Європа помітно пожвавилася. Це стало зрозуміло на саміті лідерів у Брюсселі за підсумком комюніке, в якому країни висловили готовність до “гри в довгу” в боротьбі зі злочинним кремлівським режимом. Щодо допомоги Україні відбувається помітне зміщення акценту зі США на ЄС і європейські структури НАТО. Про це сьогодні, 20 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM розповів заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
“Сьогодні ми можемо спостерігати зміщення акценту допомоги для України з боку США, які відігравали головну скрипку в підтримці, на Європейський Союз і європейські структури НАТО. Це відбувається через низку об’єктивних причин, зокрема й результати виборів у США. Трамп — республіканець, який намагається скоротити витрати й збільшити доходи США. Однак основні виклики російсько-українська війна становить насамперед для Європейського Союзу. І тому справедливо, що Європейський Союз робитиме основний внесок у підтримку України”, — зазначив Потапенко.
За його словами, загроза окупації всієї території України є абсолютно неприйнятною ні для ЄС, ні для НАТО.
“Після того, як Китай провів навчання в Бресті, на території Білорусі, на кордоні з Польщею, це Європу “підбадьорило” і викликало необхідність подивитися на цю загрозу досить серйозно. До слова, заяви про те, що Україна не повинна програти, лунали з перших годин і днів повномасштабного вторгнення РФ в Україну. І Євросоюз зараз бере на себе основний тягар цієї підтримки. Як це відбуватиметься в реальності, складно сказати. Тому що в ЄС теж немає одностайності: є Угорщина, є Словаччина зі своїми позиціями, обережне ставлення Хорватії та Греції. У Німеччині та Австрії є партії, які виступають проти активної військової підтримки України. Однак на сьогодні рівень тих загроз і ризиків, які може нести в собі програш України, тобто, грубо кажучи, наявність російських військ десь у Центральній Європі, є абсолютно неприйнятним для Європи. Це і змушує їх підтримувати Україну”, — пояснив заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
Він нагадав: у комюніке Європейської Ради значиться, що вона рішуче засуджує підтримку військової агресії Росії з боку третіх країн. Насамперед ідеться про Північну Корею, яка надала Кремлю своїх солдатів, а також про Іран, чиї ракети та дрони використовує Москва для атак по українських містах. Але для того, щоб істотно вплинути на цю ситуацію, багато що залежить від самого ЄС.
“Наразі в ЄС уже призначено комісара з безпеки та оборони, розглядаються проєкти розвитку військово-промислового комплексу (ВПК). Проводиться аудит і робляться спроби навести лад у збройних силах своїх членів. Крім того, Євросоюз намагається підняти витрати на оборону вище 2% внутрішнього валового продукту. Тобто якісь кроки вже щодо цього робляться. Якщо всі ці кроки будуть продовжені, будуть послідовні й ефективні, Євросоюз набере певних компетенцій і сили у сфері безпеки, тоді він може впливати на цю ситуацію”, — констатував В’ячеслав Потапенко.
Читайте також: Тільки Україна може визначити, коли мирні переговори можливі, — прем’єр Швеції