Так звана влада самопроголошеної “Придністровської молдавської республіки” (“ПМР”) просить Москву збільшити кількість російського військового контингенту в регіоні. Мовляв, зараз їхня чисельність становить 450 осіб, а це набагато менше ніж було заявлено, повідомляє FREEДОМ.
“При цьому їхня штатна чисельність, встановлена документами комісії, становить 3100 осіб. Така опція є, і вона виправдана з погляду погіршення ризиків безпеки, зокрема терористичної загрози”, — заявив так званий спецпредставник самопроголошеної “ПМР” у Російській Федерації Леонід Манаков в інтерв’ю РИА Новости.
На думку Манакова, збільшити контингент можна за рахунок росіян, які проживають у Придністров’ї, повідомляють російські пропагандистські ресурси.
При цьому в Тирасполі на цю заяву ніяк не відреагували, як і в Кремлі. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков так і сказав, що у Москви “поки що немає” реакції на це звернення. Реакція ж Кишинева була миттєвою. У так званого представника невизнаної республіки немає повноважень, щоб обговорювати цю тему, заявили в Бюро політики реінтеграції уряду Молдови.
“Перш за все необхідно прояснити питання про статус так званого представництва, від імені якого виступає пан Манаков. Уже понад чотири роки Кишинів чекає таких роз’яснень. По-друге, про механізм миротворчих сил можуть говорити сторони, які підписали угоду від 21 липня 1992 року, а не люди, які не мають до неї жодного стосунку”, — сказала прессекретарка Бюро політики реінтеграції Молдови Мар’яна Сари в коментарі виданню Ziarul de Gardă.
Своєю чергою, аналітики вважають подібні заяви інформаційним вкиданням і спробою за допомогою підконтрольних ЗМІ та людей розхитати ситуацію перед наступом українських сил на фронті.
“Вони намагаються створити певну атмосферу, у нас, у наших силах оборони, для того щоб ми спробували розтягнути свої сили і засоби. Ага, тут знову Придністров’я, потрібно звернути увагу на цей регіон, а раптом там щось станеться, а раптом Російська Федерація почне розхитувати ситуацію. Тому я б розглядав це як елемент дезінформації, для того щоб нас ввести в оману, наші сили оборони, і щоб трішечки нас дезорієнтувати. Ось і все”, — вважає військовий експерт Антон Міхненко.
А в Одеській обласній військовій адміністрації закликали не недооцінювати українські Збройні сили, які контролюють ситуацію на кордоні з Молдовою.
“Яким чином вони будуть туди летіти, добиратися, хто їх запустить? Це наш повітряний простір або повітряний простір Молдови. Це ж зрозуміло. Тому пускають бульбашки, смішать весь світ. Звісно, наші сили оборони на своїх позиціях, усе знають, усе бачать, усе розуміють”, — написав представник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук у Telegram.
Своєю чергою, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час свого нещодавнього візиту до Молдови дав зрозуміти, що Україна не збирається вживати жодних дій проти самопроголошеного Придністров’я, хоча регіон і становить ризик для країни у військовому плані.
“Безумовно, мати Придністров’я у нас на південно-західному фланзі — це загроза, яка спонукає нас тримати сили на цій ділянці кордону просто для потенційного стримування і контролю над ситуацією. Але я хочу наголосити, що Придністров’я — це питання суверенітету і територіальної цілісності Молдови, і ми абсолютно поважатимемо той шлях, який обере уряд Молдови щодо відносин із Придністров’ям”, — сказав Кулеба в інтерв’ю каналу TV8.
Очільник МЗС зазначив: Київ поважає суверенітет Молдови, і Кишинів буде сам вирішувати, як розвивати свою країну, і як розв’язувати проблему Придністров’я.
Читайте також: Виведення російських військ із Придністров’я відбудеться мирним шляхом — думка
Раніше повідомлялося, що Росія планувала взяти Молдову під свій повний контроль до 2030 року. Про це стало відомо завдяки журналістам-розслідувачам, які отримали в розпорядження план Кремля “Стратегічні цілі Росії в Республіці Молдова”.
Нейтралізувати ініціативи Молдови щодо ліквідації присутності російських військових у Придністров’ї, сформувати проросійські настрої серед політичної та економічної еліти країни та завадити співробітництву з НАТО — все це пункти сценарію Москви.