Росія продовжує атакувати українські міста ударними безпілотниками, ракетами та авіабомбами. Тільки за жовтень 2024 року РФ випустила по Україні 2 023 дрони, 20 атак припало на Київ. А за перший тиждень листопада в українському небі було зафіксовано 600 “Шахедів”.
Безпілотники атакують Україну “зграями”
У ніч на 10 листопада російська армія використала проти України рекордну кількість безпілотних літальних апаратів. Починаючи з вечора, радіотехнічні війська Повітряних сил Збройних сил України виявили в небі 145 цілей.
У ніч на 11 листопада п’ятеро людей загинули внаслідок російської атаки на Миколаїв.
“Внаслідок влучання БпЛА зруйновано приватний одноповерховий будинок, виникла пожежа. Також є руйнування квартири на четвертому поверсі чотириповерхового будинку, загорілися 3-4 поверхи. Відомо про 5️ загиблих, їхні тіла деблокували рятувальники”, — ідеться в повідомленні Державної служби з надзвичайних ситуацій.
Крім того, в ніч на 11 листопада РФ завдала трьох авіаударів по Запоріжжю. Унаслідок атаки загинув чоловік. Про це повідомив голова Запорізької обласної військової адміністрації Іван Федоров.
“Одна людина загинула, ще 21 поранена внаслідок російських атак по Запоріжжю. Протягом доби окупанти завдали 356 ударів по 10 населених пунктах Запорізької області”, — написав він.
За даними ДСНС, серед постраждалих — три хлопчики чотирьох, шістнадцяти та сімнадцяти років і дві дівчинки п’ятнадцяти та сімнадцяти років.
Чотири ночі поспіль російські війська атакували Одеську область ударними безпілотниками. Унаслідок удару, який стався 9 листопада, двоє людей дістали поранень.
Вночі 11 листопада РФ запустила по Україні 74 безпілотники типу “Шахед” і невстановленого типу зі своєї території (Курськ, Приморсько-Ахтарськ, Орел, Брянськ). Повітряний напад країни-агресора відбивали зенітні ракетні війська, авіація, підрозділи радіоелектронної боротьби (РЕБ), мобільні вогневі групи Повітряних сил і Сил оборони України.
Також ними було знешкоджено обидві крилаті ракети. Підтверджено збиття 39 російських безпілотників у Київській, Житомирській, Полтавській, Сумській, Черкаській, Запорізькій, Чернігівській, Дніпропетровській та Миколаївській областях.
Ще 30 ворожих безпілотників локаційно втрачено в різних регіонах України, а три вийшли з повітряного простору України в напрямку Білорусі та тимчасово окупованої території.
Термін “локаційно втрачений” означає, що ціль — ударний або розвідувальний БпЛА — з різних причин зникла з радарів.
“Перше, безпілотник противника був втрачений через те, що він просто мав ті чи інші недоліки, які призвели до його катастрофи. Іншими словами, безпілотник просто мав фізичний брак. Другий — це запуск так званих цілей-обманок, які за своїми характеристиками можуть навіть не мати бойового заряду, але при цьому вони мають певні системи, які вловлюють системи протиповітряної оборони (ППО). Такі безпілотники виробляються противником у великій кількості, їхня якість дуже низька, і більшість із них просто падає після того, як у них закінчилося пальне”, — пояснив авіаційний експерт, член Громадської ради при Державній службі Богдан Долінце.
“Київський науково-дослідний інститут судової експертизи повідомив 29 жовтня, що уламки безпілотників “Шахед-136”, які російські війська використали в серії ударів із 26 до 29 жовтня, засвідчили, що російські війська модифікували безпілотники для встановлення на них термобаричних боєголовок”, — ідеться у звіті Інституту вивчення війни.
Під час застосування такої зброї створюється високий надлишковий тиск і висока температура, пояснюють експерти. Термобарична бойова частина призводить до масштабних пожеж у місцях влучання. Росія почала модернізувати іранські дрони незабаром після отримання ліцензії на їхнє виробництво.
Москва прагне перевантажити та виснажити протиповітряну оборону України масованими атаками безпілотників, кажуть експерти. Але українська ППО вже довела свою ефективність. Зенітно-ракетні війська, авіація, підрозділи радіоелектронної боротьби та мобільні вогневі групи продовжують захищати повітряний простір України.
“Є розвиток і в Україні. Компанії непогано працюють, щоб привести наші технологічні можливості до європейських стандартів. Такі форми інтеграції, коли ми як компанія беремо західне обладнання і робимо потужні комплекси розвідки або придушення засобів супротивника, така кооперація дуже важлива”, — прокоментував засновник компанії-розробника дронів “Перший контакт” Валерій Боровик.
Загалом від початку 2024 року Росія запустила по території України майже 7 тис. дронів-камікадзе, повідомили в Генштабі ЗСУ. Переважно їхніми цілями була цивільна і критична інфраструктура України.
Думки експертів
Чому збільшилася частота та інтенсивність використання Росією ударних безпілотників для атак по Україні? Яка мета таких ударів росіян? Як сили ППО збивають ворожі “Шахеди”? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Владислав Селезньов, військовий експерт;
- Іван Варченко, експерт з питань національної безпеки, військовослужбовець Збройних сил України;
- Олександр Толоконніков, спікер Херсонської обласної військової адміністрації (ОВА);
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Росія накопичує ракетний арсенал для майбутніх атак
— Росія активно використовує останнім часом ударні безпілотники, бо накопичує ракетні арсенали, щоб коли Україна буде найбільш вразлива, залучити всі наявні в неї ресурси.
