Росія використовує холод і темряву як зброю: Захід відреагував на черговий удар Москви по енергетиці України

Терор на фоні військових поразок. Так західні країни назвали масований обстріл критичної та громадянської інфраструктури України з боку Росії.

“Нова хвиля ударів тероризувала мешканців Києва, Одеси, Львова, Миколаєва, Харкова та Запоріжжя. Тепер українцям, які відчайдушно намагаються сховатися від бомбардувань, також доводиться боротися з морозами. Останні атаки відновили побоювання, що вони стануть узимку катастрофою для багатьох українців, які зіткнулися з перспективою жити місяцями в холоді, без опалення, електрики, води та інших основних комунальних послуг”, — заявила заступниця Генсека ООН з політичних питань Розмарі Дікарло на спеціальному засіданні Ради безпеки ООН.

Від РФ вимагали негайно припинити обстріли і нагадали, що такі дії заборонені міжнародним гуманітарним правом.

“Схоже, що Путін сповнений рішучості зуипинити енергетичні об’єкти України в руїнах. Мотив Путіна не може бути яснішим і холоднокровнішим — він явно використовує зиму як зброю, щоб заподіяти величезні страждання українському народу. Він вирішив, що не зможе захопити Україну силою, тож спробує заморозити країну, щоб змусити підкоритися”, — заявила посол США в ООН Лідна Томас-Грінфілд.

Міністр енергетики Герман Галущенко наголосив, що українські фахівці працюють цілодобово для відновлення електропостачання, а міністерство постійно спілкується з міжнародними партнерами щодо продовження та збільшення допомоги обладнанням та матеріалами, необхідними для ремонтів енергооб’єктів.

“Але ключове для нас зараз — системи захисту неба. Вчора дуже добре відпрацювала наша протиповітряна оборона. Однак ми звертаємось до наших партнерів із проханням максимально збільшити захист нашого неба від варварських атак”, — сказав міністр.

Європейська програма “Генератори надії” забезпечить Україну необхідним енергоустаткуванням, заявив президент України Володимир Зеленський.

“Дуже важливу ініціативу розпочали партнери у Європейському Союзі. Європарламент разом із мережею європейських міст започаткували програму “Генератори надії”. Це дозволить нам використати можливості горизонтального співробітництва в Європі — з містами, з бізнесами — та забезпечити Україну необхідним зараз енергообладнанням”, — заявив Зеленський у вечірньому відеозверненні 24 листопада.

“Поки зима охоплює Європу, я думаю про наших українських друзів. Жінки, чоловіки, діти мерзнуть у темряві через навмисні та варварські напади Путіна на громадянську інфраструктуру країни. Єдина мета — тероризувати мирних жителів. Ці дії є військовими злочинами”, — сказала голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн.

Українські дипломати, у свою чергу, зазначають, що знаходять все менше витриманих дипломатичних слів на адресу Москви.

“Навіть знаючи, що його місце у пеклі назавжди, сьогоднішня терористична атака путлера на Україну не залишає мені дипломатичних варіантів. У пеклі буде “плач і скрегіт зубів”, але не буде покаяння”, — сказав представник України в ООН Сергій Кислиця.

Лідери також Франції та Німеччини засудили ракетний терор РФ проти України.

“Будь-який удар по цивільній інфраструктурі є військовим злочином і не повинен залишатися безкарним”, —написав у своєму Twitter президент Франції Еммануель Макрон.

Також президент Франції також пообіцяв Україні та Молдові, яка також частково залишилася без електрики, підтримку для подолання наслідків останніх ракетних ударів РФ. Саме цю допомогу обговорюватимуть у контексті міжнародної конференції, яку готують на 13 грудня.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц наголосив, що Росія більше не може виграти цю війну на полі бою, вона має припинити вбивати та відкрити шлях для мирних переговорів.

“Цей бомбовий терор проти цивільного населення має припинитися, і негайно”, — заявив він.

Німеччина як головуюча у Групі семи держава ініціювала зустріч на рівні міністрів закордонних справ, щоб подумати, як підтримати Україну в умовах постійних пошкоджень енергомережі внаслідок російських ракетних ударів.

“Путіну подобається занурювати українців у холод та темряву за допомогою ракет. Але він ніколи не зламає і вашої спраги свободи, і нашої підтримки. Наступного тижня в Бухаресті, як головуюча країна G7, ми запросимо на зустріч партнерів на рівні глав МЗС, щоб ініціювати подальшу підтримку для постачання електроенергії в Україну”, — заявила у своєму Twitter міністр закордонних справ Анналена Бербок.

Україна вже об’єднала електросистему — по всій країні загоєно об’єкти інфраструктури, проте в різних містах і селах тривають аварійні відключення, а також продовжилися планові. Європейські партнери тим часом уже надають Україні допомогу у рамках “енергетичного Рамштайну”. До чого готуватися українцям поки що політики обговорюють заходи протидії Москві та обсяги допомоги Україні? Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли експерти.

Володимир Борисенко, завідувач відділення атомної енергетики Інституту проблем безпеки НАН України

— Важко прогнозувати, що буде. Судячи з заяв українських енергетичних компаній, ми вже витратили всі резерви. Наші сусіди, друзі в рамках енергетичного “Рамштайну” допомагають нам іде обладнання, яке допоможе відновити інфраструктуру. Прогнозувати, що буде згодом після чергових ракетних ударів, неможливо. Тому треба готуватися, я думаю, так і робиться, до найгірших сценаріїв — до відключень електрики на більш тривалий час, який буде потрібний на відновлення пошкоджених об’єктів.

