Російська влада веде економічну війну проти України у Чорному та Азовському морях. Для цього країна вдається до рейдерства, вважає експерт із питань політики, економіки фонду “Майдан закордонних справ” Юрій Смілянський. Своєю думкою експерт поділився під час марафону “FreeДОМ” на телеканалі UA.
– Збройні сили України активно йдуть у контратаку, звільняють наші міста від російських окупантів. Як ви можете зараз оцінити, спрогнозувати подальші дії російських військових?
– Напевно, прогнозувати дії військових мають насамперед військові. Але якщо відповідати на ваше запитання, високою є ймовірність того, що основні свої сили Російська Федерація сконцентрує на напрямку, де вона досягла найбільшого успіху. Тобто це схід і південь України. Фактично, ми сьогодні стоїмо перед реальною загрозою втрати додаткових територій, про які вони мріяли з 2014 року. Вони намагаються створити сухопутний коридор від території ОРДЛО до окупованої території Криму, забезпечити Крим електроенергією за рахунок потужностей Запорізької атомної електростанції, а також забезпечити Крим дніпровською водою – Херсон і, фактично, вся територія Херсонської області також під контролем окупаційних військ РФ. Для нас це, звичайно, дуже погано, і бажано, щоб Росія не змогла реалізувати такий план.
– На скільки вистачить ресурсів у Російської Федерації утримати ці тимчасово окуповані території: Херсон, Мелітополь? Адже, судячи з Криму, з Донбасу, РФ не вкладала туди ресурси.
– Дивлячись що називаємо “вкладанням ресурсів”. На окупованій території Криму Росія розвивала військову базу, яку вона активно використовує для окупації іншої території України. І сюди вкладала величезні гроші. В основному все, що Росія заявляла як інвестиції у кримський розвиток, було інвестиціями у розвиток військової бази. Всіх елементів: забезпечення житлом, траса Таврида, Кримський міст – усе це об’єкти військово-стратегічного значення. І сьогодні все це використовується у війні проти України. Дуже хотілося б сказати, що завтра-післязавтра або через місяць у Росії закінчаться ресурси для війни. Але, думаю, що така моя заява була б необ’єктивною. Так, Росія готова ще більше грабувати своїх громадян, тобто зробити їх ще біднішими, але взяти ці ресурси й використати їх на війну проти України.
– А як щодо Чорноморського регіону? Якою є тут мета Росії?
– Захоплюючи торгові судна у Чорному та Азовському морях, Росія веде економічну війну. І це натяк на те, що іншим державам не варто надавати економічну та військову підтримку Україні, бо вони мають ризик втратити вантажі, які туди спрямовують. До того ж ці дії орієнтовані на те, щоб змусити світову спільноту визнати Азовське та Чорне моря внутрішніми морями Російської Федерації, де вона робитиме все, що їй заманеться. Сюди можна було б додати ще й мінні загрози, які Росія починає створювати на торгових шляхах, що пролягають через Чорне море, зокрема Босфор, де вже також було знешкоджено одну міну.
Людська історія знає такі види принизливого заробітку, які у пристойному суспільстві завжди сприймали як грабіж, злочин, мародерство. Нам це відомо як піратство, тобто пірати – люди, які на свій страх та ризик збагачувалися за рахунок пограбування насамперед торгових суден. Це каперство – вже як вид діяльності приватних осіб, але з дозволу державної влади на пограбування суден, проти яких ця держава вела війну, тобто як вид економічної війни з використанням цивільних осіб. Але є ще один вид – рейдерство, коли бойові кораблі будь-якої держави грабували цивільні судна під виглядом економічної війни. Ось сьогодні в Азовському та Чорному морях Росія є рейдером у класичному розумінні цього слова.
Читайте також: Росія змінила тон спілкування, але роботи ще багато — інтерв’ю з учасником переговорів Олександром Чалим