Росіяни обстрілювали Миколаїв із Максимівки — історія 8-місячної окупації села (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Село Максимівка Миколаївської області було захоплене російськими окупантами на самому початку повномасштабної війни проти України. Російські війська облаштували там свої передові позиції, звідки вели вогонь по Миколаєву та інших мирних містах. Нині в селі всюди сліди перебування окупантів — покинуті позиції, згоріла техніка та незліченна кількість боєприпасів, повідомляє FREEДОМ.

Вісім місяців жителі села Максимівка прожили під російською окупацією. За цей час там не залишилося жодного вцілілого будинку. Всюди згоріла військова техніка, перед будинками — вириті окопи і траншеї. І це не єдині сліди перебування загарбників. У будинку Наталії росіяни облаштували штаб. Тікаючи, замінували всю територію. Сапери, за словами жінки, діставали гранати навіть із колодязя.

“Подивіться, що вони після себе залишили, які мистецтва. Як так можна! Он скільки. Що вони нам у будинку наробили — зробили нам бомбосховище. Ми 19 листопада приїхали сюди. Ми жахнулися, звісно. Так і залишилися тут, тому що де не добре, а вдома краще. Даху немає, стелі попадали в нас. Шибки теж розбиті. Одне, по-моєму, вціліло. А так нічого”, — сказала жителька Максимівки.

Зараз Наталя з чоловіком живуть у літній кухні. Орендувати чуже житло більше не хочуть. Жінка згадує, що російські снаряди наздогнали їх навіть у Миколаєві.

“Чотири вибухи було. Від першого до останнього поверху повністю знищило. Плити падали. Не знаю, як ми вціліли”, — поділилася вона.

Усю окупацію в селі безвиїзно залишалося 20 осіб. Серед них Григорій і його батько. Їхати чоловікам було нікуди. Тепер і ніде жити — будинок зруйнований обстрілами. 8 місяців ночувати доводилося в підвалі. Без електрики, води та продуктів. Дні окупації Григорій називає найстрашнішими в житті.

“Я був на дивані, дід у тій кімнаті, мене поранило в ногу. Цей гардероб летів. Уламки навіть на одязі були, все летіло. Ось там уламок десь валявся теж. Залізяки. Колони йшли. Думали, пройдуть і все, такого не буде. Як дід каже, у Другу світову війну їх тут не було. Німці зайшли і в полях були. У селі такого не було. Чекали, що прийдуть нас звільнять. Чекали весь час. Ніякого не було в нас зв’язку, ні телефонів, нічого. Ніякого радіо не було, щоб дізнатися які новини, що де робиться. Так і сиділи ми”, — розповів житель Максимівки.

Тварини та птиця в господарстві дивом уціліли. У городі досі знаходять уламки та болванки від снарядів.

Влітку в село росіяни пригнали техніку. Танки та БМП ставили просто між будинками. Звідти вели вогонь по Миколаєву. Там же вириті бліндажі на випадок відповіді з боку ЗСУ. Жителі, які залишалися в Максимівці, згадують арешти та вбивства мирних односельців.

“Одних росіяни застрелили, не знаємо де. Будинок спалили і не знаємо навіть куди подівся чоловік той. А один пропав десь. У нас теж у хату прилетіло, але ми вже залатали. Дах тече, звісно, весь у дірках. Позакривали, але відра, миски, все стоїть. У підвалах не весь час жили, тільки ховалися в підвалах. Як чули, що десь свистить, тікали в підвал. Діти три місяці жили в підвалі, не виходили. Спали в підвалі. 9 і 11 років. У підвалі в нас малювали там, читали, жили”, — поділилася Ірина.

Від російських окупантів постраждали як люди, так і тварини. На полях останки корів, які підірвалися на ворожих боєприпасах. Вулицями ходять уже бездомні собаки. Ними опікуються жителі села, що залишилися.

Купи ящиків від російських снарядів. Поруч пошкоджена сільгосптехніка. Її сподівається відремонтувати фермер Володимир. Чоловік уже багато років живе в Херсоні, там пробув усю окупацію. У рідній Максимівці обробляв землю. Три трактори, комбайн, машина — усе розбите.

“А хто їх рахуватиме, мої збитки? Натворили справ. Росія накоїла. Наслідки очевидні. Усе побито. Просто тупо розстрілювали. Це не те що прильоти, а просто знищували, ось і все. Звичайно [буду продовжувати діяльність]! Життя триває. Будемо відновлювати, а що робити. Щось будемо робити [із замінованими полями]. Будемо ходити, дивитися, тому що не обіцяють поки що розмінувати”, — сказав фермер.

Поки що в поля виходити небезпечно. Тільки за приблизними підрахунками в Миколаївській області заміновано понад 200 тисяч гектарів землі.

“Фермери зараз хочуть повернутися, тому що починається посівна кампанія 2023 року, але поки що повністю не розміновані сільськогосподарські угіддя, а в нашій громаді це 30 тисяч гектарів землі. З них тільки 4 тисячі, які за висновками фахівців, нормальні. На них можна працювати. На свій страх і ризик фермери виходять на поля”, — повідомив голова Первомайської районної військової адміністрації Максим Коровай.

Російські війська вийшли з Максимівки в листопаді після контрнаступу української армії. Зі 100 осіб зараз тут проживає не більше 15. Оговтуються після окупації, вчаться знову жити без страху.

Читайте також: Люди хочуть повертатися до Прибузького — у Миколаївській області відновлюють село, яке 9 місяців перебувало під російським вогнем (ВІДЕО)

Прямий ефір