За час повномасштабної війни проти України російська армія втратила вже 702 тис. військових пораненими та вбитими. Лише за останню добу Сили оборони України ліквідували на фронті 1 250 російських окупантів.
Дані про втрати окупантів
За даними Генерального штабу Збройних сил України, загальні бойові втрати противника на 6 листопада 2024 року орієнтовно становлять:
- особового складу — близько 702 900 (+1 250) осіб;
- танків — 9 214 (+6) од;
- бойових броньованих машин — 18 592 (+11) од.;
- артилерійських систем — 20 170 (+20) од.;
- РСЗВ — 1 245 од;
- засобів ППО — 996 од.;
- літаків — 369 од.;
- вертольотів — 329 од.;
- БпЛА оперативно-тактичного рівня — 18 366 (+57) од.;
- крилатих ракет — 2 631 од.;
- кораблів/катерів — 28 од.;
- підводних човнів — 1 од.;
- автомобільної техніки та автоцистерн — 28 333 (+55) од.;
- спеціальної техніки — 3 588 (+1) од.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив, що за три місяці Курської операції РФ втратила понад 20 тис. військовослужбовців. З них: ліквідовано — 7 905, поранено — 12 220, взято в полон — 717.
У жовтні російські окупаційні війська встановили абсолютний рекорд за втратами особового складу — майже 42 тис. військовослужбовців. А за неповний 2024 рік загалом Кремль втратив понад 336 тис. осіб, що сумарно більше, ніж за попередні два роки.
Через брак російських військових Кремль залучає до бойових дій іноземців. На війну їх заманюють російським громадянством, безплатним медичним обслуговуванням і грошима.
У всіх країнах Центральної Азії служба в армії іноземної держави вважається злочином, підпадаючи під статтю про найманство. Тому на мігрантів, які погодилися підписати контракт із Міноборони Росії, у разі повернення на батьківщину очікує кримінальне переслідування. У січні Володимир Путін підписав указ про спрощене прийняття до громадянства Росії іноземців, які уклали контракт про проходження служби в збройних силах Росії під час так званої “спеціальної військової операції”. Понад 3 тис. іноземців, які брали участь у війні проти України на боці Москви, вже отримали російське громадянство, повідомили в Міністерстві внутрішніх справ Росії.
“Одночасно з роздачею громадянства іноземцям, які беруть участь у війні, російська влада почала переслідувати тих, хто придбав російський паспорт, але не став на військовий облік. На початку серпня Путін підписав закон, згідно з яким за неявку до військкомату натуралізованих росіян можна позбавити громадянства. Після цього, як підрахували “Важные истории”, російські паспорти відібрали щонайменше у 12 росіян. Після позбавлення громадянства їх зобов’язали покинути країну”, — пише видання The Moscow Times у Telegram.
Через брак живої сили Росія залучає на фронт і військових із КНДР. За словами керівника Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки та оборони України Андрія Коваленка, перші північнокорейські бійці вже потрапили під обстріл. Інформація про їхню долю не уточнюється.
Відомо, що в Курській області можуть перебувати щонайменше 7 тис. військових КНДР. Про це повідомили в Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. Загалом Пхеньян, за різними оцінками, надасть Москві близько 12 тис. своїх солдатів для війни проти України.
“Це дійсно відчутна цифра. Сказати, що вона стратегічно може вирішити якісь завдання для російського режиму, скоріше за все, що ні, але все одно для нас це відчутно, і на ці ризики потрібно зважати”, — вважає політичний експерт, військовослужбовець ЗСУ Олександр Антонюк.
За кожного солдата КНДР отримує по 2 тис. доларів. А в російських регіонах, тим часом збільшують виплати за підписання контракту на війну проти України. Незалежно від того, прописана людина в столиці Росії чи ні, під час укладення контракту в Москві їй обіцяють 5,5 млн руб., що приблизно становить 36,2 тис. дол. У віддалених регіонах Росії суми за контракт пропонують значно нижчі. Таким чином відбувається щось на кшталт змагання між губернаторами: хто більше людей відправить на війну.
