Російські війська вже майже витратили проти України високоточну зброю. Але це не означає, що небезпека ракетного обстрілу минула. Військовий експерт Олег Жданов в ефірі марафону “FreeДОМ” на телеканалі UА пояснив специфіку тих снарядів, які сьогодні окупант спрямовує проти України.
— За Вашими прогнозами, скільки потрібно часу загалом, щоб навчитися нашим військовим? Адже фактично зараз у всіх військових установах українських бійців навчають ще тих старих зразків або нових вітчизняних. Поясніть.
— Справа в тому, що ми частково знайомі із цим озброєнням на спільних навчаннях. Згадайте кількість навчань із залученням країн НАТО, які проводили і на території України. Проходило понад десять навчань на рік. Звичайно, вони приїжджали зі своїм озброєнням. Звичайно, ми ознайомлювалися з його принципом дії, пристроями, але це була така підготовка. А тепер вони вже безпосередньо у навчальних підрозділах на своїй території навчають наших солдатів користуватися цим озброєнням. Ну, наприклад, щоб підготувати екіпажі самохідних артилерійських установок типу PHZ 2000, я думаю, треба десь 2-4 тижні. В умовах війни це має відбуватися більш інтенсивними темпами, і через 3 тижні ми вже можемо говорити про те, що екіпаж підготовлений і здатний виконувати бойові завдання.
— Деякі російські ЗМІ запевняють росіян у тому, що 90% нової зброї, яку постачають нам західні партнери, вже було знищено супервисокоточним та супермодернізованим російським озброєнням. Хотілося б почути Вашу експертну думку.
— Це не може бути правдою, бо, по-перше, таких обсягів ще немає. По-друге, навіть за інтенсивністю ракетних ударів, якщо ми їх нанесемо на карту, я маю на увазі місця вибухів ракет, це не відповідатиме дійсності. Де місця зберігання цієї зброї, не знає ніхто. Це державна таємниця, і ми з Вами можемо тільки про це здогадуватися. Російська Федерація, яка не має таких засобів розвідки, як у західних країнах, так само ворожить на кавовій гущі. Вони намагаються послабити залізницю. Це все, що вони можуть зробити сьогодні. До речі, дуже яскравим прикладом є вчорашня заява Російської Федерації про те, що в районі острова Зміїний збили 14 літаків. І на цьому повітряні сили України нібито припинили своє існування. До речі, це вже третя заява про те, що наші повітряні сили припинили своє існування. Це не відповідає дійсності, тому що ми ніколи не використовуємо масове застосування авіації. Ми завжди використовуємо авіацію точково та максимум парами.
— Також є інформація про те, що до третього місяця війни в Україні Росія витратила більшу частину своєї високоточної зброї. Це мабуть та зброя, якою хваляться в російських ЗМІ. Якщо більша частина високоточної зброї була витрачена, то чого далі вдасться противник? Що ще в них залишається?
— Справа в тому, що панування РФ у повітрі немає. Зверну увагу, що російська авіація у наш повітряний простір уже боїться залітати, бо ми збиваємо. Єдина наша проблема – це ракети. Щодо високоточної зброї, та справді, судячи з обстановки, «Калібри» закінчуються. Відновити виробництво неможливо на сьогодні. Нема імпортних комплектуючих. Єдина проблема для нас полягає в тому, що Росія дісталася старих радянських запасів, і вже пішли ракети Х-22 повітряного базування, але в них дуже низька точність. Ракета призначалася під ядерний боєзаряд, і тому 200-300 метрів відхилення від точки прицілу. У Радянському Союзі це вважалося нормою завдяки потужності ядерного заряду. Сьогодні вони їх застосовують у звичайному осколково-фугасному спорядженні, і ці ракети летять абияк, що ми і спостерігаємо. Тому можна говорити про те, що високоточна зброя закінчується, але кількість ракет, на жаль, поки що залишається досить великою.
Вартість “Калібру” десь обчислюється мільйонами доларів. На жаль, на старі радянські ракети вони не витрачають гроші. Але вони витрачають на стратегічні бомбардувальники. Наприклад, кожна година польоту ТУ-22М3 коштує не одну сотню доларів, умовно кажучи. Тож для них це дороге задоволення.
Читайте також: Путін продовжує своє політичне життя за рахунок реальних життів інших людей