Росія тисне на Іран, щоб якнайшвидше підписати договір про всеосяжну дружбу — деталі від Семиволоса

Прапори РФ та Ірану. Фото: pravda.com.ua

Росія тисне на Іран, щоб якнайшвидше підписати договір про всеосяжну співпрацю між країнами. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Він не впевнений, що з приходом нового президента Ірану Масуда Пазешкіана може настати охолодження в дружбі країни з РФ.

“Зараз ключова інтрига навколо цього всеосяжного договору про дружбу, співробітництво тощо. Той, який свого часу підписаний був і з Китаєм, і з Північною Кореєю. Зараз росіяни активно просувають цей договір. І треба сказати, що в міркуваннях Пазешкіана прозвучала необхідність більш детально вивчити сам договір. І мені здається, що це така перська спроба затягнути час у сенсі того, що давайте ми детально вивчатимемо договір до моменту обрання нового президента у Сполучених Штатах Америки, а далі ми будемо дивитися”, — сказав Семиволос.

Він зазначив, що росіяни добре розуміють ситуацію й намагаються чинити тиск на Іран, щоб підписати договір найближчим часом та закріпити статус-кво, який виник за останні 2 роки.

“Ось із моменту візиту 2022 року Путіна в Тегеран, зустрічі його з верховним лідером Алі Хаменеї та покійним Раїсі. Ось приблизно такий розклад. Тому, цілком можливо, ситуація не така стовідсотково вигідна для росіян. Але знову-таки у Пазешкіана немає козирів серйозних, які він може використати, щоб загальмувати підписання цього договору. Побічно про те, що є проблеми, свідчить один із таких елементів — вступ Ірану до БРІКС. Наскільки я розумію, Іран хоче це зробити і, загалом, подав заявку, і переговори пройшли, але нібито Росія гальмує цей вступ”, — сказав директор Центру близькосхідних досліджень.

На його думку, Росія використовує цей важіль для того, щоб тиснути на Іран з метою не змінювати договір, швидше його підписати та створити ситуацію, яку вже не можна буде відіграти назад.

Читайте також: Шанс для Ірану: коли можуть відновитися переговори зі США, спрогнозували в Центрі близькосхідних досліджень

Нагадаємо, 5 липня в Ірані у другому турі президентських виборів переміг Масуд Пазешкіан, набравши 53% голосів. Раніше він обіймав посаду міністра охорони здоров’я. Пазешкіан є прихильником реформ і пообіцяв працювати над зняттям західних санкцій і налагодженням економіки країни.

Вибори в Ірані відбулися у зв’язку з нещодавньою загибеллю в авіакатастрофі президента Ібрагіма Раїсі.

Водночас справжнім главою держави є не президент, а вищий керівник Ірану. Цю посаду зараз обіймає Алі Хаменеї.

Прямий ефір