Знешкодити російські бомби, міни і снаряди, що не розірвалися — з таким завданням щодня справляються запорізькі сапери. Понад рік Запорізька область перебуває під вогнем противника. Російські війська обстрілюють міста і села з усіх видів зброї, від артилерії до балістичних ракет. Частина цих боєприпасів не вибухає. Знешкоджують їх працівники Держслужби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), інформує FREEДОМ.
Запорізькі рятувальники зайняті розмінуванням з перших днів повномасштабного російського вторгнення.
Від будинку Михайла, жителя регіону, до лінії фронту — кілька кілометрів. Двір уже кілька разів потрапляв під російські обстріли, розповідає господар.
“Паркан розірвало, і навколо хати дев’ять — одна в саду лягла, одна біля воріт на вулиці, навколо хати — дев’ять касет впало, чотири — в покрівлю”, — поділився чоловік.
Під постійним вогнем противника — і сільгоспугіддя. Поля просто всіяні уламками боєприпасів. Російська армія засипає українську землю артснарядами, мінами та авіабомбами. Багато з них — не вибухають.
“Не можна недооцінювати нашого противника, він досить грамотний. Вони зараз перейшли на інші боєприпаси, раніше це були, в основному, осколкової дії, зараз — кумулятивної дії”, — зауважив керівник сільгосппідприємства Олександр Кулев.
Проводити посівні роботи в таких умовах неможливо, і аграрії кличуть на допомогу саперів. Посеред поля із землі стирчать хвостові лопаті ракети системи “Ураган”.
“Він увійшов у землю, цей “Ураган”, реактивна система залпового вогню, 220 міліметрів. Всередині знаходиться касетний блок, повністю заряджений касетними елементами”, — розповів Володимир Федорук, заступник начальника Частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ГУ ДСНС України в Запорізькій області.
Переміщати боєприпас не можна, він може спрацювати в будь-який момент. Сапери вирішують ліквідувати його на місці — закладають вибухівку з детонатором і відходять на безпечну відстань.
За рік від початку повномасштабного російського вторгнення до України запорізькі рятувальники знешкодили майже 3,5 тис. боєприпасів противника. Їхні залишки зберігаються на спеціальному складі — чекають на утилізацію.
“Перед вами так званий музей, це безпечні уламки ракет різного типу, починаючи з найпростіших для РСЗВ і закінчуючи С-300, “Калібрами”, “Іскандерами” і так далі. Тут можна побачити весь асортимент того металобрухту, який прилітав на територію Запорізької області”, — розповів Олександр Вінницький, начальник Частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування ГУ ДСНС України в Запорізькій області.
Наразі сапери працюють здебільшого з боєприпасами, якими противник обстрілює мирні території. Після деокупації регіону, можливо, доведеться зіткнутися з протипіхотними та протитанковими мінами, які залишаться після російських військ. Рятувальники до цього вже готові.
“Ніхто не знає, яка кількість вибухонебезпечних предметів є на окупованій території. Поки не буде розвідки, не буде жодних даних. Про розмінування цих районів ще говорити зарано, але ми готові до виконання завдань”, — резюмував Вінницький.
Загалом в Україні належить розмінувати майже пів мільйона гектарів земель у дев’яти областях, де ведуться бойові дії, підрахували в ДСНС. Розмінування може зайняти п’ять років і навіть більше.
Читайте також: Росія замінувала поля в Україні: чи буде продуктова криза