За підпалами торгових центрів у Європі можуть стояти російські спецслужби, заявив глава литовського Національного центру управління кризами Вілмантас Віткаускас. За його словами, можливими цілями Росії в Литві можуть бути підприємства і компанії, пов’язані з підтримкою України, повідомляє FREEДОМ.
12 травня пожежа знищила один із найбільших торгових центрів у Варшаві. Деякі політичні лідери Польщі вважають, що це могла бути російська диверсія. Міністр внутрішніх справ Польщі Томаш Семоняк розповів, що з початку року в країні активізувалася діяльність російських і білоруських спецслужб. Але поки що немає доказів їхньої причетності до підпалів. Попереджає про збільшену загрозу диверсій і уряд Литви. Нещодавно у Вільнюсі теж була пожежа в торговому центрі. Влада закликала підприємства та організації, що підтримують Україну, підвищити рівень безпеки. За словами голови Національного центру управління кризами Литви, алгоритм дій паліїв у різних країнах приблизно один і той самий. У соцмережах поширюють заклики влаштувати підпал і пропонують виконати “легку роботу” за гроші. Що цікаво, литовською мовою такі повідомлення не публікували. Крім того, порушники намагаються завчасно проникнути всередину приміщення, дізнаються, де розташовані системи безпеки, щоб вивести їх із ладу.
“Загроза підпалів, як ми бачимо на прикладі сусідніх країн, існує і в Литві, тому ми закликаємо підприємства та служби безпеки бути дуже пильними, стежити за ситуацією, фіксувати можливі підозрілі події. Провокації є спробою викликати суспільну паніку, знизити підтримку України, а зацікавленими в цьому можуть бути російські спецслужби”, — сказав глава Національного центру управління кризами Литви Вілмантас Віткаускас.
Росія веде “тіньову війну” проти Європи і намагається змусити Захід відмовитися від підтримки України, вважає прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас. Вона закликала європейські країни не боятися Росію.
“Росія активізувала “тіньову війну” проти всіх європейських країн. Вона хоче по-справжньому налякати й залякати вільний світ, щоб ми відмовилися від допомоги Україні. Ми обговорюємо з нашими партнерами, як стримати гібридні дії Росії проти всіх наших суспільств. Підготовка до майбутнього саміту НАТО у Вашингтоні також набирає обертів. Наша спільна мета — зробити так, щоб рішення, які ухвалюють союзники, демонстрували не тільки єдність НАТО, але і його силу”, — заявила вона.
Каллас впевнена, що Володимир Путін намагається використовувати міграцію як зброю проти Європи. Росія і Білорусь буквально виштовхують мігрантів через кордон і створюють проблеми для європейців. Оскільки з погляду на права людини, країни ЄС повинні прийняти нелегалів. Через такі провокації Москви Фінляндія закрила кордон із Росією на невизначений термін. Міністр закордонних справ країни Еліна Валтонен закликала Євросоюз виробити спільну відповідь на гібридні загрози Кремля.
“Поки що Росія навряд чи буде відкрито атакувати країни НАТО, але вона цілком може перейти до методів гібридної війни, диверсій, терактів. Тим паче що для цього у них є всі ресурси, зокрема велика кількість російських громадян, ну або просто людей російського походження, які опинилися на території країн НАТО. Звичайно, що серед них багато агентів російського впливу, які цілком можуть займатися диверсіями, тероризмом. І це порівняно простий спосіб, як атакувати країни НАТО”, — пояснив політолог Петро Олещук.
Попри спроби Росії підірвати підтримку України, країни Балтії мають намір послідовно підтримувати Україну й надалі, заявив міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс. Він вважає, що відправка західних військ в Україну покаже російському диктатору Путіну, що не йому вирішувати, як саме Захід допомагатиме Україні, пише The Guardian.
Читайте також: Заходу вигідно інвестувати в українську економіку під час війни — розбір експерта