Влада РФ намагається знаходити рішення щодо обходу санкцій, але системно це робити вона не зможе. Таку думку сьогодні, 31 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доктор економічних наук Василь Фурман.
Він зазначив, що переломним у питанні санкцій проти РФ став 2022 рік, а сьогодні тривають раніше розпочаті процеси.
“Російська Федерація перебуває на сьогодні під безпрецедентними санкціями. Жодна країна у світі не має такої кількості санкцій: ані Іран, ані Північна Корея, ані якісь інші тоталітарні режими. Ясна річ, що проблеми в їхній економіці тільки починаються. Тобто запас міцності перед війною у Російської Федерації був досить немаленький. І минулого року, і цього року вони його, скажімо так, проїдають. І тому вище політичне керівництво РФ намагається знаходити різні механізми для того, щоб розв’язувати ті проблеми, які виникають. Відразу забігаючи наперед, скажу просто, їм це частково вдається, але системно це не вдасться робити”, — сказав Фурман.
Він прогнозує, що російська економіка буде низькотехнологічною. Економіст наголосив, що Росія залишається “бензоколонкою” для світу, як її назвав один із сенаторів США. Фурман зазначив, що світ водночас рухається до інших, альтернативних джерел енергії, науково-технічний прогрес іде вперед.
“Ясна річ, що на сьогодні вони намагаються такими механізмами вирішувати питання через інші ринки. Наприклад, нафта. Європа відмовилася, ввела там ліміти на нафту… Тобто на сьогодні, щоб ви розуміли, понад 80% навіть усієї нафти, яку вони експортують, — це дві країни у світі, Китай та Індія. До речі, як не дивно, Саудівська Аравія, теж найбільший експортер у світі нафти, але вона купує російську нафту. Навіщо купує? Тому що вона купує дешево, переробляє, і продукцію, додаткова вартість бензину або дизеля, вона продає в інші країни світу”, — сказав Фурман.
Високотехнологічне обладнання РФ намагається отримувати через такі країни, як Туреччина, Казахстан, Грузія, Об’єднані Арабські Емірати тощо, однак це не дає змоги вирішити проблему.
“Вони не отримують його в достатній кількості. Тобто якісь дірки закривають, зрозуміло, в пожежному режимі, але системно проблема не вирішується. І тому обходити санкції буде все складніше, складніше, складніше. Україна, Захід, цивілізований світ розуміють ті проблеми, з якими сьогодні стикається Російська Федерація, розуміють ті механізми, через які вона намагається обходити ці санкції. І ясна річ, що все більше й більше впроваджуються, ухвалюються вторинні санкції стосовно тих підприємств великих і малих, які допомагають Російській Федерації обходити санкції. На мій погляд, як економіста, треба все більше й більше ухвалювати ці вторинні санкції, тобто робити економічно невигідним обхід санкцій”, — сказав Фурман.
Він наголосив, що головний результат санкцій — це те, що Росія не розвивається, рубль падає, інфляція поки що під контролем, але перспективи складні.
“Навіть президент Російської Федерації говорив, що в середньостроковій перспективі у російської економіки будуть великі проблеми. Так, будуть, але треба ще більше санкцій для того, щоб цих проблем у них було більше. Яким чином сьогодні зупинити РФ? Тільки тим шляхом, щоб у них грошей не було для фінансування війни в Україні. Ось таким чином, коли в них будуть великі проблеми з фінансуванням”, — сказав Фурман.
Читайте також: Дефіцит бюджету РФ і витрати на війну тільки зростають, населення біднішає — розбір економіста
Нагадаємо, що 11-й пакет санкцій Євросоюзу проти Росії не набув чинності, оскільки Угорщина і Греція блокують ухвалення нових санкцій, пише Politico. Метою нового пакету санкцій є запобігання ухиленню від попередніх санкцій. Європейський Союз хоче ввести безпрецедентні санкції проти країн, які допомагають Москві обійти торгове ембарго.