Побороти російський імперський реваншизм, залишивши Росію в тих самих географічних кордонах та ще й з ядерною зброєю — неможливо, вважають аналітики. За їхніми словами, путінські імперські амбіції вивели країну на фінішну пряму до розпаду, інформує FREEДОМ.
“Безумовно, через багато обставин Росія розвалиться на шматки. Як це станеться, через що це станеться: через Пригожина, через похід російського легіону на Вороніж або на Москву, або через інші обставини — це вже питання двадцять друге”, — сказав екс-міністр закордонних справ України (2007-2009 рр.), керівник Центру дослідження Росії Володимир Огризко.
Концепція політики сучасної Росії не нова: розширення життєвого простору за рахунок завоювань, поневолення сусідніх народів, культурна експансія, шовінізм та титульність російської людини. Усі ці імперські патерни перероджувалися в різний час у різних формах: Російська імперія, Радянський Союз і нарешті — Російська Федерація. Змінити цю прошивку можна лише повним демонтажем і перезбіркою російської держави, кажуть аналітики.
“Весь народ, який проживає на цій території, повинен позбутися цієї імперської спадщини, яка над ним нависає й визначає їхній порядок мислення, їхні дії, їхнє бачення майбутнього. Для цього має бути зруйнована імперія”, — вважає аналітик Jamestown Foundation Гліб Парфьонов.
Майбутній постросійський простір складатиметься з кількох нових суверенних суб’єктів, прогнозують експерти. Щоправда, називати точну конфігурацію складно. З варіантів: утворення незалежних національних держав: Татарстан, Тива, Башкортостан, Ічкерія та інші; а також розподіл за регіональним принципом — Сибірська республіка, Далекосхідна республіка або Інгрія з центром у Санкт-Петербурзі.
“За Москвою і за Санкт-Петербургом живе понад 100 млн осіб, й вони далеко не всі є росіянами. Ба більше, всі росіяни — різні. Тому що ідентичність Сибіру, вона схожа буде на ті 13 колоній, які мали метрополію Англії: одна мова, одне походження, але замість Атлантичного океану просто Уральські гори. І концепт Сполучених Штатів Сибіру як суб’єкта, як політичного новоутворення, яке може бути не частиною імперії, яка веде агресивну війну, що є синонімом геноциду і знищення інших народів, а незалежною державою… можливо навіть у G20”, — вважає дослідник регіоналізму в Росії Олег Махалецький.
Водночас експерти зазначили, що на Заході ідеї розпаду Росії не популярні — там вважають, що процес може бути непередбачуваним та породити безліч ризиків.
“А чого бояться на Заході? Вважають, що деколонізація Росії через посилення регіональних сепаратизмів нерозумна. Замість цього пропонують децентралізацію влади і більшу автономію регіонам. Друге: не факт, що після розпаду Росії стане легше”, — каже Парфьонов.
Тому західна коаліція розраховує на збереження сучасного російського державного устрою. На думку аналітиків, західні політики роблять ту саму помилку, що і їхні попередники 1991 року, коли продовжують наполягати на можливості встановлення в Росії демократії замість путінської диктатури.
“Коли західні партнери запитують, а що буде, я їм кажу: “Ви вже раз наступили на граблі”. Одного разу Захід повірив у ліберальну Росію. Вони повірили в Єльцина, Черномирдіна, інших, хто там був. Витягнули їх на Захід. Відчайдушно їм американські технологи допомагали — витягли Єльцина вдруге в президенти, і віра була в те, що Росія в її масштабах ось за такої політики стане членом ліберального світу”, — сказав керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Замість цього через кілька десятків років Росія стала головною загрозою всьому світу. Україна як ніхто інший зацікавлена в якнайшвидшому встановленні стабільної безпеки в Європі. Експерти впевнені, розпад Російської Федерації унеможливить її повернення до неоколоніальної політики. Ці ж тези потрібно доносити і Заходу. Київ має повне право і можливість зіграти головну роль у формуванні проєвропейської та продемократичної архітектури майбутнього постросійського простору.
Читайте також: “Перехід влади в РФ визначатиметься тільки наявністю грубої сили”: шанси російської опозиції на “трон” оцінив Дунда
Як повідомлялося раніше, політична та економічна ізоляція Росії посилюється. РФ — найбільш підсанкційна країна у світі.