Унаслідок російської агресії 174 тис. кв. км території України забруднено мінами і снарядами. Це вдвічі більше, ніж площа Австрії. Російські окупанти залишили багато вибухівки в полях, лісопосадках, будівлях, садах, парках і на подвір’ях мирного населення. Безліч таких елементів стають причиною загибелі мирних людей на деокупованих територіях. Як працюють піротехніки на Донеччині, бачила кореспондентка телеканалу FREEДОМ Анастасія Волкова.
У деокупованій Лиманській громаді населені пункти повністю знищені російською армією — фактично зруйновані або внаслідок обстрілів, або під час бойових дій. Знімальна група разом із відділенням піротехніків управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) Донецької області вирушила на кордон із Харківською. Їхнє завдання було перевірити та розмінувати ділянку полів у Коров’ячому Яру та Рубцях.
“Зараз ми працюємо спільно з представниками ДТЕК, робимо їм прохід для того, щоб вони могли відновити світло. Перевіряємо лінії електропередач. Переглядаємо дорогу і під’їзд до лінії електропередач. Дуже багато вибухонебезпечних предметів, можуть бути під лініями електропередач. Заміновані дороги. Були “пелюстки”, протипіхотна міна. В траві, звісно, дуже непомітна”, — розповів начальник відділення піротехнічних робіт ДСНС України в Донецькій області Микита Новіков.
За словами піротехніків, найчастіше території засмічені так званими “пелюстками”. Ці фугасні протипіхотні міни складно одразу помітити, і вони небезпечні тим, що завдають важких поранень.
“Як правило, відриває стопу, калічить людей. Вони бувають зеленого, коричневого кольору. Зараз трава зеленіє і їх менше помітно буде. Ми спочатку дорогами працювали, потім ЛЕПи, вулиці. Та понад сотні точно. Понад вже 500 навіть”, — сказав начальник відділення піротехнічних робіт ДСНС України в Донецькій області Станіслав.
Після деокупації Лиманської громади одним із першочергових завдань піротехніків стало забезпечити доступ електриків для ремонту ліній електропередач. Роботи дуже багато, зізнаються рятувальники, і вистачить ще не на один місяць кропіткої та небезпечної праці.
“Взагалі на території області зараз працює 9 піротехнічних розрахунків, 6 з яких перебувають на цьому напрямку. [Така велика кількість саме тут] тому, що це деокупована територія і вона дуже забруднена вибухонебезпечними предметами. Супротивник перед тим, як відходити, щільно мінував територію — ліси, поля, лінії електропередач. І тепер цієї роботи вистачає на десятки років. Якщо дозволяють умови, ці вибухонебезпечні предмети транспортуються на спеціально відведений майданчик і там знищуються. Або, якщо їх не можна рухати, тобто будь-який чинник може спровокувати вибух, то вони знищуються на місці їхнього виявлення”, — повідомив начальник частини піротехнічних робіт та гуманітарного розмінування аварійно-рятувального загону спеціального призначення ДСНС України в Донецькій області Костянтин Апальков.
“Наразі співробітники займаються відновленням ліній високовольтних для постачання Лиманського району електроенергією. Завдяки допомозі ДСНС роботи проводяться. У нас злагоджений механізм. Ми працюємо спільно. [Мотивує] що ми ж несемо світло людям”, — каже співробітник ДТЕК Василь.
Роботи проводять щодня. Піротехніки з міношукачами та щупами досліджують території. За один день можуть пройти кілька сотень метрів. Така невелика відстань зумовлена тим, що потрібно оглянути кожен сантиметр землі та переконатися в її безпечності. Глибина огляду — пів метра.
Піротехнік Ілля в ДСНС України працює від 2003 року. Окрім розмінування полів і доріг, також проводить розмінування водойм. У розмові він згадує вислів, що сапери мають право лише на одну помилку. Але зі сміхом виправляється:
“Ще знаєте, яка перша? Пішов вчитися на сапера. Страх завжди є. Якщо весь час щось знімаєш, то воно теж так, трохи є. Це добре, коли трошки страх є. Гірше, коли його немає взагалі. Є поняття просто боєприпас якийсь забрати, інша річ, коли тут були бойові дії, тут уже могли щось же намудрувати, розумієте? І тут навіть з елементарним боєприпасом можуть робити, скажімо так, пастку. Тому ти снаряд забираєш, зірвеш його кішкою, подивишся, а може під ним щось підсунуто. Я думаю, завжди має бути, навіть підняти з землі, завжди має бути по-гіршому. Тобто розраховуєш на те, що там ще щось може бути, не просто там, узяв, а, снаряд, раз, узяв, кинув. Було вже багато випадків: кинули, не вивчили, не оглянули, а воно раз і в кузові спрацьовувало. Щоразу — “фух, пронесло”. Щоразу з виїзду — “фух, пронесло””.
Разом із піротехніками зараз завжди працює медичний розрахунок. Кажуть, під час розмінування може статися детонація і піротехнікам одразу потрібно надати першу медичну допомогу. Лікарі чергують на відстані від місця проведення розмінування. У них є тактичні рюкзаки, у яких є все для надання у перші хвилини необхідної допомоги.
“У Василя Івановича було поранення обличчя незначне. І ось нещодавно було поранення м’яких тканин вище колін. Тобто перев’язали рани, відвезли в госпіталь, усе”, – розповів співробітник медичного розрахунку ДСНС України в Донецькій області Віктор.
Унаслідок повномасштабної російської агресії мінами та снарядами забруднено 174 тисячі квадратних кілометрів території України. Це вдвічі більше за площу Австрії. Про це заявив президент України Володимир Зеленський під час відеозвернення в парламенті Австрії. Він зазначив, що за оцінками експертів, близько 40% території України забруднено мінами і щодня є повідомлення про вибухи, які забрали життя і покалічили мирних людей. Усе це частина автопортрета Росії сьогодні, який вона створює своєю агресією, своєю божевільною війною, зазначив глава Української держави.
Читайте також: Понад 200 заявок із розмінування за день надходить ДСНС у Харківській області — піротехніки працюють без вихідних (ВІДЕО)