Російські окупанти готуються до ударів Сил оборони України по військово-морській базі Чорноморського флоту в Новоросійську (РФ). Як повідомляє рух опору українців і кримських татар “Атеш”, противник встановлює там плавучі бар’єри та підводні сітки, які теоретично мають перешкодити безпілотникам.
Новоросійськ уже не раз атакували дрони після того, як Росія перебазувала туди із захопленого Криму більшу частину свого Чорноморського флоту.
Знищення кораблів Чорноморського флоту РФ
Через кілька хвилин після опівночі 19 травня в анексованому Росією Криму пролунали вибухи. За даними російських Telegram-каналів, Севастополь атакували щонайменше 12 ракет ATACMS. Три влучили в причал, де перебував малий ракетний корабель “Циклон”.
У Військово-морських силах України розповіли, що “Циклон” був елементом протиповітряної оборони, оскільки мав на озброєнні зенітно-ракетний комплекс “Панцир-С”. Але жодного пострілу з цього судна росіяни не робили та, судячи з усього, вже не зроблять.
У Севастополі під час ракетної атаки підбито і тральник “Ковровец”.
“Ще один поганий день для російського Чорноморського флоту”, — прокоментували в Міноборони України.
“Ковровець” призначався для виявлення і знищення морських мін та проводки кораблів через мінні загородження. Знищення судна може свідчити про наявність у Сил оборони України ракет ATACMS із 470-фунтовими боєголовками, припустило видання Forbes. Медійники зазначають, що такі ракети створять ще більше проблем для залишків російського флоту в тимчасово окупованому Криму.
“Якщо Україна дійсно завдала удару по “Ковровцю” системою ATACMS, це могло б означати дві речі. По-перше, Україна отримала 170-мильні M48 або 190-мильні M57 ATACMS з 470-фунтовими боєголовками… По-друге, M48 і M57 більш точні, ніж припускали багато спостерігачів. Наслідки величезні”, — пише Forbes.
У Чорному морі потоплено або пошкоджено майже третину російських кораблів. Про це видання The Telegraph повідомляє в статті під заголовком “Російський флот став посміховиськом”. Ударами по військових об’єктах країни-агресора в тимчасово окупованому Криму Сили оборони України позбавляють росіян вирішальних позицій для ведення війни.
“Україна робить Крим непридатним для російських військ, позбавивши Росію можливості використовувати вирішальну територію для ведення війни. Росіянам ніде заховати свої штаби, матеріально-технічне забезпечення, авіацію, військово-морські об’єкти на цьому півострові, який за розміром такий самий, як американський штат Массачусетс”, — прокоментував колишній командувач Силами США в Європі Бен Ходжес у соцмережі Х.
Поразка російських кораблів має для окупантів кілька факторів впливу. Йдеться про логістику та управління військами, можливості проведення десантних операцій і ракетних обстрілів України. Крім того, подібні атаки — це потужний морально-психологічний удар по противнику.
Фактично не маючи власного надводного флоту, Україна змогла знищити або пошкодити близько 30 кораблів і катерів Чорноморського флоту Росії. Їхня загальна вартість перевищує 4 млрд доларів.
“Але роботи ще багато”, — натякнули в українських ВМС на продовження морського бою.
Думки експертів
Які наслідки знищення малого ракетного корабля “Циклон” Чорноморського флоту РФ? У якому стані зараз перебуває ЧФ РФ і скільки носіїв “Калібрів” залишається в морі? Як Росія намагається ховати свій флот від Сил оборони України? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Дмитро Плетенчук, начальник Центру стратегічних комунікацій Сил оборони півдня;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
- Андрій Риженко, капітан 1-го рангу запасу, заступник начальника штабу ВМС ЗС України 2004-2020 рр.;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
ДМИТРО ПЛЕТЕНЧУК: В Азовському і Чорному морях має бути нуль російських кораблів
— Росіяни зараз не здатні виконувати жодні функції, тому що для цього треба вийти в море. А з цим у них якось не складається. Завдань у флоту багато, у російського — зокрема. Це охорона водних районів, прибережної смуги, контроль цивільного судноплавства, охорона пунктів базування. Але жодні з них росіяни зараз виконати не в змозі, тому що все це пов’язано з виходом у море. Вони навіть Керченський міст фактично перестали охороняти з води.
