Ротація окупаційних військ чи президентські амбіції Пригожина: що стоїть за виходом бойовиків ПВК “Вагнер” із Бахмута

Євген Пригожин і бойовики ПВК "Вагнер". Фото: Telegram

Засновник і власник приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” російський бізнесмен Євген Пригожин оголосив про початок виведення “вагнерівців” із Бахмута.

Пригожин заявив, що сам процес виходу бойовиків почався 25 травня, а свої позиції вони нібито передають регулярній російській армії.

Вихід “вагнерівців” із Бахмута

25 травня Євген Пригожин у своєму черговому відеозверненні вказав, що підрозділи ПВК “Вагнер” він планує вивести з Бахмута до 1 червня в якісь “тилові табори”. Після чого він планує зайнятися ремонтом техніки та вербуванням нових найманців, а надалі “вагнерівці” нібито отримають нові бойові завдання.

Водночас Пригожин натякнув, що деякі найманці ПВК “Вагнер” за певних обставин можуть залишитися в Бахмуті.

“Ми виводимо підрозділи з Бахмута. Зараз п’ята ранку 25 травня. До першого червня основна частина перебазується в тилові табори. Передаємо позиції військовим. Якщо військовим буде важко, то, безумовно, ми залишимо тих, хто мав основну роль у захопленні Бахмута”, — повідомив на відео Пригожин.

Ватажок “вагнерівців” також додав, що частина бійців ПВК “Вагнер” отримала високі державні нагороди. При цьому, він подякував президенту РФ Володимиру Путіну за сприяння в отриманні нагород бойовиками.

На початку травня Пригожин уже заявляв про виведення бойовиків ПВК “Вагнер” із Бахмута нібито через “брак боєприпасів”, проте вже 9 травня в черговому відео він повідомив, що найманці отримали снаряди, але лише 10% від обіцяної кількості.

У Міністерстві оборони України підтвердили перегрупування ПВК “Вагнер” у Бахмуті. Заступник глави Міноборони Ганна Маляр уточнила, що угруповання найманців замінили на регулярні підрозділи російської армії в передмісті, а в самому Бахмуті наразі залишаються “вагнерівці”.

Своєю чергою, представник Національної гвардії України полковник Микола Уршалович під час брифінгу заявив, що українські Сили оборони мають успіхи на північному і південному флангах Бахмута.

Уршалович зазначив, що на Бахмутському напрямку підрозділи Нацгвардії продовжують здійснювати повітряну та радіоелектронну розвідку для виявлення районів скупчення живої сили та техніки противника. Крім цього, нацгвардійці знищують радіолокаційні станції та засоби радіоелектронної боротьби окупантів.

Політичні амбіції Пригожина

Виведення найманців ПВК “Вагнер” із Бахмута може бути пов’язане з початком президентської кампанії самого Євгена Пригожина.

Так, на думку військово-політичного оглядача групи “Інформаційний спротив” Олександра Коваленка, Пригожин може демонстративно вивести з Бахмута якусь певну кількість “вагнерівців”, але решта залишаться в місті, оскільки замінити їх регулярною армією проблематично.

“Це для того, щоб надати Пригожину можливість вийти із зони бойових дій “переможцем” і вирушити в Росію, де він почне черговий етап своєї піар-компанії. Її невід’ємною складовою є дискредитація Шойгу і Герасимова”, — зазначив експерт.

Про президентські амбіції Євгена Пригожина йшлося й у звіті Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW). Аналітики зазначили, що 11 березня Євген Пригожин із сарказмом заявив, що планує балотуватися в президенти Російської Федерації у 2024 році.

Пізніше, як зазначають в ISW, в інтерв’ю російським державним ЗМІ Пригожин практично копіював манеру публічних виступів Володимира Путіна. Крім цього, він тоді вкотре розкритикував Міністерство оборони РФ, звинувативши військове керівництво Росії в цілеспрямованому позбавленні “вагнерівців” боєприпасів.

“Пригожин може спробувати пародіювати кінематографічний стиль Путіна в межах ширшої тролінгової кампанії з метою нападок на Кремль або провести неявні паралелі між Пригожиним і кабінетом президента Росії”, — заявили в ISW.

