Сили оборони України отримали документацію щодо російських ракет. Про це заявили в Центрі національного опору. Йдеться про документи “Спеціального технологічного центру” і “Дубненського машинобудівного заводу”. Тепер у розпорядженні Києва є дані для блокування фірм-прокладок і розширення санкцій. Уперше з 2022 року держзамовлення за ракетною програмою Росії затримується на кілька місяців, повідомляє FREEДОМ.
Темпи зростання російського військово-промислового комплексу (ВПК) помітно знизилися в останні місяці. Таку тенденцію відзначають військові експерти. Для подальшого нарощування виробництва, розширення номенклатури та оновлення “модельного ряду” продукції, російському ВПК необхідне відповідне промислове обладнання, починаючи від верстатів і закінчуючи спеціалізованим обладнанням для монтажу складних електронних блоків.
“Росіяни намагаються над цим працювати, але стикаються з низкою обмежень. Санкції в цьому випадку працюють і створюють додаткові складнощі. І щодо сучасної оптики, електроніки, схем, мікрочипів — це те, з нестачею чого стикається противник. Він намагається налагоджувати схеми “сірого” імпорту або відвертої контрабанди. Загалом Росія сьогодні — найбільший контрабандист озброєння у світі”, – заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов в ефірі марафону “Єдині новини”.
На неможливість виконати оборонне замовлення, великі збитки та брак робочих рук через мобілізацію поскаржився директор “Муромського приладобудівного заводу”. Його листування вдалося перехопити IT-фахівцям.
“На правах директора “Ліги оборонних підприємств” Володимирської області він скаржиться, що заводи мають здавати продукцію за зафіксованими у 2019 році цінами. А купувати деталі — за ринковими цінами й при тому передоплатою. При цьому грошей від держави не вистачає навіть покрити відсотки кредиту, який необхідно взяти, щоб розрахуватися з постачальниками. До того ж гроші з підприємства можна вивести тільки після завершення контракту, але контракти укладають на 3-5 років, і ці гроші фактично весь цей час заморожені”, — йдеться в повідомленні Центру національного опору.
Російському ВПК не вистачає близько 400 тис. робітників та інженерів. Людей переманюють із цивільного сектора, але дефіцит кадрів заповнити не вдається, тому працювати доводиться на знос, пише The Moskow Times. Закономірно, що бракованої продукції стає більше. Та й виробничий план виконати не виходить.
“Путін кілька разів ухвалював рішення, що треба відправляти “Армати” в Україну. А не відправляють. Або тому, що їх занадто мало, а їх мало, всього кілька десятків, і вони просто не підходять. Їхня якість не відповідає тому, що було заявлено”, — зазначив кандидат історичних наук, військовий експерт Юрій Федоров.
Російська військова промисловість не змогла подолати залежність від імпортного обладнання. У розпорядженні Москви є тільки те обладнання, яке купили раніше. Випускати нове в потрібній кількості не виходить, а закуповувати імпортне не дозволяють санкції.
“Вистачає так, щоб заповнити втрати, якщо говорити про озброєння. Але не вистачає для того, щоб нарощувати. А це вже саме по собі робить безглуздою, наприклад, мобілізацію. Мобілізувати можна сотні тисяч. А чим вони будуть воювати?” — звернув увагу Юрій Федоров.
Експерти вважають, що російський ВПК розбалансований: не вистачає людей, обладнання та технологій. Через те, що Москві довелося вдвічі скоротити експорт озброєнь, російський ВПК фінансується майже виключно коштом російських платників податків. А витрати, і без того рекордні, будуть постійно зростати.
Читайте також: Перегони озброєнь почала і пробує розвивати Росія, а не Захід, — Юсов про заяву Путіна
Нагадаємо, за даними Пентагону, Росія витратила на два роки повномасштабної війни проти України 211 млрд дол. і втратила 315 тисяч осіб.