Якщо влада Грузії звернеться по допомогу до Росії, у країні може початися громадянська війна. Закон про “іноагентів” — лакмус “Грузинської мрії” на проросійську позицію. І єдиний шлях врегулювати ситуацію — оголосити в Грузії дострокові парламентські вибори. Таку думку озвучив російський правозахисник Марк Фейгін в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Якщо дійде до такого (заклику до РФ ввести війська, — ред.), то однозначно в Грузії буде громадянська війна. Навіть ось одне таке звернення, навіть спроба або натяк на це — призведе до збройного виступу в Грузії і однозначно до громадянської війни. Тому що звернутися до російського керівництва по допомогу в наведенні конституційного ладу силами російської армії, наприклад, або якогось обмеженого російського контингенту, з урахуванням війни 2008 року і всього пережитого у зв’язку з нею, це навіть не знаю, з чим порівняти. Жодне грузинське керівництво, а в Грузії бурхливі були часи за 30 років, на такий крок не пішло”, — сказав гість ефіру.
Фейгін зауважив, що особливість Грузії — в тому, що попри наявність прокремлівської верхівки влади, “Грузинської мрії”, громадськість країни виступає за євроінтеграцію, євроатлантичну інтеграцію, за європейський шлях держави.
“Це дивний контраст, коли верхівка влади, яку тепер виразно можна назвати узурпаційною, є фактично агентурною. Закон про “іноагентів” — це лакмус. До того ж, зауважте, це ж кажуть не тільки опоненти “Грузинської мрії”. Це говорить Єврорада, це говорить Жозеп Боррель (верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки, — ред.)”, — сказав правозахисник.
Фейгін вважає, що президентці країни Саломе Зурабішвілі необхідно почати серйозний діалог зі своїм народом або піти у відставку.
“Подвійну позицію займає президентка Грузії. А, до речі, запрошення якихось російських сил у країну може зробити тільки президент. Адже чого б це уряд такими речами займався? Але президентка якусь двоїсту позицію займає. На словах Саломе Зурабішвілі — разом із народом. Вона з Нью-Йорка сказала народу: “Я з вами”. Сказала, що накладе вето на цей закон. Але зараз цього вже точно недостатньо. Закон ухвалено в першому читанні — дійде чи ні до ухвалення, і що далі буде — ще питання”, — зазначив Фейгін.
Але зараз уже потрібен комплекс дій. Можливо — дострокові вибори до парламенту, доповнив він.
Якщо президентка Грузії — з народом і хоче підтримати протестувальників, виступає проти дій уряду, більшості парламенту, то має ініціювати цей процес, вважає Фейгін.
Гість ефіру також сказав, що не вірить поки що в те, що “Грузинська мрія” піде на відчайдушний крок і звернеться до Росії по допомогу. В іншому разі настануть серйозні наслідки.
“Я поки що не вірю в такий крок “Грузинської мрії”, що вона піде на те, аби проти власного народу запросити іноземну армію, до того ж ту армію, яка окупувала 20% території Грузії. Але якщо таке станеться, народ візьметься за зброю і йому допоможуть. Це однозначно. Зброю дадуть, сили і засоби, все дадуть з-за кордону. Ніхто не дозволить уже в такий фокус зіграти, розумієте? Тому що Грузії взагалі може не стати. Тож ризикувати так не будуть”, — резюмував Фейгін.
В уряду Грузії, на його думку, зараз залишається останній шанс — зробити крок назад, провести консультації між опозицією і владою, відступити назад із кількох питань і закінчити ініціативу із законом про “іноземний вплив”, звільнити Саакашвілі і провести дострокові вибори, щоби дати можливість народу повноцінно, без тиску, обрати собі владу.
“Тому що в нинішніх умовах, у цій ситуації, я шансів для примирення не бачу. Не дуже розумію, як може залишитися все, як і було”, — сказав гість ефіру.
Читайте також: Закон про “іноагентів”, що призвів до протестів в Грузії, покликаний допомогти встановити диктатуру в країні, — Шашкін