Думки експертів
Чому російська армія останнім часом зазнає рекордних втрат? Чи продовжиться така тенденція? Чи є у Кремля ресурси для поповнення особового складу? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Іван Ступак, військовий аналітик, співробітник СБУ (2004-2015 рр.);
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Кирило Сазонов, військовослужбовець Збройних сил України (ЗСУ), журналіст, політолог;
- Владислав Селезньов, військовий експерт;
- Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик.
ІВАН СТУПАК: Росії не вистачає людей на полі бою
— На полі бою не завжди можна правильно порахувати загиблих російських військових. Особливо, якщо під удар потрапляє техніка або місця компактного розташування окупантів. Тож цифри досить приблизні, в реальності може бути трохи менше. Але це не має особливого значення.
Кремль не сприймає українські цифри втрат і називає це все інформаційно-психологічною атакою, нібито це брехня. У Кремлі заявляють, що втрати армії РФ становлять 70-100 тис. осіб.
Поки російські громадяни спокійно приймають ці втрати, Путін і далі відправлятиме їх на забій. Стеля стане тим моментом, коли російський народ скаже: “Досить, усе, стоп, зупинилися, ми проти”. І тоді війна дійсно піде на спад з ініціативи Кремля. Поки російський народ аплодує стоячи цим великим виплатам, немає причин для зупинки.
Російські військові справді кажуть, що їм потрібні люди для виконання так званих цілей. А от економісти у РФ б’ють на сполох, бо чудово розуміють: РФ може програти не на полі бою, а економічно, якщо буде оголошено мобілізацію. Уже зараз, за останніми даними, в Росії не вистачає 600 тис. інженерів у різних сферах. Якщо всі підуть на війну, то економіка схлюпнеться, і саме це стримує Кремль від масової мобілізації.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: У жовтні в армії РФ рекордні втрати
— Зараз російські війська кидають у бій величезну кількість окупантів і не зважають ні на втрати особового складу, ні техніки. Російське командування бачить перспективу скористатися ситуацією щонайменше до січня 2025 року, коли відбудеться інавгурація нового президента США. За цей термін вони хочуть максимально реалізувати свої завдання, які ставлять зокрема на Донеччині й не тільки. Вони кидають максимум того ресурсу, який є в наявності.
У жовтні 2024 року було зафіксовано абсолютний рекорд — за місяць Сили оборони вивели з ладу близько 42 тис. російських загарбників. Назвемо так, оскільки там були й “двохсоті”, і “трьохсоті”. Але при цьому вони не економлять навіть техніку. Раніше вони максимально намагалися мінімізувати її застосування, а зараз ніякої економії, особливо на Курахівському напрямку. І це все вказує, що росіяни максимально намагаються цього року форсувати події.
КИРИЛО САЗОНОВ: Росіяни втрачають більше людей, ніж можуть завербувати
— Росіяни не можуть компенсувати втрати особового складу. Вони вже самі офіційно визнають, що з початку літа щомісяця втрачають більше людей, ніж можуть найняти на контракт, забрати з в’язниць.
Я вважаю, що така ситуація насправді почалася навесні, коли були жорсткі штурми. Уже тоді армія РФ йшла в мінус. Зараз ми маємо 10 тис. ліквідованих окупантів за цей тиждень і 40 тис. за жовтень. На початку повномасштабного вторгнення 2022 року угруповання російських військ становило 160-200 тис. особового складу.
Зараз це угруповання посилили, провели часткову мобілізацію, почали набирати на контракт і з в’язниць. Тепер воно становить 400-500 тис. осіб. Виходить, за один місяць ми ліквідували десяту частину. А щоб повністю знищити це угруповання, якщо рахувати математично, потрібно від 10 місяців. Це, звичайно, умовні підрахунки.
