Багатокілометрова система підземних тунелів ХАМАС, що пронизує весь сектор Гази, є серйозною проблемою, з якою можуть зіткнутися ізраїльські військові, вважають експерти. В Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) неодноразово заявляли, що бойовики ховаються в цих підземних ходах під будинками мирних жителів, повідомляє FREEДОМ.
Тунелі є ключовим компонентом оборонної стратегії ХАМАС. Спочатку це були контрабандні маршрути, якими терористи отримували зброю та інші матеріали. За оцінками Ізраїлю, на будівництво подібних споруд потрібні десятки мільйонів доларів та сотні тисяч тонн бетону. Деякі підземні комунікації добре обладнані — з електрикою та запасами їжі на кілька місяців.
“Підготовка до ведення бойових дій у містах-тунелях, як називали їх США у В’єтнамі, відрізняється від бойових дій на відкритому полі бою. Це створює особливий ризик для ЦАХАЛ, коли він входить у ці тунелі для їхньої фізичної охорони. Особливо, коли ти не знаєш їхнього розташування, не знаєш, що на тебе там чекає”, — каже адвокат із цивільних прав Жерар Феліті.
За даними ЦАХАЛ, тунелі проходять під житловими будинками, школами, спортивними центрами, мечетями та лікарнями на території сектору Гази. У 2021 році один із лідерів бойовиків ХАМАС заявив, що протяжність підземної мережі в секторі Гази сягає 500 км. Перевірити ці дані неможливо, кажуть аналітики.
На думку журналістів The Washington Post, існує три типи тунелів. Перший — економічний, призначений для постачання. Другий — для вищого керівництва ХАМАС, щоб вони могли перебувати у безпеці під час бомбардувань. Третій — тунелі, які використовують для нападу. 2006 року бойовики ХАМАС через такий підземний хід проникли до Ізраїлю та влаштували засідку на солдатів ЦАХАЛ.
Ізраїльська армія вже намагалася знищити підземні комунікації ХАМАСу. 2021-го ЦАХАЛ опублікував кадри, на яких зафіксовано удари по цілях у підземній мережі. Тоді, за даними ізраїльської армії, було вражено 50 об’єктів і пошкоджено багато кілометрів тунелів. Для атаки використали авіацію, танки, артилерійські та піхотні підрозділи.
“З тунелями завжди важко мати справу, навіть якщо вони розташовані у гірській місцевості. Але коли вони перебувають у міській місцевості, то все стає складніше — тактичні аспекти, стратегічні аспекти, оперативні аспекти та, звичайно, захист, який ви хочете забезпечити цивільному населенню”, — пояснив старший науковий співробітник Інституту сучасної війни Дафні Річдемонд-Барак у коментарі CNN.
У командуванні Армії оборони Ізраїлю заявили, що прагнутимуть знищити підземну мережу терористичного угрупування повністю.
“Вважайте, що в секторі Гази є один шар — для цивільних осіб, а є інший — для ХАМАСу. Ми намагаємося дістатися другого шару, який побудував ХАМАС”, — заявив представник Армії оборони Ізраїлю на брифінгу.
Як пише Financial Times, Ізраїль змінив свою стратегію. Раніше припинення вогню досягалося після кількох днів чи тижнів повітряних атак та обмежених наземних наступів. У кожному випадку ЦАХАЛ завдавав значних ударів, але ХАМАС зберігав більшу частину своїх підземних комунікацій. На цей раз Тель-Авів прагне повної перемоги.
Читайте також: Армія Ізраїлю завершує підготовку масштабної операції “Залізні мечі” в секторі Гази — подробиці від Шарпа
Раніше повідомлялося, що на думку військового історика, викладача Тель-Авівського університету Якова Фалькова, найближчим часом Ізраїль розпочне наземну операцію в секторі Гази.