Гострота проблеми вторгнення Росії до України знизилася, водночас повністю Кремль від своїх намірів щодо розширення агресії не відмовився. Про це сьогодні, 10 січня, в ефірі іномовлення України UA заявив аналітик Atlantic Council Пітер Дікінсон.
Свій висновок він робить, зокрема, на основі сьогоднішніх переговорів у Женеві першої заступниці держсекретаря США Венді Шерман та заступника керівника МЗС РФ Сергія Рябкова. Аналітик оцінив зустріч “досить позитивно”, оскільки грізна риторика Москви останніх місяців сьогодні набула більш дипломатичного характеру.
“З того, що я бачив за переговорами, вони вже йшли без цього грізного характеру, який ми бачили та чули в останні кілька місяців з Москви, з боку Росії, щодо серйозності ситуації [щодо вторгнення до України]. Сьогодні ми чули зовсім іншу риторику – більш дипломатичну. Це досить позитивний показник”, – сказав Дікінсон.
При цьому, на його думку, загроза розширення російської агресії проти України залишається.
“Ми всі бачили оприлюднену інформацію з приводу російської військової підготовки до потенційного нападу на Україну. І, як кажуть, є багато інформації, яку навіть не опублікували, але яка є досить серйозною, щоб Америка звернулася до своїх європейських колег – Франції та Німеччини, насамперед – і попередила їх щодо серйозності ситуації”, – додав аналітик.
Тому Дікінсон упевнений, що США та країни НАТО не підуть на вимоги Росії щодо виведення військових сил Альянсу зі Східної Європи.
“Західний світ не погоджується з цим. І Росія має знати про це, й вона чудово розуміє, що це неможливо. Тоді навіщо вони висувають такі вимоги, якщо знають, що буде відмова? Є припущення, що, можливо, вони готуються до дій та шукають привід, щоб сказати: мовляв, ми спробували – не вийшло, тепер ми діятимемо. Це теж варіант, це також можливо. Можливо, це посил для внутрішньої аудиторії в Росії, щоб показати їм, що Кремль справді намагався про щось домовитися. Але багато західних фахівців припускають, що це тільки перші позиції “торгу”. Вони (представники Кремля, – ред.), як на ринку: ось спочатку просять за 100, за 200, думають, що їм запропонують за 50, і в зрештою вони зможуть зійтися на 75″, – схарактеризував американський аналітик.
Кінцева мета Росії у цих “торгах”, на його думку, – отримати якийсь неофіційний договір, що Україна не потрапить до НАТО.
“А те, що Росія заявляє з приводу [НАТОвської] зброї в Україні – не у сфері реальності. Тому що НАТО зараз навіть звичайну зброю не дає Україні. Вони за 8 років війни дали Україні зовсім трохи. І більше ніхто не очікував. Тому розмови щодо ракетних систем, які будуть встановлені за п’ять хвилин польоту до Москви – це вже зі сфери фантазії”, – резюмував Дікінсон.
Читайте також: Закриті двері та “хамувата” дипломатія: як проходила зустріч заступниці держсекретаря США та заступника глави МЗС РФ
Нагадаємо, 10 січня в Женеві відбулися консультації щодо гарантій безпеки в Європі першої заступниці держсекретаря США Венді Шерман та заступника керівника МЗС Росії Сергія Рябкова. Перемовини тривали майже вісім годин.