Грецькі та кіпрські компанії перебувають під значним тиском Міністерства фінансів США, тому вони все з меншим задоволенням надають послуги російському танкерному тіньовому флоту. І тому в Росії для перевезення своєї нафти і нафтопродуктів залишається опція використовувати прапори африканських країн. Про це сьогодні, 10 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
“Але частково низку країн Африки контролюють підрозділи ПВК “Вагнер”. І я думаю, що саме в цих підконтрольних “вагнерівцям” країнах Росія може шукати можливості ходити під їхніми прапорами. Але це теж тимчасово”, — сказав він.
Експерт прокоментував повідомлення агентства Bloomberg, що доходи Російської Федерації від продажу нафти і газу в лютому підскочили більш ніж на 80% порівняно з минулим роком і становлять 10 млрд 400 млн дол.
“Лютий минулого року був найгірший для російської нафтової галузі. Тому що було запроваджено санкції на нафту і нафтопродукти, і російська нафтова галузь не змогла до них пристосуватися. Але поступово вона пристосувалася, вийшла на пік своїх доходів у липні – серпні 2023 року, потім пішло зниження. Навіть попри те, що, порівняно з лютим минулого року, справді, у лютому цього року доходи російської нафтової галузі збільшилися, але вони набагато менші, ніж були 2022 року. І це об’єктивна картина. Вони обходять [санкції] і через Індію, і через Китай, намагаються використовувати тіньовий флот під грецькими прапорами, під прапором Ліберії”, — пояснив Омельченко.
Але, уточнив він, санкції Мінфіну США посилюються.
“І зараз Росія змушена взагалі весь свій танкерний флот переводити під прапор такої африканської країни, як Габон. Тому все складніше і складніше Росії доводиться обходити ці санкції. Індія останніми місяцями зменшила закупівлю російської нафти, переорієнтовується поступово на Саудівську Аравію. Те ж саме стосується Туреччини. Тому хоча й повільно, але процес іде, я думаю, у правильному напрямку. Особливо великі надії треба покладати саме на активність Мінфіну Сполучених Штатів, який посилюватиме свою санкційну політику і перекриватиме ці вузькі місця, через які Росія могла обходити ці санкції”, — підсумував Володимир Омельченко.
Читайте також: Доходи РФ від продажу нафти і газу зросли на 80% у лютому — як таке можливо, роз’яснила експертка із санкцій
Нагадаємо, раніше Омельченко розповів, що удари безпілотниками по російських нафтопереробних заводах (НПЗ) неминуче позначаться на стані економіки країни-агресора. Зі збільшенням кількості атак грошей на війну проти України у Росії стане менше. Рішення про перенесення війни на територію РФ і удари по її інфраструктурі — правильний шлях.