Лідери G7 (“Великої сімки”) обговорили ідею проведення міжнародного мирного саміту щодо України. Про це пише агентство Reuters, посилаючись на офіційного представника Європейського Союзу. Зустріч “Великої сімки” відбувається у Хіросімі від 19 до 21 травня. Серед головних тем перемовин лідерів Японії, США, Великої Британії, Канади, Італії, Німеччини та Франції — посилення санкцій проти Росії, а також проблеми безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні. Президент України Володимир Зеленський візьме участь у засіданні G7. Про це повідомили в Раді національної безпеки і оборони (РНБО) України, інформує FREEДОМ.
Президент США Джозеф Байден під час перемовин із прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою в Хіросімі заявив, що США і Японія мають намір притягнути Росію до відповідальності за її вторгнення до України. Як пишуть американські ЗМІ, Байден прагне узгодити позиції лідерів G7 у тому, що стосується підтримки України та безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні.
“Ми стикаємося з одним із найскладніших викликів у новітній історії — сфера безпеки. І я пишаюся тим, що Сполучені Штати і Японія протистоять цьому разом. І ви знаєте, ми обстоюємо спільні цінності, включно з підтримкою хороброго народу України, який захищає свою суверенну територію, і притягненням Росії до відповідальності за її агресію”, — сказав президент США.
“На саміті G7 і Японія, і Сполучені Штати захищатимуть вільний і відкритий міжнародний порядок, заснований на верховенстві закону”, — запевнив прем’єр-міністр Японії.
Як пише американське видання Politico, “Велика сімка” розробляє нову стратегію антиросійських санкцій. Вона покликана перекрити Москві лазівки для обходу обмежень через треті країни. “Голос Америки” посилається на американського посадовця, який, на умовах анонімності, повідомив, що йдеться про китайські компанії, викриті у продажу Росії товарів подвійного призначення. Насамперед напівпровідникових технологій. США та їхні союзники заявили, що немає доказів того, що Китай постачав військове обладнання до Росії. Аналітики впевнені, це свідчить про те, що дружба Москви і Пекіна має певні межі.
“Підхід один — Китай не повинен допомагати Росії обходити санкції. А якщо і будуть вводитися санкції, що обмежують торгівлю Китаю, це буде болісно для світової економіки, тому що Китай був довгий час такою світовою фабрикою. Але, тим не менш, я думаю, на це зважаться, якщо тільки Китай не зробить щось екстраординарне в плані переконати Росію вивести війська з України”, — коментує експерт Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
Незадовго до зустрічі G7 у Хіросімі Китай провів військово-морські навчання за участю бойових кораблів поблизу Японії, чим викликав занепокоєння лідерів країн “Сімки”. У Токіо побоюються, що через агресивні дії Пекіна східна Азія перебуває під загрозою військового дисбалансу. Після повномасштабного вторгнення Росії до України в Токіо побоюються реалізації аналогічного сценарію з боку Китаю.
“Якщо згадати, була така сама ситуація під час корейської війни в 50-ті роки, коли був прямий зв’язок із тим, що відбувається в Європі, країни НАТО боялися, що корейська війна — це провокація російсько-радянсько-китайська для того, щоб потім раптово напасти на Європу. Так само і зараз ми розуміємо, що є зв’язок. Якщо Росія отримає якийсь результат переконливий для себе в захопленні сусідніх країн, то і для Китаю це буде такий важливий сигнал, що так можна”, — каже Їжак.
Для забезпечення безпеки в Японії вже базуються американські військовослужбовці. Союзники оголосили про значне зміцнення військових відносин Токіо і Вашингтона. Йдеться про розміщення в Японії нових підрозділів морської піхоти США. Як повідомляють японські ЗМІ, у країні планують побудувати військову базу для американських винищувачів. Водночас країни G7, як і раніше, не мають наміру відмовлятися від перемовин із Пекіном.
Читайте також: Саміт G7 розширив свою географію через війну РФ проти України, — Рейтерович
Нагадаємо, посилити санкції проти Росії і продовжити фінансово допомагати Україні домовилися лідери країн “Великої сімки” на саміті в Японії. У своїй заяві лідери пообіцяли, що підтримка України не похитнеться.