Росія претендує на чужі території в Балтійському морі: причини, наслідки та реакцію країн НАТО проаналізували експерти

Країни Балтійського регіону. Ілюстрація: nato.int

Росія захотіла змінити морські кордони з Литвою та Фінляндією. Про це йдеться в проєкті постанови російського міністерства оборони. Документ проаналізували оглядачі видання Moscow Times: диктатор Путін хоче розширити територіальні води РФ. 

Пізніше в Кремлі дали задню. Російський план про розширення морських кордонів у Балтійському морі зник з офіційного сайту уряду Росії. Про це повідомляють ЗМІ, які аналізували документ. 

Російські спроби агресії в Балтійському морі 

Балтійський регіон став об’єктом для чергової провокації з боку російського керівництва. Ініціатором законопроєкту було міністерство оборони РФ. Воно запропонувало розширити територіальні води Росії шляхом морських територій Литви та Фінляндії. На думку Кремля, чинні розрахунки від 1985 року нібито не повною мірою відповідають сучасним географічним обставинам. Таким чином, Росія мала намір оголосити своїми внутрішніми морськими водами частину акваторії на сході Фінської затоки.

Унаслідок запропонованих змін “буде встановлено відсутню раніше систему прямих вихідних ліній… що дає змогу використовувати відповідну акваторію як внутрішні морські води Російської Федерації; зміниться проходження державного кордону Російської Федерації на морі у зв’язку зі зміною положення зовнішнього кордону територіального моря”, цитують документ журналісти.

Вільнюс, Рига і Гельсінкі вже відреагували на цю інформацію. У Міністерстві закордонних справ Литви для роз’яснень викликали російського представника, а також заявили, що розцінюють появу такого документа як свідому, цілеспрямовану провокацію, мета якої — залякування сусідів.

У Міністерстві закордонних справ Фінляндії нагадали росіянам про Конвенцію ООН з морського права, в якій бере участь і Москва. А спроби змінювати кордони назвали внесенням плутанини для гібридного впливу. Дипломати Латвії підтримують зв’язок із колегами у Фінляндії, Литві та інших країнах Балтійського регіону, щоб прояснити ситуацію.

Литовський міністр оборони пов’язав провокаційну поведінку Росії зі зміною балансу сил у Балтійському морі.

“Росія розуміє, що зі вступом Фінляндії та Швеції до НАТО Балтійське море стає внутрішнім морем НАТО. І це підштовхує її до дивних рішень і провокацій. Це своєрідні геополітичні конвульсії”, — заявив міністр оборони Литви Лаурінас Кащюнас в інтерв’ю литовському телеканалу LRT.

Крім того, Путін, ймовірно, поклав око на шведський острів Готланд. Це найбільший острів Швеції. Він стратегічно розташований серед Балтійського моря — між Стокгольмом і російським ексклавом Кенінгсберг (Калінінград).

“Я впевнений, що Путін навіть поклав обидва ока на Готланд. Мета Путіна — отримати контроль над Балтійським морем”, — заявив головнокомандувач збройних сил Швеції Мікаель Бюден в інтерв’ю німецькому виданню RND.

Він вважає, що якщо Росія зможе взяти під контроль і перекрити Балтійське море, це призведе до втрати стабільності у Швеції та всіх інших країнах, що межують із Балтійським морем.

“Ми не можемо цього допустити. Балтійське море не має стати ігровим майданчиком Путіна, де він залякує членів НАТО… Якщо Путін захопить Готланд, він зможе погрожувати країнам НАТО з моря. Це був би кінець миру і стабільності в Північному і Балтійському регіонах”, – додав Бюден.

Для чого це необхідно Росії, крім очевидного — вкотре заграбастати чужі території?

Готланд — це не просто найбільший острів Швеції. Вступ Стокгольма до НАТО в березні 2024 року став знаменною подією, яка розширила вплив Альянсу в Північній Європі. Сьогодні Готланд — стратегічно важливий форпост у Балтійському морі для країн НАТО. Але напруженість у цьому регіоні виникла ще в січні 2022 року, коли Росія сконцентрувала біля узбережжя острова десантні кораблі. Тоді це змусило шведський уряд терміново перекинути війська на Готланд.

Острів розташований поблизу важливих морських шляхів, що поєднують країни Балтії з рештою світу, а також він може служити плацдармом для контролю над судноплавством у регіоні. На Готланді розташована велика шведська військова база. Отже, флот Росії в Балтійському морі та маршрути експорту її нафти опинилися в безпосередній близькості від території НАТО.

“Зараз ми охороняємо острів за допомогою постійно дислокованих підрозділів і тимчасово перекидаємо туди додаткові сили, якщо ситуація із загрозою зростає. Той, хто контролює Готланд, контролює Балтійське море. Зараз це ми”, — заявив виданню RND Мікаель Бюден.

