Саміт миру може бути прообразом нової глобальної інституції, — Петренко

Ігор Петренко. Фото: uatv.ua

В українську формулу миру від початку було закладено потенціал створення глобального формату, інституції, об’єднання, яке могло б стати більш ефективним у відповіді на сучасні виклики, ніж чинні подібні організації. Поки що про створення такого об’єднання говорити зарано, але Саміт миру — його прообраз. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM сьогодні, 17 червня, заявив доктор політичних наук Ігор Петренко.

“Бачачи те, наскільки світ слабо реагував на те, що відбувається в Україні у 2022 році, ми говорили про те, що ООН, скажімо, не виконує своїх функцій. Отже, треба думати про реформи. Якщо реформи не можуть відбутися — а ми бачимо, що віз і нині там — тоді треба думати про створення певних інституцій: клубу країн, які готові реагувати протягом 24 годин на подібні кризи конкретними, скажімо, діями… Зараз про це поки що рано говорити. Але те, що такий потенціал, закладений, існує у формулі миру, це — так. Плюс вона максимально глобальна. Тобто ми контекст України вставляємо у широкий контекст світових проблем, з якими зіткнулися інші країни”, — коментує гість ефіру.

Він зазначив, що не став би порівнювати Саміт миру з Організацією Об’єднаних Націй, швидше, його розвиток може в майбутньому призвести до створення якоїсь зовсім нової інституції.

“Тут ми можемо говорити про якийсь прообраз нових інституцій, які будуть готові бути еластичнішими та ефективнішими у питанні розв’язання сучасних проблем, з якими сьогодні стикається світ. ООН такою організацією точно не є… Важливо те, що ми можемо запропонувати певний інструментарій. Ми можемо зібрати пул країн, які готові до більш активної ефективної дії. Але чи призведе це до заміни ООН чи інституціоналізації цього об’єднання, яке ми створимо? Про це поки що рано говорити. Тут має бути зацікавленість з боку або великої кількості інших країн, або великих гравців, або синергії”, — зазначив політолог.

Петренко пояснює, що великі гравці — США, Китай, РФ — зацікавлені в ООН у тому вигляді, в якому вона існує, інакше організація вже була б реформована.

“Є зацікавленість у збереженні статус-кво, щоб усе залишалося так, як є. Безумовно, такі країни як Україна в цьому не зацікавлені. Інші країни, які потенційно можуть стати об’єктом агресії або є сьогодні, теж у цьому не зацікавлені. Але тут є, скажімо, інтереси країн-можновладців, тому поки що з цим не так усе просто. Але ми маємо потенціал, і ми можемо запропонувати певну альтернативу, на яку можуть звертати увагу, якою можуть оперувати та яка далі може мати свій розвиток”, — заявив Ігор Петренко.

Читайте також: Перший Глобальний саміт миру завершив роботу — подробиці (ВІДЕО)

Нагадаємо, за оцінкою радника керівника Офісу президента (ОП) України Михайла Подоляка, два дні Глобального саміту миру в Швейцарії показали, що світ розділений на дві частини та чітко візуалізували ці частини: скільки країн біля Росії, а скільки біля України.

Прямий ефір