13-16 травня 2023 року соціологічна компанія Russian Field провела всеросійське опитування для оцінки політичних настроїв росіян. Унаслідок дослідження стало відомо, за кого, крім Путіна, готові проголосувати росіяни, і якими якостями має володіти президент Росії.

Збір даних проводився методом телефонного опитування. Розмір вибірки — 1600 респондентів. Вибірка квотна, репрезентативна за статтю, віком у рамках РФ і федеральних округів. Максимальний розмір помилки з імовірністю 95% не перевищував 2,5%.

Згідно з даними соцопитування, за Євгена Пригожина готові віддати свої голоси 2% росіян, тоді як за Путіна проголосували б понад 30% опитаних. Для конкуренції на президентських виборах, звісно ж, розрив великий, проте певну підтримку в суспільстві Пригожин уже має.

Читайте також: “Вагнерівці” залишають Бахмут — виводити там уже практично нікого, — Снєгирьов

Огляд думок експертів

Як можна розцінювати заяву Євгена Пригожина про вихід бойовиків ПВК “Вагнер” із Бахмута? Чи зміниться ситуація в цьому районі після відходу “вагнерівців”? Які політичні цілі ставить перед собою Євген Пригожин? Ці та інші питання в ефірі телеканалу FREEДОМ засудили:

  • Сергій Череватий, речник Східного угруповання військ Збройних сил України;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Сергій Жирнов, екс-співробітник КДБ і Служби зовнішньої розвідки Росії;
  • Роман Цимбалюк, журналіст;
  • Ігор Шепелін, російський опозиційний журналіст.

СЕРГІЙ ЧЕРЕВАТИЙ: Заява про взяття Бахмута — латентна капітуляція кремлівського фріка

— Ми багато тижнів поспіль говорили потім про те, що по терористах ПВК “Вагнер” завдаються з нашого боку дуже потужні удари, і вони зазнають колосальних втрат. Найближчим часом це призведе до повного розгрому.

Передчасна заява про взяття Бахмута — це якраз така латентна капітуляція цього воєнного злочинця і фріка Пригожина, який зараз робить усе, щоб вивести звідти війська.

Ми дійсно спостерігаємо і зменшення кількості атак, і ротаційні процеси. Які саме підрозділи “Вагнера”, і на що вони будуть замінені, ми відстежуємо, і найближчим часом буде про це все знати. Ну і, звісно, будемо користуватися цим моментом, щоб завдати ворогу ще більшої шкоди.

Вони підтягують усе найкраще з найгіршого, що в них залишилося. Розуміючи, що там стоять загартовані в боях жорсткі бійці з нашого боку, вони підтягують насамперед свої повітряно-десантні підрозділи.

Звісно, вони вже добряче теж пошарпані й навіть доукомплектовані, модернізовані. Вони так само підтягували інші приватні військові компанії та мотострілецькі підрозділи.

Як вони себе покажуть? У попередніх боях ми бачили, коли 72-га бригада залишила позиції, деякі інші підрозділи на флангах відходили. Подальші бої покажуть, ми вихвалятися, як вони, не будемо, буде йти постійна бойова робота, і вона йде в цей момент, коли ми з вами розмовляємо.

Тому ніхто на епатажні заяви [Пригожина] не дивиться, і ніхто з ним у якісь ігри не грає. Вони можуть мінятися і водити хороводи, робити заяви, співати пісні. Ми в цей увесь час будемо наносити по них удари, будемо їх знищувати до повного вигнання з нашої землі. Тому для нас це несуттєво.

Єдине, що вони показали саме “вагнерівці” за останній час: через свою криваву дисципліну, під загрозою смерті вони були найефективніші в плані атак. Але в якому плані найефективніші – вони постійно і перманентно це робили, тому що ці малі групи одна за одною йшли в атаку, але при цьому зазнавали просто величезних втрат.

Якщо ми подивимося на початок повномасштабного вторгнення, то все російське угруповання становило 170 тисяч осіб, а до цього часу вже знищено 250-260 тисяч окупантів, як сказав Генштаб на сьогоднішній ранок, тобто більше, ніж угруповання вторгнення. Туди вже потрапили і “вагнерівці”, туди вже потрапили й мобілізовані.

