Російсько-українська війна та її наслідки для всього світу стала однією із головних тем обговорення на саміті Асоціації держав Південно-Східної Азії, який 8-13 листопада проходив у Камбоджі. Вперше в історії до саміту приєдналася Україна. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав країни Асоціації колективно засудити російську агресію, інформує FREEДОМ.
Продовольча та енергетична безпека, зростання світової інфляції — головні теми саміту Асоціації держав Південно-Східної Азії у Пномпені. Прем’єр-міністр Камбоджі Хун Сен підкреслив, що регіон перебуває у невизначеному становищі.
“Зараз ми перебуваємо в нестабільному становищі. Життя мільйонів людей у нашому регіоні залежать від нашої мудрості та далекоглядності, наших правильних рішень і політики, а також нашого реалістичного підходу до вирішення стратегічних завдань”, — заявив Хун Сен.
Також однією з основних стала тема російського вторгнення в Україну. Президент США Джо Байден у привітальній промові одразу нагадав лідерам країн Південно-Східної Азії, що напад Росії на Україну є причиною багатьох проблем, які обговорюють на зустрічі.
“Ми також обговоримо жорстоку війну Росії проти України та наші зусилля щодо вирішення глобальних викликів, що виникають через війну, в тому числі для Південно-Східної Азії. Разом ми почнемо розглядати найбільші питання нашого часу: від клімату — до охорони здоров’я, захисту від значної небезпеки для порядку, що ґрунтується на правилах та погрозах верховенству права”, — зазначив Джо Байден.
Україна вперше стала учасником саміту. Делегацію очолив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Крім того, Україна та Камбоджа підписали договір про дружбу та співпрацю у Південно-Східній Азії.
Дмитро Кулеба прокоментував заяви Москви про нібито бажання переговорів з Україною. Міністр назвав таку риторику “димовою завісою тероризму, яким Росія продовжує займатися в Україні”. Також глава українського МЗС вказав на необхідність продовження діалогу з китайським урядом, щоб посилювати тиск на Росію. Кулеба нагадав про необхідність протистояти шантажу Кремля.
“Я закликав усіх членів Асоціації держав Південно-Східної Азії вжити всіх можливих заходів, щоб Росія не грала в “голодні ігри” зі світом. “Зерновий коридор” має бути виключений із конфлікту. Що б не трапилося на полі бою, Росія не повинна використовувати цей коридор як шантаж, як важіль впливу в міжнародних відносинах”, — акцентував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.
На саміті був присутній і міністр закордонних справ країни-агресора Сергій Лавров. Російські ЗМІ написали, що Лавров був дуже засмучений засудженням лідерами країн російського вторгнення в Україну.
“Я зазначив, що дії Росії призвели до величезних людських жертв, і що це було незаконне вторгнення, яке вплинуло на народ України, що це порушення верховенства закону, і що вторгнення мало економічні наслідки у вигляді зростання витрат на інфляцію. Мої коментарі під час особистої зустрічі з Лавровим відповідали коментарям, які я роблю публічно”, — повідомив прем’єр-міністр Австралії Ентоні Альбаніз.
У рамках саміту Джо Байден звернувся до лідера Китаю Сі Цзіньпіна з проханням взяти під контроль претензії Північної Кореї на статус ядерної держави. Лідери обговорили ситуацію в М’янмі, намагаючись дійти консенсусу про те, як змусити державу дотримуватися мирного плану. Після того, як у 2021 році в М’янмі стався громадянський переворот, терор мирного населення зростає: ті, хто отримав владу після перевороту, продовжують репресії проти населення, що протестує.
“Всі зазнали невдачі внаслідок подій у М’янмі. Міжнародна спільнота загалом зазнала невдачі, і ООН є частиною міжнародної спільноти. Важко бачити страждання народу М’янми. Потрібно створити умови для встановлення демократичного переходу, щоб дозволити політичним в’язням вийти на волю і покласти край порушенням прав людини в М’янмі”, — висловився про ситуацію генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.
Він ще раз підтвердив чітку позицію ООН щодо України – російське вторгнення є порушенням Статуту Організації та територіальної цілісності незалежної країни. Генсек ООН застеріг світ проти поділу глобальної економіки між США та Китаєм.
Читайте також: Рятує світ з голоду: як Україна вирішує продовольчу кризу (ВІДЕО)