Жителі Маріуполя, які зараз живуть в окупації, перебувають у дуже скрутному становищі. У місті — абсолютний дефіцит джерел доходу, грошей та роботи. Про це повідомив заступник міського голови Маріуполя Сергій Орлов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
Люди пригнічені, вони не можуть планувати своє життя далі, ніж на післязавтра, констатує чиновник.
“Жодні матеріальні цінності для маріупольців не важливі. Цінна лише їжа, вода, спиртні напої для когось. Речі цінності великої не становлять”, — акцентує Орлов.
Роботи у місті немає. Тільки прибирання вулиць та розбирання завалів.
“Але ми розуміємо, що під завалами є вбиті люди, і через спеку це важка робота. І фізично, і морально. Не багато хто на неї погоджується. Для критичних завалів Росія використовує рятувальні команди МНС. Навіть не так званої “ДНР”, а Росії. Мабуть, щоб приховати, замести сліди своїх жахливих злочинів”, — зазначив заступник мера.
У Маріуполі, як і раніше, немає водо- і газопостачання, відсутня електрика, не працює каналізація.
Крім того, за словами Орлова, у місті є проблеми з постачанням гуманітарної допомоги — окупанти не забезпечують потреб людей та привозять мінімум необхідного продовольства.
Без їжі, води, газу, світла, серед сміття і тіл загиблих мирних жителів, що розкладаються, та яких забороняють ховати на кладовищах, щоб приховати злочини, — так зараз живе захоплений і зруйнований російською армією Маріуполь. 20% території України зараз перебувають в окупації, заявив президент Володимир Зеленський. В інших окупованих містах ситуація не краща: російські солдати грабують та вивозять як приватне, так і державне майно, місцевих жителів шантажують: змушують працювати та забороняють виїжджати на підконтрольну Україні територію.
У Маріуполі — гуманітарна катастрофа. Вода є, але лише технічна. Люди стоять у чергах, щоб набрати хоч трохи. Пити її можна, лише прокип’ятивши, але газу в будинках теж немає. Тому готують місцеві жителі так само — на вогнищах, розповідає радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.
Вулиці окупованого міста, як і раніше, завалені горами сміття та тілами місцевих жителів, які загинули під час активних обстрілів. Російські окупанти не дають дозвіл на їхнє поховання на міських цвинтарях. Один із небагатьох шансів поховати вбитого в окупації — це в обмін на місце у братській могилі записати відео, в якому треба повідомити, що причина смерті — обстріли з боку ЗСУ.
Після того, як українські захисники залишили металургійний комбінат “Азовсталь”, російська армія почала створювати на руїнах телевізійну картинку. 2 червня заради відео вбили шістьох місцевих мешканців.
“Зараз окупанти приступили до знищення доказів власних злочинів у цьому районі. Учора з-під завалів будинку, одного з тих, які розстріляв російський танк для шоу, дістали шість тіл загиблих цивільних. П’ять трупів чоловіків і один — жіночий. Якщо військова злочинність має недосяжну висоту, то росіяни її досягли”, — написав радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у своєму Telegram-каналі.
Точна кількість жертв серед мирного населення досі невідома. На момент повної блокади в Маріуполі залишалося до 150 тис. людей. За попередніми даними, на початок квітня йшлося про 22 тис. маріупольців, убитих російською армією.
“Кількість загиблих у Маріуполі така, що дуже схожа на екологічну катастрофу. Безумовно, російське керівництво намагається приховати кількість загиблих, вони для цього тіла спалюють”, — заявив радник голови Офісу президента України Олексій Арестович.
Гуманітарна допомога в місті є, але замість продуктів та засобів гігієни з Росії привозять газети та книги з історії. Поруч з кожним пунктом видачі встановили пересувні плазми, які транслюють російські канали.
Маріупольців, котрі хочуть виїхати, депортують. Лише за добу, 1 червня, із міста у фільтраційний пункт у селі Безіменне привезли близько 400 людей. На підконтрольну Україні територію не пустили — відправили до Таганрогу. На сьогодні, за словами голови військової адміністрації Донецької області Павла Кириленка, до депресивних районів Росії, за попередніми даними, вивезли понад 30 тис. дорослих та дітей.
“Ми знаємо, що маріупольці влаштовували такі собі сімейні дитячі будинки, де намагаються прихистити діток. Але росіяни вивозять їх уже до Росії. Зараз ми знайшли 260 дітей, але не тільки маріупольців, це і Волноваський район, Маріупольський район. Зараз вони утримуються в одному з дитячих таборів у Ростовській області”, — повідомив у Telegram радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
У місті військові російської армії продовжують займатися мародерством. Спочатку обстрілами було знищено транспортну інфраструктуру. Потім до окупованого раніше Донецька вивезли 7 уцілілих тролейбусів. Також Донецьку передали й унікальну медичну техніку, якою Україна до повномасштабного вторгнення Росії оснастила місцеві лікарні. Все, що вивозять, маркують у кольори партії “Єдина Росія” та передають, як подарунки.
Під загрозою й майно тих, хто залишився жити в Маріуполі. Людям дали два тижні на виселення із частково зруйнованих будинків. Обіцяють переселити. А в уцілілих квартирах планують розмістити тих, хто залучений до розбору завалів.
“95% пошкоджених житлових будинків, 50%, а це 1300 багатоповерхівок, російські війська перетворили на попіл”, — розповів міський голова Маріуполя Вадим Бойченко.
Покинуті автомобілі зібрали на майданчику ринку “Азовський”, місцевим дали місяць, щоб вони заявили права на своє майно. Після цього окупаційна “влада” все “націоналізуватиме”.
Шукають і тих, хто тримає проукраїнську позицію: журналістів, волонтерів, представників міської влади, суддів. За словами мера міста Вадима Бойченка, суд так званої “ДНР” засудив на 10 років голову одного з сіл. Для цивільних створили дві фільтраційні в’язниці: одна — на базі колишньої Єнакіївської колонії суворого режиму, друга — на базі Волноваської виправної колонії.
“Там тримають сьогодні в дуже тяжких умовах наших маріупольців. У камерах 2 на 3. І там настільки багато людей, що у цій камері тримають по 10-15 чоловіків чи жінок, раз на добу випускають у вбиральню та раз на добу дають щось поїсти”, — каже Вадим Бойченко.
З початку повномасштабного вторгнення російська армія увійшла до 3620 населених пунктів України, повідомив президент України Володимир Зеленський, 1017 — вже звільнили.
Читайте також:
Як ховають людей у прифронтовому Лисичанську. Реалії
Від авіаударів ховалися у залізобетонній трубі: як відбувається евакуація з Бахмута