Путін дуже любить розповідати про те, як санкції через війну проти України нібито абсолютно не впливають на російську економіку. Але з острова Готланд чітко видно, як Росія намагається знайти лазівки, щоб ці санкції обійти. Саме перед островом провертається схема з тіньовим флотом, коли російську нафту переливають на судна під чужим прапором, намагаючись приховати її російське походження.

Голова комітету у закордонних справах парламенту Естонії Марко Мігкельсон заявив, що НАТО пора “прокидатися” і довести здатність адекватно реагувати на загрози, зокрема після прямих натяків Москви на плани перекроїти кордон у Балтійському морі.

“Такими кроками Росія випробовує готовність НАТО захищатися. Досі він (Путін, — ред.) отримував сигнал, що НАТО не наважується сваритися з Росією, як-от допомога Україні “наполовину” та обмеження на застосування західної зброї, заплющування очей на заліт російських ракет і дронів, масштабне глушіння сигналу GPS, створення проблем для життєво важливої інфраструктури”, — зазначив Міхкельсон.

А очільник МЗС Естонії Маргус Тсахкна не виключає, що повідомлення в ЗМІ про нібито наміри Росії змінити морські кордони в Балтійському морі — це спроба посіяти сум’яття серед союзників альянсу.

“Ми очікуємо, що їхні кроки відповідатимуть міжнародному праву. Я не можу виключити, що повідомлення є спробою посіяти сум’яття, але ми зберігаємо розум холодним”, — зазначив міністр закордонних справ Естонії.

США вимагають, щоб Росія надала пояснення щодо так званої «зміни» кордонів із Литвою та Фінляндією в Балтійському морі. Про це заявив речник Державного департаменту Метью Міллер

Він наголосив, що Сполучені Штати солідарні з партнерами по Північноатлантичному альянсу (НАТО) та Європейському Союзу щодо дій Росії та її провокацій на балтійському кордоні. 

“Зараз Росія сіє плутанину на кордонах НАТО і ЄС. Ми солідарні з нашими союзниками в країнах Балтії перед обличчям останніх російських провокацій і закликаємо Москву пояснити свої дії. Ми уважно стежимо за ситуацією з нашими союзниками”, — заявив Метью Міллер.

https://youtu.be/HwR1tbc-05U

Думки експертів

Для чого Росія вирішила заявити про свої претензії до територій у Балтійському морі? Чому документ про це оперативно видалили? Якою має бути реакція країн НАТО? Які загрози несе присутність РФ у Балтійському регіоні? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Вайдотас Малініоніс, литовський військовий експерт, полковник запасу;
  • Павло Лакійчук, керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія ХХI”;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Ігор Петренко, політолог. 

ВАЙДОТАС МАЛІНІОНІС: Такі дії можуть вважатися нападом на країни НАТО

— Поки Росія не програє війну, провокації триватимуть, потрібно з цим змиритися. Після того як Швеція і Фінляндія теж вступили до НАТО, Балтійське море стає морем НАТО. І Росія там має дуже маленьку територію, якщо порівнювати з НАТО. І в Кремлі, звісно, хочуть зберегти вплив у Балтійському морі. 

Фінляндія порушила питання про те, що старі судна, які возять нафту і нафтопродукти, становлять певну небезпеку. Росія може, використовуючи ці судна, робити якісь провокації або акти диверсії. Наприклад, у Балтійському морі є кабелі. Також російські судна становлять екологічну небезпеку, тому що вони старі, і якщо щось трапиться, то це може спричинити екологічну катастрофу. 

Інтеграція кордонів — це вже напад на НАТО, це вже 5-та стаття, тому що це становить небезпеку для кордонів Альянсу. Я думаю, відповідь має бути пропорційною. Хоча Росія зробила тільки заяву і, не чекаючи відповіді НАТО, спростувала її. 

Країни НАТО можуть почати думати, щоб підтягнути ближче до Балтійського моря групу авіаносців, наприклад. Цього я не виключаю, якщо небезпека підвищиться. 

ПАВЛО ЛАКІЙЧУК: РФ хоче дестабілізувати ситуацію в Балтії

— Очевидною метою такої заяви є не стільки перегляд кордонів, скільки дестабілізація ситуації на Балтиці. Те, що Міністерство оборони видалило інформацію з сайту — ще одне підтвердження цьому. Подібні провокації Росія не вперше проводить в акваторіях морів. 

У 2021 році, напередодні вторгнення Росії в Україну, росіяни закрили всі райони Чорного моря, прилеглі до України, для судноплавства під приводом проведення навчань. Є така методика в Міжнародній морській організації для створення безпеки — закривати певні райони, де проводять військові стрільби та де існує небезпека для цивільного судноплавства. Росіяни використовують цей самий механізм, тільки з провокаційною і військовою метою. 

