Саміт ШОС став самітом друзів Сі та Токаєва — розбір дипломата

Прапори країн ШОС. Фото: Sputnik Грузія

Саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС) можна назвати самітом друзів лідера Китаю Сі Цзіньпіна та президента Казахстану Касим-Жомарт Токаєва. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Веселовський.

“Саміти ШОС — регіональної організації, створеної Китаєм і Російською Федерацією, первинно Китаєм, до речі, — відбуваються щорічно… І воно щороку відбувається в іншій країні. А також і не можна це назвати самітом друзів Путіна, це слід назвати самітом друзів Сі Цзіньпіна й Касим-Жомарт Токаєва. Чому? Тому що саміт має одну цікаву особливість. Починається він з візиту Сі Цзіньпіна до Казахстану, з державного візиту, з усіма відповідними регаліями та почестями, з важливими документами й з важливими контрактами. А потім плавно переходить у групове засідання ШОС”, — сказав він.

Дипломат зазначив, що в рамках саміту ШОС лідери держав, присутніх там, зустрічаються один з одним у кулуарах та обговорюють двосторонні відносини.

За словами Веселовського, оскільки російському диктатору Володимиру Путіну Міжнародним кримінальним судом було видано орден на арешт, то він використовує саміт ШОС здебільшого для контактів із людьми, які його цікавлять.

“А господарем цього саміту більшою мірою відчуває себе Сі Цзіньпін. І якщо ми подивимося телевізійну хроніку, то ми це помітимо навіть візуально. Щодо якихось важливих рішень цієї спільноти, цього саміту, я б теж не сказав, що вони існують. Ну, ось важливим можна вважати, що Білорусь стала членом Шанхайської організації співробітництва. Де Шанхай, де Гомель та Гродно? Але нічого. Це не біда. Так, загалом, у тому, що це все, скажімо так, мильна бульбашка. Насправді, повторюю, усі зустрічі в межах ШОС — це двосторонні здебільшого, іноді тристоронні, якщо це стосується країн Центральної Азії, які співпрацюють між собою — не більше й не менше. Ані великої економіки, ані великої безпеки там немає”, — сказав дипломат.

Він підкреслив, що у зв’язку з цим немає сенсу порівнювати саміт ШОС із Глобальним самітом миру в Швейцарії або якимось іншим серйозним самітом.

Читайте також: Білорусь офіційно приєдналася до ШОС — подробиці

Раніше експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталя Плаксієнко-Бутирська висловила думку, що роль Китайської Народної Республіки (КНР) у Шанхайській організації співробітництва (ШОС) посилилася на тлі війни Росії проти України.

Прямий ефір