Росіяни все більше залазять у боргову яму й не можуть розплачуватися зі своїми кредитами. Про це сьогодні, 30 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
“Є певні економічні закони, які говорять про те, що має відбуватися з доходами громадян і яке співвідношення повинно бути доходів та залучених ресурсів, кредитів. Якщо у вас номінальні доходи збільшилися на 8%, а залучені ресурси, зокрема, по іпотеці, збільшилися на 32%, якщо у вас за кількістю людей, які не мають змоги обслуговувати кредити, йде постійне зростання… Станом на середину 2023 року загальна кількість людей, які мали прострочені кредити, становила десь близько 18 млн осіб. Це при тому, що 2020 року їх було 9 млн. Тобто за 3 роки кількість практично подвоїлася. Це свідчить про те, що російські громадяни дуже серйозно залазять у боргову яму”, — сказав він.
За словами Пендзина, основна маса росіян сподівається, що їм якось спишуть кредити. На цьому тлі кредитна заборгованість розростається, й борги все більше тиснуть на російських громадян.
Економіст нагадав, що РФ має намір витратити з бюджету на війну проти України у 2024 році 120 млрд дол. — це 30% ВВП.
“Тому, природно, у майбутньому, незалежно від того, що будуть говорити і як будуть говорити, процес погіршення фінансового стану російських громадян триватиме. Тому що якщо ви витрачаєте на війну, ви не витрачаєте на соціальну підтримку, не витрачаєте на національні програми. І так, найімовірніше, після весни на російський бюджет чекає серйозний секвестр шляхом різкого зменшення тих коштів, які будуть виділятися на соціальні потреби. Думаю, що до весни й до виборів, найімовірніше, ми побачимо формальні процеси демонстрації соціальної підтримки, які будуть різко згорнуті після того, коли закінчаться так звані вибори”, — прогнозує економіст.
Читайте також: У РФ ухвалили “військовий” держбюджет: що чекає на росіян — прогнози експертів
Нагадаємо, що борги росіян і за кредитами досягли астрономічних розмірів. Згідно з офіційними даними, станом на вересень загальна сума боргів перевищує 32 трлн рублів. З початку 2023 року цей показник зріс на 10%. У громадян відчутно скоротилися доходи, яких тепер недостатньо, щоб платити за рахунками.