Москва заявляє, що не хоче перегонів озброєнь у космосі, однак при цьому її дії прямо суперечать словам. Росія 24 квітня наклала вето на проєкт резолюції Ради Безпеки ООН проти розповсюдження зброї, зокрема ядерної, в космічному просторі.
Що задумала Росія в космосі?
Проєкт резолюції від Японії і США закликав “усі держави, особливо ті, які володіють великим космічним потенціалом, активно сприяти досягненню мети мирного використання космічного простору і запобіганню перегонів озброєнь у космічному просторі”.
Із 15 членів Ради 13 проголосували “за”, Росія на правах одного з п’яти постійних членів, які володіють правом вето, — проголосувала “проти”, а Китай утримався.
Постпред США при ООН Лінда Томас-Грінфілд не виключає, що Москва щось приховує.
“Сам президент Путін публічно заявив, що Росія не має наміру розміщувати ядерну зброю в космосі. Тому сьогоднішнє вето змушує задуматися: чому? Якщо ви дотримуєтеся правил, то чому не підтримуєте резолюцію, яка їх підтверджує?” — запитала вона представників російської делегації під час засідання.
За словами Томас-Грінфілд, “Китай продемонстрував, що він радше захищатиме Росію як свого молодшого партнера, ніж глобальний режим нерозповсюдження ядерної зброї”.
Радник з національної безпеки США Джейк Салліван розповів, що, за оцінками США, “Росія розробляє новий супутник, носій ядерного пристрою”.
Посол Росії в ООН Василь Небензя вступив у діалог, звинувативши Вашингтон у спробі очорнити Москву, і заявив, що Росія найближчим часом почне переговори з членами Ради за власним проєктом резолюції щодо мирного космосу.
Він стверджує, що Росія хоче заборони на розміщення в космосі “будь-якої зброї, не тільки зброї масового ураження”. Так звучить російська правка, яку не схвалили в Радбезі раніше: “…назавжди запобігти розміщенню зброї в космічному просторі та погрозі або застосуванню сили в космічному просторі, з космосу проти Землі і з Землі проти об’єктів у космічному просторі”.
Нібито саме через неприйняття російської сторони Москва проголосувала проти всієї резолюції.
“Злочинний московський режим не дозволив Раді Безпеки ООН ухвалити проєкт резолюції, який закликав усі держави запобігти перегони озброєнь, зокрема ядерних, у космосі. Це сталося, зокрема, й тому, що воєнним злочинцям досі дозволено окупувати місце СРСР як постійного члена Радбезу ООН, попри щоденні злочини, які вчиняє Москва”, — висловив свою думку постійний представник України в ООН Сергій Кислиця.
Німецький політолог, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень Андреас Умланд вважає, що Росія таким чином знову шантажує світ.
“Це, звісно, дуже тривожний сигнал, тому що такого ще не було в минулому, щоб розміщувалася ядерна зброя в космосі. Це був би новий виток і перегонів озброєнь, і психологічної війни, яку веде Росія. Це підвищення ставок для того, щоб погрожувати західному і всьому світу апокаліптичними сценаріями, якщо Росія не отримає в Україні те, що вона хоче”, — сказав Умланд.
Коментарі експертів
Чого домагається Росія черговим вето на полях Радбезу ООН? Чи стоять за шантажем Кремля реальні досягнення в космосі? Що означає для світу розміщення ядерної зброї в космосі? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДOM відповіли експерт з ракетно-ядерного озброєння Олександр Кочетков і керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
ОЛЕКСАНДР КОЧЕТКОВ: Виводити ядерну зброю в космос сьогодні безглуздо
— Розмови про те, що Росія розробляє якийсь ядерний пристрій у космосі — це не зовсім коректна заява з технічного погляду. Оскільки ядерний пристрій у космосі існує давно. Ці ядерні реактори не здатні вибухати, але вони дуже довго потихеньку виробляють енергію, яка потрібна для розвідувальних, зв’язкових і яких завгодно супутників. У принципі, ядерні пристрої, що не вибухають, у космосі існують давно.
Що стосується виведення ядерної зброї в космос, то ця ідея виникла в 60-х роках минулого століття, тому що тоді не існувало пристроїв, які були здатні якимось чином протидіяти супутникам на орбіті.
Якщо вивести туди ядерну боєголовку, яка ставиться в ракети, і її запустити в космос, тоді вона буде літати на орбіті нескінченно довго. Але найголовніше вона здатна атакувати країну передбачуваного противника з несподіваного боку.