За інформацією, яку ми перевіряємо, у пункті базування в Новоросійську підводні човни тримають напівзануреними, тобто фактично одна рубка стирчить із води. Теж чергове “ноу-хау” від росіян, бо вони відчувають небезпеку.
Списувати з рахунків Чорноморський флот рано, тому що це досить велике угруповання кораблів. Флот має достатньо можливостей: десяток носіїв крилатих ракет, з яких три підводних. Тому небезпека, звичайно, залишається серйозна.
Не можна сказати, що в Криму є безпечні для росіян локації. Якби вони там були, то, напевно, не перемістили б у пункт базування в Новоросійськ, який не розрахований на таку кількість кораблів.
Україна має свій флот, а про те, що ми не маємо флоту, говорили свого часу наші противники. У результаті чомусь цей флот, якого немає, успішно знищує кораблі, які є. Крім того, не варто забувати, що флот України зараз оновлюється, щонайменше сім нових великих одиниць ми очікуємо — це з того, на що вже готуються екіпажі. Тому в цьому плані прогрес у нас є, на відміну від регресу в росіян.
До знищення російського флоту доклалися практично всі складові оборони України. Починаючи від Сухопутних військ, які першими знищили великий десантний корабель ще в Бердянську, і включно з Повітряними силами, Головним управлінням розвідки, Службою безпеки України та, звичайно ж, Військово-морськими силами. Усі ми беремо активну участь у тому, щоб зменшити кількість цих кораблів до ідеального значення.
Ідеальне значення — це нуль російських кораблів Азово-Чорноморського регіону.
Для знищення російських кораблів застосовуються різні засоби, зокрема ракетне озброєння, а також повітряні дрони. Ми не стоїмо на місці. Цей процес розвитку систем озброєння — перманентний. Ті системи, які вже були вдало застосовані, модернізуються, тому що ворог адаптується.
Треба віддати росіянам належне: вони змушують нас щоразу шукати новий спосіб їх здивувати. І ми все для цього робимо.
Головним фактором безпеки в Чорному та Азовському морях для України є повне зникнення там російського флоту.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: “Циклон” не встиг завдати ракетного удару по території України
— Функціонал, який був останнім у житті малого ракетного корабля “Циклон”, — це елемент системи протиповітряної оборони над територією тимчасово окупованого Криму і частиною акваторії Чорного моря. Те, що сьогодні для росіян дуже відчутно за втратами насамперед у системі протиповітряної оборони саме над українським півостровом.
Ліквідація корабля “Циклон” — це черговий пролом, який пробитий Силами оборони в зоні ППО РФ над окупованим Кримом.
Ми розуміємо, що вже не просто якась доріжка протоптана українськими засобами повітряного і вогневого ураження по об’єктах російських окупантів у Криму. Сьогодні вже існує якась повітряна траса, кілька повітряних маршрутів, за якими як мінімум ракети можуть пролітати для ударів по військових об’єктах Росії в Криму. Є можливість знищувати командні пункти окупантів, інфраструктуру, логістику, насамперед транспортну, для того, щоб наблизити деокупацію Криму.
Малий ракетний корабель “Циклон” був оснащений ракетами “Калібр” і “Онікс”. Попри те, що бойова роль цього корабля, який поповнив успішно “підводні сили” Російської Федерації у Чорному морі, полягала та у володінні “Калібрами”, він жодного разу не здійснив постріл “Калібром” по території України. Для ворога, звичайно, це велика втрата.
Ситуація досить-таки символічна, бо настільки росіяни поспішали ввести в дію ще один ракетоносій, бо зазнавали втрат у своєму бойовому складі, що навіть не довели до розуму всю цю історію. Тепер уже й не доведеться.
Основна частина російських ракетоносіїв все ж залишається на плаву, вони перебувають у Новоросійську. Новоросійський порт, зокрема і зі своїми нафтоперегінними складовими, є законною і дуже жирною метою для Сил оборони. Я думаю, що це був би непоганий “вогняний коктейль” із ракетоносіїв ворога і тих нафтотерміналів, які там знаходяться. Думаю, що Сили оборони над цим будуть працювати.
