Рятувальники пришвидшили процес розмінування деокупованої Харківської області — деталі про винахід (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Село Нова Гусарівка на Харківщині перебувало під російською окупацією майже півроку. За цей час противник встиг замінувати все: поля, дороги, городи місцевих жителів. Після того як Харківську область звільнила українська армія, сапери щодня зачищають територію від мін і розтяжок метр за метром. Для допомоги піротехнікам кілька підприємств регіону, конструктори та співробітники Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) об’єдналися і створили машину для розмінування, яка вже працює в Новій Гусарівці, інформує FREEДОМ.

Мешканка села Нова Гусарівка, 73-річна Віра Адаменко, вигулює селом козу Сніжанку. Одного разу, під час вільного випасу коза перейшла через дорогу і наступила на міну-пелюстку. Тварина тепер із трьома ногами.

“Почули вибух, вийшли, кров тече… Подивилися, занесли, почали перев’язувати”, — згадує місцева жителька.

Жінка каже, що випадок зі Сніжаною змусив бути уважною та обережною. До цього вона голими руками збирала міни та відмічала місце, де складала їх для саперів. 

“Знайшла одну “жабку”, за трасою знайшла другу. Ну, ми жабками їх називаємо – хто пелюстками, хто “жабками”. Взяла за хвостик, віднесла до стовпчика, думаю, прийдуть же хлопці мінери, а так, де ж її кинути? А раптом знову хтось наступить? Там стрічку прив’язали, ось і все. Ну, Слава Богу, все обійшлося нормально”, — каже Адаменко.

Одразу за подвір’ям Віри Адаменко розташоване поле, яке російські окупанти замінували, щоб уповільнити просування українських захисників. Воно всіяне як протипіхотними мінами, так і протитанковими, осколковими. Місяць тому під час розмінування цієї ділянки загинув сапер, щоб убезпечити роботу фахівців, сюди пригнали протимінний трактор. Він працює за принципом катка.

“Трактор зроблений, щоб знімати протипіхотні міни, прискорювати процес розмінування, допомагати саперам. І в разі підриву на протитанковій міні, щоб його легко і швидко можна було відновити. І дешево найголовніше”, — розповідає керівник проєкту машини для розмінування Іван Яловол.

Трактор-мінер розробили харків’яни. Поки що він у єдиному екземплярі. Трактор повністю роботизований, керує ним оператор із безпечної відстані за допомогою пульта.   

У конструкторів пішло півтора місяця на складання машини та виготовлення електронної начинки. І вона вже довела свою ефективність. Сапери до появи трактора-мінера працювали практично вручну: ножицями зрізали траву, щоб виявити міну. Тепер же виходять на пошуки після того, як трактор обробить певну ділянку. За останні чотири дні їм вдалося знищити майже 40 мін-пелюсток, також протипіхотні та осколкові міни.

“За допомогою даного автомобіля ми за 4 дні пройшли десь 600 метрів. Це територія 600 метрів на 3 метри. А без нього ми йшли б дуже довго, буквально, 6 квадратних метрів сапер може пройти при такій великій вегетації трави”, — каже начальник відділення групи піротехнічних робіт оперативно-рятувального загону ДСНС Іван Капітанюк.

Апарат поки що на випробувальному терміні. Усі недоліки фіксують і поступово виправляють. У департаменті цивільного захисту Харківської військової адміністрації кажуть: після того, як трактор-мінер пройде сертифікацію, його, ймовірно, запустять у серійне виробництво.

“Зазначена машина на випробуваннях уже другий тиждень. Недоліки були, ми над ними попрацювали, і навіть низку їх усунули. І надалі ми плануємо зробити просто бомбу!” — зазначає начальник Департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації Іван Сокол.

Наразі в Харківській області працюють понад 250 піротехніків з усієї України. Регіон поки що залишається в лідерах за кількістю замінованих територій. Наразі від вибухонебезпечних предметів очищено менше ніж 1%, а щоб повністю розмінувати Харківську область, наприклад, за рік — необхідна щоденна робота 120 тис. саперів.

Читайте також: 25 соток на день: поля в Миколаївській області розміновують за допомогою словацької машини Bozena (ВІДЕО)

Нагадаємо, розмінування правобережної частини Херсонської області, яка торік була звільнена українською армією, триває практично цілодобово. Але навіть за такого варіанту розмінування займе близько 10 років.

Прямий ефір