Вірменія, Казахстан, Грузія, Фінляндія, Туреччина та Емірати — неповний перелік країн, куди ще можуть виїхати росіяни, які тікають від мобілізації. Їдуть до друзів, родичів, на лікування та відпочинок, аби не отримувати повістку. Деякі, покинувши батьківщину, спалюють російський паспорт. Інші готові повернутися, коли закінчиться війна, повідомляє FREEДОМ.
Росію після оголошення часткової мобілізації 21 вересня залишило майже 700 тисяч громадян. Про це повідомляє Forbes із посиланням на близькі до Кремля джерела.
За даними однієї з популярних компаній бронювання авіаперельотів, квитки в один бік купують до Туреччини, Грузії, Ізраїлю та Арабських Еміратів. Деякі ті, хто біжить від мобілізації, їдуть до Казахстану — туди росіяни можуть в’їжджати без паспорта та візи. Міністр внутрішніх справ Казахстану минулого тижня заявив, що з кінця вересня до країни в’їхало понад 200 тис. росіян. Ще один популярний напрямок — Вірменія. Туди поїхав і журналіст Кирило Пономарьов.
“За моїми відчуттями 90% мого вагона були чоловіки, всі були чоловіки практично призовного віку, росіяни, всі дивилися одне на одного мовчки і всі все розуміли. Прикордонники були іронічні, зайшла жінка і сказала: “Вау, як багато у нас чоловіків, ніколи в житті не бачила, скільки чоловіків у цьому поїзді, а куди ви всі прямуєте?”. Усі відповідали те саме, я їду до родичів, до бабусі, до знайомих, до подруги”, — розповів російський журналіст.
До друзів, родичів і не лише багато росіян їдуть до Грузії. Туди також не потрібна віза. У Міністерстві внутрішніх справ країни підрахували, що прийняли після оголошення мобілізації близько 70 тисяч громадян Росії. Один із них Ігор Тихий. Чоловік каже, що не хоче воювати і відрізати свою родину від цивілізації, залишаючись жити в Росії.
“Забирають реально всіх поспіль. Я бачив, як до мене до будинку приносять повістки, тому мені не захотілося перевіряти, чи мене забиратимуть, чи когось ще з моєї квартири. Я не хочу стріляти ні в кого, тож я тут. Натомість у мене величезне розчарування країною, де я народився”, — каже громадянин РФ, який виїхав до Грузії.
Залишаючи свою батьківщину, деякі росіяни одразу заявляють, що повертатися не мають наміру. Вони привселюдно спалюють свої паспорти під українські пісні. Однак і Грузія, і Вірменія, і Казахстан — найчастіше транзитні пункти для тих, хто біжить від мобілізації. Потрапляючи туди, росіяни звертаються до посольств із запитами виїхати до Німеччини, Франції та інших країн Євросоюзу. Але там вибірково підходитимуть до питання, кого пускатимуть і чи надовго.
“Держави Європейського Союзу мають проводити дуже ретельну оцінку безпеки. Якщо людина може становити загрозу, їй не має бути видана віза. Ми також говоримо, що у нас багато російських громадян, які зараз виїжджають із Росії через мобілізацію. Якщо громадянин Росії має намір перебувати в ЄС понад 90 днів, йому не повинні видавати візу”, — повідомила комісарка ЄС із внутрішніх справ Ілва Йоханссон.
У Франції вже висловилися з цього приводу. За словами заступниці міністра у європейських справах Лоуренс Бун, раді будуть не просто ухилистам, а дисидентам, які борються з путінським режимом і побоюються переслідувань.
Ті, хто з різних причин залишати Росію не готовий, намагаються відкупитися від служби і навіть калічать себе, аби не потрапити на війну.
“За даними, які стали відомими Головному управлінню розвідки Міноборони, значна частина чоловіків призовного віку для ухилення від мобілізації зникла за кордон або намагається відкупитися від призову за гроші. Окремі особи завдавали собі каліцтва, симулювали хвороби і навіть були готові отримати довідку про непридатність із психіатричних відділень лікарень”, — написала заступниця міністра оборони України Ганна Маляр у Telegram.
Тим часом у самій Росії мобілізуватися закликають навіть під час церковної служби.
Читайте також: Мобілізація продовжуватиметься, доки Путін не програє, — координатор руху “Весна” (ВІДЕО)
Нагадаємо, російський правозахисник, співзасновник “Міжнародного Меморіалу”, політичний та громадський діяч Лев Пономарьов повідомив, що у межах так званої часткової мобілізації в Росії збирають з вулиць безпритульних чоловіків.