Буквально через тиждень настане стабільна мінусова температура, і навантаження на нашу енергетичну інфраструктуру стане колосальним. Очевидно, противник сповна скористається цим шансом. Місія російської армії, зокрема, спрямована на те, щоб максимально ускладнити життя звичайних жителів нашої країни.
Ймовірний блекаут ускладнить життя українцям, але країна вже має досвід переживання таких відключень. Ми повинні абсолютно чітко розуміти, що ця зима буде вкрай складною. Противник завдаватиме ударів ракетами та дронами по об’єктах енергетичної та критичної інфраструктури. Я думаю, не можна виключати варіант, що будуть і удари по житлових будинках. Путіну і його оточенню абсолютно все одно на так звані супутні втрати.
Важко передбачити, коли Путін повернеться до тактики масштабних ракетно-дронових атак, але у ворога є достатньо ресурсів і актуальна розвідувальна інформація.
Останні тижні ворожі БпЛА рухаються над територією нашої країни за вигадливими траєкторіями. Вони буквально “змальовують” простір, щоб мати верифіковану і правдиву інформацію про наші стратегічні об’єкти та місця розміщення ключових елементів систем ППО. Противник перебуває в повній готовності, щоб, використовуючи свій арсенал, створити для нас фактично неможливі умови.
Україні не вистачає якісних і сучасних систем ППО, таких як, наприклад, ЗРК Patriot і SAMP/T. Вони є, але в дуже обмеженій кількості.
ІВАН ВАРЧЕНКО: Запускаючи десятки “Шахедів”, росіяни намагаються послабити українську систему ППО
— Росія нарощує удари по території України “Шахедами”, і, очевидно, там налагодили власне виробництво безпілотників. У вересні 2024 року в середньому запускалося 40-45 “Шахедів” на день, у жовтні це число наблизилося до 70, а в листопаді ця цифра продовжує зростати.
Росія значно рідше використовує ракети останні 2 місяці, швидше за все, накопичуючи свій ударний потенціал.
Можливо, росіяни планують використовувати ці ракети в якийсь певний день, коли вони вважатимуть, що ефективність ударів буде найвищою. Логіка і дії російських окупантів, а також дії Путіна — різні поняття, тому кожного дня потрібно бути готовим до того, що може статися масована атака.
Запускаючи десятки та навіть більше сотні “Шахедів” на день, росіяни мають на меті послабити українську ППО. Певною мірою їм це вдається. Проте не можна говорити, що ситуація критична. Українці знайшли менш дорогі способи протидії “Шахедам”, ніж у 2022-2023 рр. Це не тільки класичні дорогі засоби ППО і ракети, а й концентрований вогонь стрілецької зброї, а також інші засоби.
Готовність наших партнерів надавати нам відповідні засоби є умовою, за якої ми зможемо відбивати атаки.
ОЛЕКСАНДР ТОЛОКОННІКОВ: Росіяни буквально полюють на мирних жителів
— За вересень цього року в Херсонській області внаслідок російських атак постраждали 154 людини, за жовтень — 124. Тобто в жовтні трохи знизилася кількість постраждалих унаслідок російських атак, але при цьому кількість самих атак не зменшилася. Мирні жителі просто стали більш обережними.
Збройні сили якісно протидіють російським атакам. Використовують систему РЕБ — вона підлаштовується під частоти, які постійно змінюють росіяни. Також використовується сучасна зброя для протидії ударним безпілотникам.
Росіяни буквально полюють на мирних жителів у Херсонській області, скидають вибухівку з FPV-дронів і дронів Mavic. Проти такої тактики у нас немає протидії. І це становить небезпеку і вдень, і вночі.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: Росіяни використовують обманки, щоб виснажити систему ППО
— Росія вже не приховує, що здійснює терор мирного населення в Одеській області. Б’ють по багатоквартирних забудовах, приватному сектору. Є постраждалі та загиблі, на жаль.
Метою ворога в Одесі, очевидно, не була ні портова інфраструктура, ні енергетична. Насамперед атакують цивільну інфраструктуру і тероризують мирне населення.
Потрібно віддати належне Силам оборони України, які взаємодіють між собою і намагаються збивати все, що летить на Одесу. Ми прекрасно розуміємо, що коли збиваєш ворожий “Шахед”, то його уламки можуть впасти на житлові будинки. Добре, коли це відбувається над нежитловими забудовами. Проте люди втрачають бізнес, згорають до тла їхні автомобілі.
Росія цинічно демонструє свою готовність вбивати українців. Я чудово розумію, що це може бути елементом тиску в питанні можливих майбутніх переговорів. Це психологічний тиск на українських громадян, щоб ми були готові здатися.
В Одесі немає паніки, люди працюють, допомагають ліквідувати наслідки російських ударів. Ми добре розуміємо, що такі атаки можуть бути регулярними. “Шахеди” використовуються для того, щоб завдати максимальної шкоди мирним жителям.
З військового погляду ми бачимо деякі особливості останніх атак. “Шахеди”, оснащені бойовою частиною, часто супроводжують обманки, які збоку виглядають, як справжні ударні безпілотники. Це зроблено для того, щоб виснажити українську систему протиповітряної оборони та завдати максимальної шкоди людям.
Читайте також: Як Трамп може вплинути на Путіна для завершення війни РФ проти України — думки експертів і глядачів FREEДOM