Ба більше, у них уже пішли відцентрові процеси, коли Пригожин відчуває цю близькість смути, як вони її називають. Він може робити заяви, які чудово дестабілізують усе суспільство. І що більш для нас важливо – їхню армію, він постійно принижує її. Він каже, що вони ні на що не здатні, як саме керівництво, так і окремі підрозділи.

Тому, якщо Пригожин дотримає слова і повернеться в Росію, він буде і далі продовжувати це робити. Тому все те, що наші збройні сили робили, знищуючи їх і наближаючи розгром, вже починає наростати системними і кризовими явищами.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Виведення ПВК “Вагнер” із Бахмута — PR-акція Пригожина

— Чутки про виведення військ дуже перебільшені. Звичайно, вони залишають там свій контингент. Це тільки окремі ротації окремих підрозділів.

У цій ситуації вони розуміють, що вихід “вагнерівців” і заміна їх на стройові частини, які не мають бойової підготовки, тим паче в умовах оточення, можливості загрози завдання ударів з флангів високоточними системами, ракетами й артилерією, це самогубство. Тому що зараз Бахмут перетворюється на майданчик для биття.

Коли вони там перебувають, ми можемо спокійно завдавати ударів по знищеному місту. Їм там особливо нікуди діватися.

Тому ми маємо плацдарм, ми маємо хороші флангові позиції у двох напрямках. Це загроза, звичайно, будь-яким угрупованням. Якщо більш-менш здібні частини “вагнерівців” підуть і будуть замінені військовими, це буде ще більшою загрозою втратити Бахмут найближчим часом.

Тому є така модель: частина їхніх підрозділів відійде, базова частина залишиться там ще довгий час, щоб “Бахмут не пішов”, як вони вважають. І, звісно, зайдуть спецпризначенці частково, і необстріляні частини, ось ніби такий конгломерат.

Але це послаблення позицій. Пригожин намагається показати, що вони “завоювали”, що вони найпотужніші, а “прийдуть якісь слабаки, яких ми їх ще маємо навчити, підтримати тощо”.

Це його PR-акція. Він хоче показати, що найдієздатніші підрозділи — це “вагнерівці”. Але я прямо скажу: ПВК “Вагнер” уже розбито на 80%. Залишилося їх там кілька тисяч.

Так, вони ще тримаються за цей регіон, але перспектив як боєздатної ефективної частини, яка може виконувати більш-менш тактичні завдання, уже “Вагнер” не має.

Тому Пригожин намагається демонструвати, що вони нібито виконали завдання, а тепер буде ротація. Це реальний стан справ “вагнерівців”. А от заміна — це також вимушено, бо вони зараз кажуть, що в них немає резервів, багато хто поранений, тому вони мають відійти.

СЕРГІЙ ЖИРНОВ: У Пригожина зараз патова ситуація

— Він (Євген Пригожин, — ред.) взагалі дуже вільно себе почуває в медійному просторі. У нього своя медійна імперія, він її повністю використовує для того, щоб розкручувати самого себе і свої ідеї, свої меседжі. Він поводиться як політик.

Я вважаю, що він давно поводиться як кандидат на пост президента Російської Федерації. Ну назвав якогось “щасливого дідуся” людиною на літеру “М”, але прізвища ж Путін не прозвучало.

Я вам нагадаю, що ніякої ПВК “Вагнер” у Росії не існує. Немає юридичної особи ПВК “Вагнер”. Немає юридичної форми приватної військової кампанії в Російській Федерації. Заборонено це Кримінальним кодексом.

І тому всі ці новостворені великі компанії можуть бути оформлені як приватні охоронні підприємства. Але ніхто не може у РФ у законному порядку організувати жодне військове формування поза існуючими Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, ФСБ тощо. Тому що таке формування в побуті називається банда.

У Пригожина зараз дуже складна ситуація, тому що йому, з одного боку, не можна залишатися осторонь проблем, оскільки, якщо він піде, то його вб’ють. А якщо він залишиться, то трапиться український наступ, і всі втечуть, і в тому числі й Пригожин.