Стратегія Росії полягає в наступному — спочатку створити осередок напруженості, а потім продемонструвати себе миротворцем. Те ж саме відбувається і в Балтійському регіоні. Але в Балтійському регіоні не так легко діяти, як у Чорному морі. Стратегія НАТО для Балтійського регіону досить чітка і спрямована на локалізацію та попередження російських військових провокацій.

Я не думаю, що дипломатичні переговори з Росією можуть принести результат. Росія відчуває тільки силу. Якщо Україна і західні союзники продемонструють росіянам свою впевненість і силу, якщо ЄС і НАТО справді прокинуться, то цей російський обдертий ведмідь утече у свій барліг.  

Злочини та провокації РФ на морі можуть бути справедливо досліджені Міжнародною морською організацією (ІМО), але тільки після очищення від російської агентури, зазначив експерт. ІМО позбувається російського шлаку і є надії на те, що Росії з рук не зійдуть дії та в Балтійському морі, і в Чорному морі, і на Далекому Сході. 

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: РФ малює “червоні лінії” для Заходу

— Найімовірніше, росіяни дивляться на реакцію наших партнерів, країн НАТО, щоб зрозуміти, наскільки ще їх можна залякати. Їхня аргументація зрозуміла — вони не хочуть, щоб нам допомагали. Але коли Росія ставить умови країнам НАТО, які з військового погляду значно сильніші за РФ і здатні просто стерти з лиця землі її збройні сили та військово-промисловий комплекс, то стає незрозумілою поведінка наших союзників. 

Адже РФ же не собі малює “червоні лінії”, вона їх малює для Заходу. Тому має бути якась реакція наших партнерів. 

Росіяни планують переглянути водні кордони в Балтійському морі. Це стосується Литви, Фінляндії, Швеції. Там є острови, на які Росія претендує. Вона аргументує це тим, що ті координати, кордони, які були встановлені раніше, не відповідають географічним реаліям. Але зрозуміти, що вони мають на увазі, дуже складно. Що помінялися острови, з’явилися якісь нові землі? 

Нехай поки що тільки на папері, але Кремль перевіряє, якою буде реакція. Якщо країни НАТО знову це проковтнуть, щоб не було ескалації, то далі будуть переглянуті з боку росіян кордони та по суші. У росіян є завдання — перебудувати всю систему, яка була побудована на європейському континенті після Другої світової війни. 

Вони відкрито про це заявляли не раз. Але чекають на реакцію країн НАТО. Поки що реакція звучить, як “не хочемо ескалації”. Другий аргумент — ядерна зброя. Але якщо в них є ядерна зброя, то це означає, що Росія може забирати острови у Швеції, переглядати спочатку морські кордони, а потім на суші? 

Росія лізе, і вона зупиниться тільки тоді, коли її зупинять. Росіяни — досить боягузливі люди. І коли їм дають по руках — вони дуже швидко заспокоюються. А коли з ними намагаються якось домовитися цивілізованим способом, не військовим, то росіяни сприймають це як слабкість і лізуть далі. Вони так влаштовані.

Хочеться вірити, що наша дипломатія, засоби масової інформації все-таки допоможуть переконати світову спільноту, що ми воюємо не тільки за свою країну, ми воюємо навіть не тільки за Європу. Ми воюємо і за США, зокрема. Ми воюємо за весь цивілізований світ. Ми зупиняємо російську навалу, яка хоче змінити світовий порядок. 

ІГОР ПЕТРЕНКО: РФ намагається підвищувати ставки

— Найімовірніше, це гра РФ на підвищення ставок. Тобто вони розуміють, що їхні прості погрози ядерною зброєю не дуже діють. Росіяни намагаються ось такими «вкиданнями» показувати, що вони готові йти на більше. 

Це не прямі погрози. Кремль показує, що, ось, готує документи через ускладнення ситуація, тому що Фінляндія і Швеція стали членами НАТО. Нібито НАТО все ближче наближалися до кордонів РФ і потрібно якось відповідати. Далі в Кремлі дивитимуться на реакцію Заходу – які будуть заяви, хто що скаже. 

Країни Балтії, природно, відреагували. Реакція має бути й від сильніших гравців. Я маю на увазі Францію, Німеччину, США і НАТО як цілісну структуру, яка повинна зробити відповідні заяви. 

Українська армія зараз систематично знищує російський флот у Чорному морі. Весь світ це бачить. Тому подібні погрози з боку РФ мають бути чимось підкріплені, якимось ресурсом. 

Росіяни прибрали це рішення зі свого сайту. Тобто вони прекрасно розуміють, що можуть отримати по зубах. Я думаю, якби були реальні ознаки того, що РФ готується до чогось подібного в Балтійському морі, то країни НАТО відреагували б більш жорстко. 

Читайте також: Україна та Португалія підписали двосторонню угоду з безпеки — подробиці

Прямий ефір