Приплив за контрактом невеликий і підвищення вартості виплат нічого не вирішує.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Кремль розмінює життя солдатів за кілометри української території
— За даними Генерального штабу ЗСУ, за жовтень поточного року російська окупаційна армія зазнала рекордних втрат — понад 41 тисячу військових. Це, безумовно, дуже багато. Для порівняння: практично за весь 2022 рік втрати російської армії становили лише вдвічі більше — трохи понад 90 тисяч. Тому це не просто великі втрати — це величезні втрати. І я думаю, що вони дуже чутливі для російської армії. Однак, на тлі цього російський диктатор Путін не поспішає оголошувати про чергову хвилю мобілізації та змушений звертатися за військовими до уряду Північної Кореї.
У найближчі 1-2 місяці у росіян будуть і далі спостерігатися серйозні втрати. Наразі кількість російських громадян, які надходять у рамках рекрутингової кампанії в статусі мобілізованих або призваних на військову службу за контрактом, набагато менша, ніж кількість знищених Силами оборони України. Безумовно, ці тенденції зумовлені, зокрема, й інтенсивністю ведення бойових дій.
Де-факто зараз на семи ділянках фронту відбуваються запеклі бойові зіткнення. Десь вони більш масштабні, як, наприклад, Курахівський або Покровський напрямки. Десь трохи менші за інтенсивністю. Йдеться про район Часового Яру, про Лиманський напрямок і Куп’янський напрямок, про південь Запорізької області. Також досить серйозна динаміка спостерігається і на території Курської області Російської Федерації. Усе це в сумі дає колосальний рівень втрат російської армії.
Сьогодні кремлівський режим і військове керівництво РФ готові розмінювати життя своїх солдатів на бажані квадратні кілометри української території. Але наскільки вистачить російських чи навіть північнокорейських солдатів для реалізації цих місій? Я маю сумніви, що надовго. Все в цьому світі має свою фінальну точку і росіяни в таких масштабах марнотратно використовуючи живу силу, можуть врешті-решт опинитися в ситуації, коли їм фізично не буде чим і наступати, і оборонятися.
ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: У РФ не стоїть гостро проблема поповнення живої сили
— Лише останнім часом у росіян змінилася тактика. Судячи з усього, вони хочуть встигнути досягти якихось успіхів до дощової пори року. Нині, на жаль, немає того бездоріжжя, яке б знизило темпи просування і колісної гусеничної техніки російських окупантів. В останні тижні російські окупаційні війська знову почали застосовувати велику кількість бронетехніки – до 30 за один штурм. Це серйозне збільшення. Ще кілька тижнів тому тактика росіян полягала в тому, щоб діяти малими мобільними групами.
На жаль, кількість втрат особового складу не впливає на можливості Російської Федерації на полі бою. Це лише свідчення того, що Кремль не зважає на кількість втрат. Путіну необхідно вийти на адміністративні кордони Донецької області й він готовий поставити на кін максимальну кількість життів російських військових, але при цьому зберегти бронетехніку.
Росія, на жаль, змогла збільшити можливості поповнення особового складу до рівня 35 тис. щомісяця. Перший фактор — збільшення кількості контрактників і збільшення грошового забезпечення з 200 до 400 тис. рублів. Кількість контрактів, укладених у першому півріччі 2024 року, у 6,5 раза перевищує аналогічні показники 2023 року.
Другий фактор, що дає змогу країні-агресору поповнювати особовий склад армії, — тотальний характер мобілізації на окупованих територіях України, насамперед у Луганській і Донецькій областях. Третій фактор поповнення особового складу — це ув’язнені. Причому ними укомплектовують навіть елітні підрозділи морської піхоти.
За даними російської Федеральної служби виконання покарань, у місцях позбавлення волі перебуває близько 400 тис. громадян. Це досить серйозний мобілізаційний резерв, враховуючи той факт, що російський диктатор нещодавно підписав указ, який дає змогу укладати контракт із Міноборони безпосередньо в залі суду.
Крім того, за даними ФСБ, на території Росії перебуває близько 12 млн мігрантів. Це означає, що питання поповнення живої сили навіть без участі північнокорейських військовослужбовців, на жаль, у Російської Федерації не стоїть так гостро.
Читайте також: Кремль спускає все більше грошей на війну проти України — до чого це вже привело економіку РФ, розповіли експерти