Розробка морської стратегії України: про основні моменти роботи над документом розповів Плетенчук

Чорне море. Фото: odessa-life.od.ua

Морська стратегія України закладе концепцію розвитку на роки вперед. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.

“Будь-який подібний документ як концепція розвитку або стратегія розвитку — документи досить далекого планування. Тобто це те, що закладається на роки вперед. Відповідно, розробляються такі документи теж досить нешвидко, тому що треба врахувати всі можливі фактори, які будуть безпосередньо мати тиск на цей документ”, — сказав він.

Плетенчук зазначив, що у Військово-морських сил ЗСУ є своя розроблена стратегія, якої вони дотримуються та планово виконують поставлені завдання. 

“Іноді мені теж ставлять запитання, а чи треба зараз займатися саме тим, чим ви займаєтеся, готувати екіпажі, якщо кораблі не можуть у море зайти. Відповідь — треба, тому що багато людей, на жаль, не розуміють суті цих процесів і їхньої складності”, — сказав речник.

Він наголосив, що всі процеси займають час, й вже зараз треба будувати кораблі та готувати команди, які зможуть розпочати виконання своїх обов’язків у кращому разі через рік.

Плетенчук зазначив, що Україна має інтереси і в світовому океані. 

“Україна — це морська та річкова держава, й, відповідно, у нас є інтереси і в зовнішньому океані, і внутрішні — це Азово-Чорноморський регіон, і річкові наші ресурси, які теж впливають дуже сильно й на розвиток економіки, й на наші національні інтереси. Тому так, ці документи, вони всеохоплюючі, вони якраз описують всі ці процеси та їхній порядок, й їхнє значення, й як вони відбуватимуться. Тобто для початку розробляється така загальна концепція, як би стовбур цього дерева, і на нього вже нанизуються у взаємодії між собою ці всі елементи”, — сказав спікер.

Плетенчук зазначив, що перед початком повномасштабного вторгнення Росії в Україні досить серйозно розвивалося річкове судноплавство.

“У якийсь момент почали його відновлювати, розвивати цей процес, якщо брати, наприклад, Дніпро, він фактично був призупинений унаслідок повномасштабного вторгнення, а на економіку це все мало великий вплив, точно так само, як і в принципі морський експорт, який для нас є основним. Тому так, це все включається в такі документи”, — сказав він.

Спікер зазначив, що в Стратегії враховується, що море — це майданчик, на якому Україна перетинається з усіма країнами-сусідами.

“Чотири країни у нас підтримують Україну, три з них є членами НАТО і, як ви бачите, допомагають у здійсненні перевезень нашим “зерновим коридором”, який проходить, у принципі, через їхні територіальні води на більшій частині цього маршруту. І та ж сама Грузія долучилася до наших навчань цього року в серії “Сі Бриз”, які щойно закінчилися. Тому що так, звичайно, ми враховуємо інтереси наших партнерів, вони враховують наші. Це добросусідські відносини. І водночас, звісно, у нас ще в акваторії є так звана Російська Федерація, яка, крім власних інтересів, на жодні інші більше не зважає. І ми, звичайно, взаємодіємо з цими країнами й під час розроблення подібних документів враховуються всі фактори, які можуть на них впливати, пов’язані з діяльністю основних учасників цього процесу в Чорноморському регіоні”, — сказав Плетенчук.

Читайте такожБудемо зміцнювати український флот і надалі разом із Британією, разом із Нідерландами, — Зеленський

Раніше президент України Володимир Зеленський повідомив, що триває робота над Українською морською стратегією. Незабаром ця стратегія буде затверджена на Раді національної безпеки і оборони (РНБО) України. Наразі триває фіналізація її пунктів.

Прямий ефір