Три грецькі компанії виходять із торгівлі російською нафтою. Ці фірми володіють флотом більш ніж із сотні танкерів і здатні перевалювати всю нафту із західних портів федерації, пише Reuters з посиланням на трейдерів. Вони перевозили російську нафту десятиліттями та продовжували робити це до жовтня 2023 року. Москва зазнає складнощів з пошуком танкерів після того, як США ввели санкції щодо судновласників, які перевозили російську нафту за ціною вище 60 доларів за барель, передає FREEДОМ.
Грецькі компанії, які володіли флотом із сотні танкерів, експортували російську нафту з Приморська, Усть-Луги та Новоросійська. Усього близько 10 млн тонн на місяць або 2,04 мільйона барелів на добу. Після того, як США та ЄС запровадили санкції щодо постачання російської нафти, Греція стала центром перевалки сировини з федерації.
За даними агентства Argus Media, у липні 2023 року грецькі компанії скоротили обсяги постачання російської нафти. А в листопаді 2023 року, як пише Reutes з посиланням на трейдерів, зовсім відхилили заявки на судна для навантаження російських енергоресурсів.
“Рішення грецьких відправників вантажів відмовитися від участі в торгівлі узгоджується з посиленням американських санкцій, спрямованих проти поставок російської нафти”, — з публікації агентства Reuters.
У жовтні 2023 року США ввели санкції щодо власників танкерів із Туреччини та Об’єднаних Арабських Еміратів. 16 листопада в Управлінні з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США оголосили про обмеження щодо трьох компаній, які, за даними Reuters, базуються в ОАЕ, та трьох суден, що належать цим компаніям.
Причина — транспортування російської нафти за ціною, яка перевищує 60 доларів за барель. Крім того, відомство направило повідомлення 30 відправникам вантажу — їх підозрюють у транспортуванні нафти за ціною, вищою за граничну.
“Ми прагнемо підтримувати стабільність світового енергетичного ринку, при цьому скорочуючи прибуток, який Кремль використовує для фінансування своєї незаконної війни, і залишаючись непохитними у переслідуванні тих, хто сприяє ухиленню від дотримання обмежень ціни на нафту”, — заявив Уоллі Адейемо, заступник міністра фінансів США.
За даними трейдерів і компаній-перевізників, у даний час для транспортування нафти Росія використовує безліч маловідомих компаній, зареєстрованих в Об’єднаних Арабських Еміратах, Індії, Гонконгу, Сейшельських островах, Гані та інших країнах. Танкери російського тіньового флоту ходять під прапорами різних країн.
“Хоча ми можемо простежити шлях судна з Росії… але, не маючи контракту на продаж, ми не знаємо, за якою ціною було придбано нафтопродукт… Не виключено, що хтось подав судновласнику неправдиві документи. Саме тому відстежити санкції щодо російської нафти не так просто”, — каже експерт з питань експорту та торгівлі нафтопродуктами Енді Ліпоу.
За словами трейдерів, через санкції Росія зазнає значних труднощів з експортом нафти та нафтопродуктів. Процес став набагато ризикованішим, дорогим і трудомістким. Наприклад, тепер нафту до Китаю доставляють за 8 – 10 тижнів. До введення санкцій дорога займала два тижні. А ось постачання до Індії взагалі припинилися. З моменту введення західних санкцій, Москва та Нью-Делі стикаються із серйозною проблемою через оплату у валюті, яка відрізняється від долара. Індія наполягає на тому, щоби платити рупіями. Москва із цим не згодна.
Читайте також: Росії буде складно замістити індійський ринок нафти, — директор енергетичних програм Центру Разумкова