Україна постійно передає списки на повернення своїх дітей — Росія не погоджується їх повертати. Вона продовжує створювати якісь додаткові перешкоди, внаслідок чого додому вдається повернути дуже мало викрадених українців. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.
“На жаль, нічого не можу сказати втішного. Ми бачимо цифру 388 дітей — тих, кого вдалося повернути. І ця цифра не змінюється вже сім місяців. Російська Федерація продовжує створювати якісь додаткові перешкоди, щоби не повертати якомога більше дітей”, — сказала Рашевська.
Вона акцентувала, що росіяни намагаються ще й змінювати наративи. Їхня пропаганда розповідає про так зване “возз’єднання родин”.
“За допомогою засобів пропаганди РФ, зокрема, намагається впливати на країни глобального Півдня, зобразити цей процес як “возз’єднання сімей”. Причому, за їхньою версією, нібито Україна і Росія перебувають в однакових якихось умовах. РФ прагне розповісти, що “з’єднує” і російських дітей, і українських. І ось, мовляв, вони вже в Катарі всі разом. Це дуже негативно. Марія Львова-Бєлова (уповноважена при президентові РФ з прав дитини, — ред.) намагається уникнути відповідальності в Міжнародному кримінальному суді. І, звісно ж, демонструватиме якісь акти “возз’єднання родин”, повертаючи в Україну то одного, то двох, то 29 малюків. Але цього недостатньо”, — наголосила Рашевська.
Темпи повернення дітей в Україну — дуже слабкі. Для того, щоб цю ситуацію налагодити, потрібен новий посередник, не тільки Катар, вважає правозахисниця.
“Нам потрібна ще якась третя сторона. І потрібні зусилля вже не тільки на рівні Ради Європи, наприклад, а на рівні Організації Об’єднаних Націй”, — доповнила спікерка.
Україна передала Катару новий список викрадених дітей, у якому 561 ім’я. Він уже в російської сторони. Коментуючи результати переговорів у Катарі, український омбудсмен Дмитро Лубінець зазначив, що, окрім передання списку, очікується повернення групи українських дітей додому. Але, зазначає Рашевська, Росія постійно намагається спотворювати реальність.
“Проблема в тому, що це Росія повинна була передати нам список, у якому вказати всіх дітей, яких вона депортувала або примусово перемістила. Але це Україна намагається повернути своїх дітей і робить усе абсолютно правильно. Російська Федерація постійно якісь умови висуває, вибирає, яких дітей повертати, а яких — не повертати. Ми передаємо список, у ньому 100 дітей, наприклад. А РФ погоджується повертати 10-20 осіб. І тому в ситуації, коли вона ще може якісь свої додаткові вимоги нам висунути, ми дуже довго будемо повертати дітей”, — зазначила гостя ефіру.
Ситуація не зміниться, поки на Російську Федерацію не вдасться знайти важелі впливу, вважає Рашевська.
“Бо якщо обирати між відсутністю будь-якого співробітництва і між співпрацею через третю сторону, звісно, вона має тривати. І навіть повернення однієї дитини для України — це величезне свято”, — резюмувала вона.
Читайте також: Україна за посередництва низки країн повертає додому утримуваних Росією дітей (ВІДЕО)
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.
Читайте також: Були свідками розстрілу інших дітей: жахливі історії життя юних українців в окупації та у РФ розповів Кулеба