосторонньої угоди між Україною та Радою Європи”, — сказав комісар Європейського Союзу з питань юстиції Дідьє Рейндерс у коментарі виданню Deutsche Welle.

Створення спеціального трибуналу підтримали Канада, США, Японія, Грузія, Нова Зеландія, Велика Британія та ціла низка країн Євросоюзу — загалом 44 держави, а також Європарламент та Парламентська асамблея Ради Європи. 2 квітня на конференції “Відновлення справедливості для України” у Гаазі представники цих країн та інституцій підписали політичну декларацію.

“Українці прагнуть справедливості. Ці жахливі злочини, скоєні Росією, не мають залишитися безкарними. Тут немає місця недоторканності. Дуже важливо, щоб міжнародна спільнота працювала разом, щоб відповідальні особи опинилися за ґратами. Важливо продовжувати підтримувати розслідування”, — заявила міністерка закордонних справ Нідерландів Ханке Брюїнс Слот.

Путін, уповноважена з прав дитини при президенті РФ і двоє командувачів російської армії вже мають статус підозрюваних у міжнародних злочинах. Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав ордери на їхній арешт. Примусову депортацію Росією українських дітей МКС кваліфікував як воєнний злочин, а обстріли енергетичної та цивільної інфраструктури України — і як воєнний злочин, і як злочин проти людяності.

“Міжнародний кримінальний суд уже видав перші чотири ордери на арешт, зокрема російського диктатора Путіна, і ми очікуємо, що їх буде більше. Українці вимагають справедливості зараз, а не у віддаленому майбутньому. Вони не хочуть чути, що правосуддя буде відновлено. Вони хочуть бачити війну не лише на полі бою, але й у залах суду”, — заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

В арсеналі Міжнародного кримінального суду є ще одна стаття, яку можуть інкримінувати Росії, — геноцид. Проте притягнути російську верхівку до відповідальності за факт агресії проти України МКС не може, оскільки Москва не ратифікувала Римський статут.

“Російська Федерація відкликала свій підпис, і, відповідно, ми не можемо його притягнути до відповідальності за агресію. Але щодо інших злочинів, які скоюються на нашій території, зокрема й названих злочинів, проти людяності та геноциду, попри те, що вона відкликала свій підпис, ми все одно можемо розглядати. І кримінальний суд це розглядає. І тому є докази”, — сказав адвокат, експерт Регіонального центру прав людини, провідний партнер АТ “Амбрела” Андрій Яковлєв.

Створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії через резолюцію Ради безпеки ООН малоймовірне. Адже Російська Федерація як постійний член Ради безпеки її заблокує. Інша річ — Генеральна асамблея ООН. Для позитивного рішення тут не потрібне одноголосне “за”. Потрібна підтримка більшості.

“Має бути така кількість країн, така переважна більшість країн має проголосувати, щоб Росія не могла створити щось альтернативне. Це унікальний шлях, бо ще не створювалося таких трибуналів. Але це не означає, що це неможливо. Ключ тут один: що більше країн приєднається до такого трибуналу, то більшою буде його легітимність”, — пояснив Андрій Яковлєв.

У липні 2023 року в Гаазі розпочав роботу Міжнародний центр розслідування злочину агресії проти України. Команда прокурорів із різних країн аналізує докази, передані до бази даних. Її створили спеціально для цього при Євроюсті. Слідчі готують справу, яку в майбутньому передадуть до спецтрибуналу. Розмістити інституцію на своїй території планують Нідерланди.

Читайте також: Спецтрибунал для Путіна: на якій стадії його створення і що йому може завадити, проаналізували експерти

Прямий ефір