Тобто він буде вже не переможцем, не загарбником Бахмута, про який так прозвітував урочисто Путіну і отримав його подяку, а буде в числі тих частин, які будуть відступати.

Тому Пригожин усе це розуміє, і закладає собі можливість піти. У нього зараз патова ситуація. Не вийти він не може, тому що інакше він буде переможеним. А якщо він піде, то він стане тим, хто програв, тому що його можуть убити.

РОМАН ЦИМБАЛЮК: Слова Пригожина спрямовані насамперед на Захід

— Слова Пригожина — це взагалі політичний маніфест. Тут прямим текстом сказано, що Путін ідіот, що Путін розпочав дурну війну, що вторгнення в Україну — це була колосальна помилка, що мети не досягнуто тощо.

Тобто, він каже, що Путін — лузер. Так, є ось ці фрази, що, “так, я, можливо, Путіна слухаюся. Але сьогодні слухаюся, а завтра буде по-іншому”.

Ну і найголовніше: тут адресат — Захід. Пригожин каже Заходу, що він нібито набагато більш притомний, ніж маніяк Путін, і каже, що не можна використовувати ядерну зброю: “Ні, ну що ви, ми бізнесмени, ми хочемо заробляти. І ядерної бомби використовувати не будемо”.

Пригожин каже Заходу, що він набагато більш притомний, ніж маніяк Путін: “Так, ми вбиваємо людей. Так, не без цього. Але Путін вам що говорив: “І повірте, що це не блеф!”.

Далі він згадує таке прізвище, як Навальний, і говорить про те, що після того, як його посадили, стало гірше, тому що немає того, що називається свободою преси, і нікому критикувати путінських злодійкуватих чиновників. І це теж дуже, як мені здається, важливий момент.

Виходить, що за всіма цими пунктами Пригожин нібито кращий за Путіна, про що він і говорить. Так, я не прихильник підходу, що зараз він є умовною 100%-ю фігурою, яка замінить Путіна шляхом рокіровки або військового перевороту.

Але процес цей триває. І якщо вони думають, що його сьогодні контролює Кремль, завтра, можливо, по-іншому.

ІЛЬЯ ШЕПЕЛІН: У Пригожина в медіапросторі Росії немає того впливу, який йому приписують

— Пригожин — це такий пірат, який може якось смердюче з’являтися і справляти враження на тих майданчиках, що не контролюються цілком державою.

Пробиваючись до Путіна, до того, щоб його згадували в папочках, які підкладають туди на стіл, йому залишається впливати на той ринок, де можна купувати журналістів, де можна створювати свої сітки.

Просто так в’їхати на територію, яка давно контролюється Останкінською телевежею, у нього не виходить. Тобто там він абсолютний пройдисвіт, там він не згадується, але іноді вимовляється словосполучення ПВК “Вагнер”. Іноді таке буває.

Цього нібито харизматичного лідера взагалі не існує на телеканалах рівно тому, що він для них людина відносно незрозуміла, і там усе контролюється.

І незважаючи на те, що головний за знущаннями в інтернеті та в Telegram — це фанерний маршал Шойгу — проте його по телевізору згадують кожен день у сюжетах Першого каналу, у випусках “Вестях недели” у Дмитра Кисельова.

Якщо ви хочете подивитися, що хоче Кремль безпосередньо розповісти, то можна просто зайти в пошук новин “Первого канала”: жодної згадки про Євгена Пригожина за час війни. Остання згадка Євгена Пригожина в Кисельова — це 2020 рік, коли в нього одного політтехнолога звільнили в Африці. Ось тоді й згадка була. Але цієї людини більше немає.

Тобто не треба думати, що в нього якийсь великий вплив. Просто ті місця, які можна купити грошима, у нього більш-менш схоплені: це інтернет.

На телебаченні потрібен апаратний вплив, якого насправді в нього немає. Тобто кількість згадок у Telegram або YouTube йому цей апаратний вплив не дає.

Читайте також: Пригожин усім своїм виглядом демонструє, що його ставлення до війни закінчилося — тепер він політик, — Жирнов

Прямий ефір