Саміт НАТО у Вільнюсі — перші заяви учасників зустрічі (ВІДЕО)

Саміт НАТО у Вільнюсі. Фото: lrt.lt

У Вільнюсі (Литва) сьогодні, 11 липня, стартував саміт країн НАТО. Спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов розповів про перші меседжі, які прозвучали на саміті.

Він зазначив, що з огляду на перші заяви учасників саміту чітка позиція щодо членства України в НАТО ще не визначена. Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас налаштована оптимістично.

“Одне з питань, яке ми досі обговорюємо, це членство України в НАТО. Ми розуміємо, що це не може статися, поки триває війна. Ми прислухаємося дуже уважно до побоювань, які є у союзників. Я думаю, що ми маємо намір досягти хорошого компромісу. Це означає, що буде зрозумілий шлях для України та членства в НАТО, тому що членство в НАТО — це єдиний, найдешевший шлях, а також гарантія безпеки, яка існує. Якщо війна закінчується, то відкривається вікно можливостей. Україна може приєднатися до НАТО”, — зазначила вона.

Сизов додав, що дебати з політичних питань тривають, але обсяг військової допомоги Україні постійно збільшується. Ідеться не про те, приймати Україну в НАТО чи не приймати, йдеться про декларацію, про терміни. Українська сторона наполягає на конкретних термінах, на зрозумілих процесах, але є низка держав-членів НАТО, які не готові давати чіткий план. Але загалом усі країни НАТО згодні з тим, що Україна стане членом Альянсу.

Також сьогодні президент Франції Еммануель Макрон повідомив, що готуються постачання нових видів ракет.

“З огляду на ситуацію і контрнаступ, який веде Україна, я вирішив збільшити постачання озброєння і техніки та надати українцям ракети великої дальності, зберігаючи при цьому ясність і послідовність нашої доктрини, що означає дозволити Україні захищати свої території”, — заявив він.

Росію вважають загрозою не тільки в Євроатлантичному регіоні, як це було заявлено в стратегічному концепті НАТО, ухваленому на саміті минулого року в Мадриді. Нестабільність, прийнята Москвою, впливає і на Тихоокеанський регіон.

“Навіть зараз, коли ми на деякій відстані від конфлікту, який виник внаслідок брутального російського вторгнення в Україну, на нас це впливає. Вплив на одну з частин світу в сучасному пов’язаному світі не може не впливати на всі інші. Це впливає і на інфляцію, і на нашу економіку загалом, і на наш народ”, — звернув увагу прем’єр-міністр Австралії Ентоні Альбаніз.

Він повідомив, що Австралія готова надати авіацію для логістичного обслуговування постачань в Україну. Раніше з цієї країни постачали військову техніку.

Читайте також: НАТО демонструватиме Путіну свою єдність і намір допомагати Україні, — Калан

Нагадаємо, 11 липня у столиці Литви, за 150 км від кордону з Росією, зібралися лідери країн НАТО. Мета — подолати розбіжності щодо заявки України на членство. Союзники, серед іншого, обговорюють скасування Плану дій щодо членства (ПДЧ) і не виключають альтернативні формати підтримки України. Президент України Володимир Зеленський і міністр оборони Олексій Резніков прибули до Вільнюса для участі в саміті НАТО.

Прямий ефір