Ще якийсь час тому ніхто не міг уявити, що російських ракетоносіїв не буде на рейді кримських портів і кримських бухт. Але це не говорить про те, що ворог не буде виводити ракетоносії. Учора підводний човен, наприклад, з’являвся в акваторії. Сьогодні вийшли на чергування два російські кораблі. Я думаю, що це чергування пов’язане, перш за все, з тим, що ворог маневрує і намагається убезпечити свої кораблі від можливих атак українських Сил оборони.
АНДРІЙ РИЖЕНКО: У РФ є ще вісім носіїв “Калібрів”
— Це вже третій носій ракет “Калібр”, який або знищено, або серйозно пошкоджено в Чорному морі. І всі ці втрати загалом пов’язані з пунктом базування в Севастополі. Це дійсно новий корабель. Будуються такі кораблі на заводі “Залив” у Керчі, але дуже довго, мабуть, тому що там нова технологія. На це йде близько 7-8 років. Раніше крейсер будувався у 2 рази швидше. Будувати корабель на заміну “Циклону” доведеться досить довго.
У РФ є ще вісім носіїв “Калібрів”. Вони перебувають у порту Новоросійська. Три з них — це підводні човни та ще п’ять надводних кораблів, які несуть “Калібри”, і разом із кораблями Каспійської флотилії вони все ще можуть запустити близько 80 ракет по Україні.
Останні пів року росіяни стріляли “Калібрами” нерегулярно, хоча останніми тижнями почали більш інтенсивно обстрілювати. Були випадки, коли виходило вісім ракет, потім ще чотири. Наші засоби ППО досить добре їх виявляють і збивають.
“Калібри” небезпечні та мають досить серйозну руйнівну силу. У зв’язку з цим знищення чергового носія цих ракет у Криму знімає для території України частину загрози. Екіпаж корабля “Циклон” становить 39 осіб. Були дані з російських Telegram-каналів про те, що 6 осіб загинуло та 11 поранено. Очевидно, це дані початкові. Але оскільки це було в нічний час, то, найімовірніше, частини екіпажу на кораблі не було, а залишилися тільки ті, які підтримували живучість корабля.
Три кораблі проєкту 22800 “Каракурт”, зокрема й “Циклон”, Росія планувала зробити основою Азовської військово-морської бази, і вони мали базуватися в окупованому Маріуполі.
Один корабель — “Аскольд” — був дуже серйозно пошкоджений. Судячи з усього, щонайменше на кілька років відкладено його введення в експлуатацію, якщо взагалі він буде відремонтований. Тепер «Циклон», судячи з усього, через пряме попадання ракети знищено. Ще три кораблі перебувають на стадії закінчення будівництва, але коли вони будуть здані, невідомо.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: Сили оборони України знищили 35% Чорноморського флоту РФ
— Сьогодні можна говорити про залишки Чорноморського флоту: Силами оборони України знищено 35% плавзасобів — це серйозні втрати.
Слід зазначити, що британська сторона високо оцінила зусилля Сил оборони України, заявивши про те, що можливості Чорноморського флоту Російської Федерації зведено до історичного мінімуму за останні 100 років.
Чорноморський флот фактично затиснутий у місцях постійної дислокації. Причому йдеться про те, що наразі Севастополь уже не розглядається як основна база Чорноморського флоту. Йдеться про можливість передислокації плавзасобів у Новоросійськ, будівництво дублювальної бази на території окупованої Грузії в Очамчирі.
Після знищення великих десантних кораблів, а їх було знищено або сильно пошкоджено близько 8 одиниць, — знизилася до мінімуму можливість створення паралельної логістики окупаційними військами.
Вони серйозно розглядали можливість у разі підриву Кримського моста здійснення логістики з тилових районів РФ на територію окупованого Криму з використанням великих десантних кораблів. Кожен із кораблів може виконувати до 4-5 рейсів і, відповідно, зведено нанівець можливість проведення широкомасштабної десантної операції окупантам на чорноморському узбережжі України, а саме в Одеському регіоні.
Читайте також: “Нас об’єднує спільна загроза — Росія”: міністри оборони Північної групи НАТО провели зустріч у Литві