Майбутнє анексованого Криму після деокупації — це одна з головних тем, яку обговорили представники корінних народів України на зустрічі напередодні Дня корінних народів світу. Він офіційно відзначається 9 серпня, повідомляє FREEДОМ.
Зокрема, говорили про те, що змінив ухвалений 2021 року Верховною Радою України закон про корінні народи. Нагадаємо, тоді офіційно корінними народами в Україні визнали кримських татар, караїмів і кримчаків. Територіально, більшість із них проживає на території нині анексованого Росією півострова Крим.
“Корінні народи — це ті народи, які сформувалися в Україні не мають своєї державності, не мають можливості себе реалізувати без підтримки держави. Україна, проводячи підтримку, говорячи про корінні народи, демонструє, що Україна — це правова європейська держава. Ухвалення закону про корінні народи — це був потужний крок з боку України для руйнування пропагандистської ідеології “русского мира”, з якою Росія прийшла з війною до України. Цей закон чітко збігається з декларацією ООН про права корінних народів. Подальше завдання Української держави — якнайшвидше імплементувати цей закон, тобто ухвалити низку підзаконних актів. За нашими підрахунками — їх 17, два з них уже ухвалено. Крім того, потрібно внести зміни вже до чинних законів”, — пояснив голова правління Кримськотатарського ресурсного центру Ескандер Барієв.
Росія продовжує жорстокі репресії корінних народів України в анексованому Криму. Одна з останніх незаконних справ — проти кримськотатарського активіста Ансара Османова. У червні Південний окружний військовий суд Ростовської області засудив його до 20 років позбавлення волі. Чоловіка переслідують у справі ісламістської партії “Хізб ут-Тахрір”. Османова визнали винним за статтями про організацію діяльності терористичної організації та приготування до насильницького захоплення влади.
“Ми повинні не забувати і висловлювати свою солідарність тим представникам корінних народів України, які зараз перебувають у в’язницях, під слідством, які зараз отримують, як члени “Хізб ут-Тахрір”, тюремні строки, які не отримували релігійні діячі за радянських часів. Наша солідарність має проявлятися в тому, щоб винуватці та натхненники цих злочинів проти совісті, такі як глава російської церкви патріарх Кирило, перебували під санкціями не тільки Великої Британії та Чехії, а й у переважній більшості країн ЄС”, — зазначив голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський.
Читайте також: “Під прицілом силовиків — звичайні люди”: тиск путінського режиму на росіян посилюватиметься і розширюватиметься, — Полозов
Нагадаємо, 10 українських дітей повернулися додому з Російської Федерації, яких раніше викрали окупанти на захоплених територіях Луганської, Херсонської та Запорізької областей. Діти перебували в анексованому Криму та на території Росії.