Росія вивезла українських дітей з окупованих територій і тепер використовує їх як важіль тиску — думка Лазаренка

Олексій Лазаренко. Скриншот: uatv.ua

У світовій історії ще не було прецеденту, коли вивезені діти країною-агресором використовувалися як важіль тиску, Росія ж користується прогалинами в Женевській конвенції. Про це сьогодні, 23 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ віцепрезидент всеукраїнської фундації “Захист прав дітей”, кандидат педагогічних наук Олексій Лазаренко.

“Якщо ми говоримо про Росію як сторону конфлікту, яка хоче змусити піти іншу сторону конфлікту, Україну, на якісь поступки або ж на якісь рішення, які будуть в інтересах Росії, то діти стають важелем тиску. При цьому в міжнародному гуманітарному праві чітко сказано, що найгірший злочин і порушення прав дитини — це використання дітей як живого щита. Ці правила прив’язані безпосередньо до ситуації бойових дій, коли діти перебувають безпосередньо в осередку самих бойових дій, а ось коли діти перебували не в осередку бойових дій, але їх насильно вивезли, і тепер вони стають таким собі важелем тиску, такого прецеденту не було”, — сказав він.

Президент України Володимир Зеленський презентував план дій Bring Kids Back UA. Представники органів державної влади розробили цей комплексний план дій, що об’єднує зусилля української влади, іноземних урядів і міжнародних організацій заради повернення на батьківщину всіх маленьких громадян України.

“Будь-яка програма, ухвалена в односторонньому порядку, не забезпечує її виконання іншою стороною збройного конфлікту. Якщо ми говоримо про цивілізований збройний конфлікт, який проходить в умовних рамках міжнародного гуманітарного права. На жаль, ці конвенції міжнародного гуманітарного права не розглядалися і не переглядалися вже багато років”, — зазначив Лазаренко.

Така програма може стати прецедентом для створення у міжнародному праві законів, які б змогли захищати дітей, які потрапили в такі ситуації.

“Ми користуємося четвертою Женевською конвенцією, яка захищає мирне населення. Діти виокремлені там у кілька статей, які говорять про те, що діти не повинні бути залучені у збройний конфлікт. Однак ці правила не регулюють дітей, які вивезені, насильно депортовані і мають бути повернуті на батьківщину тій стороні конфлікту, яка є етнічною батьківщиною або за громадянством є батьківщиною. Ухвалення такої програми — це дуже сильний крок, і він може мати наслідки, якщо міжнародна спільнота прийме це як прецедент”, — резюмував експерт.

Читайте також: Повернути депортованих Росією українських дітей — як може допомогти світ (ВІДЕО)

Прямий ефір