У Штатів уся протиракетна оборона, усі системи стеження були орієнтовані на те, щоб відстежувати атаку загроз із півночі. А така орбітальна ядерна бойова частина була здатна атакувати з півдня, де в них нічого не було. І така орбітальна ракета була створена Радянським Союзом. Це надзвичайно налякало США, вони не знали, що з цим робити. І саме тоді, 1967 року пішли розмови і було укладено угоду про невиведення будь-якої ядерної зброї, а також зброї масового ураження в космос. І ця орбітальна ракета СРСР за договором знята з озброєння і фактично не реалізована.
Зараз ситуація, в принципі, інша. Найближчими місяцями будуть випробування міжнародного американського супутника, який прибирає космічне сміття. Тобто ядерний заряд, виведений у космос, не працюватиме, його просто знищать. Дуже добре, що від ідеї Росії до її успішної реалізації минає просто часова прірва. Росіяни з 2011 року ведуть розробку свого авіаносця. Його як не було досі, так і не передбачається. У цьому сенсі побоюватися нічого. У них у принципі є ядерні боєзаряди, які можна вивести в космос.
Загроза почнеться, якщо росіяни випробують таку ядерну зброю і після цього почнуть говорити, що вони можуть вивести щось у космос. До випробувань вони не знають, працює ця ядерна зброя чи ні — який сенс виводити її в космос. Не варто турбуватися про виведення ядерної зброї в космос з боку Росії. Що стосується російського вето, то це типова ситуація “Баба Яга проти”.
Що стосується виведення ядерного боєзаряду, то навіть якщо він там якимось чином нештатним шляхом зійде з орбіти, то радіоактивне зараження, зрозуміло, можливе. І ніхто не гарантує, що це радіоактивне зараження не опиниться над Москвою, наприклад. Саме тому Росія теж побоюється наслідків. І вона дійсно торгується зі Сполученими Штатами.
Я вважаю, що якусь спільну резолюцію не від Штатів, а від Росії якимось чином пов’яжуть, і вони, зрештою, можуть ухвалити.
Виводити ядерну зброю в космос сьогодні безглуздо. Тому, найімовірніше, і Росія, і Китай, і Сполучені Штати знайдуть якийсь компроміс. Нам, чесно кажучи, боятися треба не того, що літає в космосі, а того, що низько літає над землею — крилаті ракети.
ОЛЕКСАНДР МУСІЄНКО: Шантаж Росії має підштовхнути Захід до посилення санкцій
— Якщо Росія готує розміщення зброї, яка здатна знищувати супутники, це загроза всьому людству. Адже необхідно просто зрозуміти, що якщо знищувати супутники в космосі, то сміття на орбіті буде стільки, що нові супутники там не зможуть просто літати. Ви не зможете запустити нові супутники. І навколо Землі утвориться куля з дрібних уламків і сміття на 40-50 років. Космос неможливо буде досліджувати, супутники неможливо буде використовувати.
Багато що в сучасному світі залежить від космосу, супутників. Вони допомагають не тільки в навігації, знімках тощо, а й у вивченні землі, у сільському господарстві. Росія тут загрожує всім. Тому це питання і було винесено на засідання Ради безпеки ООН.
Росія знову намагається шантажувати Захід. Але мені здається, що це, навпаки, має підштовхнути Захід до того, що необхідно ще більше тиснути на Росію, а не шукати шляхи до якихось домовленостей.
Росія постійно намагається шантажувати і лякати ядерною зброєю. Це обов’язковий пункт програми. Нібито не треба грати в ескалацію, інакше Росія може застосувати ядерну зброю. Вона використовує залякування і шантаж.
Заяви російської сторони схожі на самозаспокоєння. Тобто говорять про те, що «все добре, нам нічого не загрожує, західна допомога для України — це ні про що, ситуація під контролем». Коментатори з боку Кремля кажуть, що західна зброя не змінить ситуацію на полі бою взагалі. Коли настільки часто Москва каже, що в неї все під контролем, значить, у неї далеко не все під контролем. Це явний показник і індикатор того, що ситуація явно погіршується, що вона рухається не в тому напрямі, в якому їм би хотілося. Але Москві якось треба реагувати.
Читайте також: Росія готується вивести ядерну зброю в космос — що станеться в разі застосування, пояснив експерт