Проблем, які виникають під час спроби накласти санкції проти російської енергетичної компанії “Росатом”, дуже багато. США теж мають свої домовленості з нею. Штати вже понад 20 років купують у компанії збагачений уран, якого в Росії накопичено дуже багато і таким чином підтримують свою ядерну енергетику. Двадцять ядерних реакторів західних країн, серед яких Болгарія, Чехія, Словаччина, Угорщина та Фінляндія забезпечуються ядерним паливом саме від компанії “ТВЕЛ”, яка входить до складу “Росатому”. У цих країнах ядерна енергетика посідає велике місце. Проте рано чи пізно їм доведеться займатися диверсифікацією так само, як це було з російським газом.

Іван Плачков, міністр палива та енергетики України (2005-2006 рр.)

— Це, напевно, сьомий такий великомасштабний удар по енергетичній інфраструктурі загалом, паливно-енергетичному комплексу. І, на жаль, ці руйнування накопичувалися, бо після кожного удару енергетики відновлювали, але зі зрозумілих причин вони не могли відновити все. Тому цей удар спричинив значну втрату генерації. Звичайно, автоматика відключила енергосистему, щоб захистити її. Я просто можу сказати, що повного блекауту в Україні не було. Деякі генеруючі потужності працювали на сполученому навантаженні так званими островами та енергетики досить швидко об’єднали енергосистему, почали підключати генеруючі потужності. Я думаю, найближчими три-чотири днями енергосистема повністю буде відновлена, але це не означає, що у нас буде надлишок електроенергії, не буде дефіциту. Це не означає, що припиняться відключення — вони будуть регулярнішими. Це будуть планові віялові відключення. І, звичайно, будуть відключення позапланові для того, щоб проводити ремонтні роботи, тому що під напругою на енергетичних установках не можна проводити роботи.

Але проблема погіршилася тим, що нам не вистачає обладнання, особливо високовольтного — трансформатори, комунікаційне високовольтне обладнання, вимикачі. Тому сьогодні дуже актуальною є активізація роботи енергетичного “Рамштайну” для залучення наших друзів — енергетиків європейських країн до постачання обладнання. На жаль, у багатьох країнах обладнання працює на іншому класі високовольтної напруги і це обладнання не підходить. Тому зараз негайно треба замовляти обладнання на японських та південнокорейських підприємствах. А для цього потрібні гроші, крім стовідсоткових платежів за електроенергію. Я звертаюся до споживачів наскільки можна оплачувати електричну енергію для того, щоб підприємства могли замовляти обладнання. Необхідно залучати й такі великі фінансові інституції, як Світовий банк, Європейський банк на фінансування компаній, щоб вони закуповували. Вже Європейський банк виділив кредит близько 380 мільйонів доларів, але під гарантії держави. Кредит направлено державній компанії “Укренерго”. Але, як знаємо, переважно розподільні компанії і більшість генерації належать приватним компаніям. І, на жаль, їх кредитують західні банки.

Але я вважаю, що гарантіями під кредити Світового банку та інших банків можуть бути заморожені російські гроші в банках Європи, банках Сполучених Штатів для того, щоб можна було дуже швидко відновити енергосистему України.

Залишається актуальним посилення захисту інфраструктури нашої протиповітряної та протиракетної оборони. Тому що ще зима на повну силу не набула, але за температур 10-15 градусів морозу вже постає питання і щодо теплопостачання — можуть виникнути проблеми.

Енергосистема — це єдиний організм і коли відновлюють, неможливо це зробити миттєво і одразу дати всім електроенергію. Тому відновлюються поетапно та досить швидко. Сьогодні вже практично у всі регіони, у всі області подано електроенергію. І ця можливість підключення споживачів з кожним днем ​​наростатиме. Спочатку по 2-3 години, потім по 4-5 годин, але все залежить від ситуації в майбутньому — чи ще будуть удари, чи ще будуть руйнування? Але, за моєю оцінкою, за тиждень енергетики відновлять обсяг постачання електроенергії за плановими графіками.

Юрій Корольчук, співзасновник Фонду енергетичних стратегій

— Якщо спочатку удари стосувалися інфраструктури, яка займається маневреною генерацією, тобто теплових електростанцій, теплових електростанцій та підстанцій, то сьогодні удар уже стосується саме інфраструктури, яка забезпечує видачу електроенергії атомних електростанцій. За великим рахунком, 23 листопада ми побачили міні-блекаут. Раніше були планові та контрольовані відключення. Наразі теж ситуація контрольована, але це вже блекаут. Тобто ситуація так і матиме вигляд, якщо відключиться вся енергосистема України чи частина. У принципі систему можна розділити на чотири частини: південна, західна, центральна і східна, яка найбільше постраждала за всі попередні удари.

Якщо відбудеться блекаут, тоді стоятиме питання часу. Тобто зараз відключилися атомні електростанції, але вони можуть виробляти електроенергію. Але удари по них можуть бути наступним етапом.

Наступний етап може завдати більш серйозної шкоди, наприклад, деякі об’єкти потрібно буде повертати в роботу більш тривалий час. І тоді період блекауту затягуватиметься на 2-5 днів.

Читайте також: Світ відреагував на ракетний терор Росії проти українців — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір