Європейські лідери на неформальній зустрічі в Парижі домовилися про створення коаліції з постачання Україні ракет. Як зазначив президент Франції Еммануель Макрон, ідеться про бомби, а також ракети середньої та великої дальності. Також союзники Києва домовилися наростити свої зусилля в п’яти сферах, повідомляє FREEДОМ.
Близько 20 лідерів Європи прибули до Парижа, відгукнувшись на запрошення Макрона. Мета — обговорити подальшу підтримку України. Зустріч відбулася в Єлисейському палаці. У зустрічі, зокрема, взяли участь канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес, президент Польщі Анджей Дуда, президент Фінляндії Саулі Нійністе.
Відкриваючи саміт, президент Франції заявив, що європейські лідери повинні готуватися до можливого нападу з боку Росії в найближчі роки.
“Росія не може і не повинна виграти цю війну. Україна сьогодні налаштована рішуче, вона потребує нас. Крім того, що ми вже зробили, потрібні значні бюджетні, економічні, потенційні зусилля. Але з огляду на те, що я щойно сказав, сьогодні ми перебуваємо не тільки біля дати два роки з початку цієї війни проти України. Ми, безумовно, перебуваємо в моменті поштовху, який необхідний усім нам”, — сказав Макрон.
Західні партнери домовилися створити коаліцію з передачі українській армії далекобійного озброєння. За словами Макрона, протягом десяти днів учасники саміту звернуться до різних держав, які мають у своєму розпорядженні боєприпаси.
“У питаннях суперництва вони виривають цю естафетну паличку у Великої Британії, яка першою передала Україні [крилаті ракети] Storm Shadow, і фактично організовують коаліцію щодо потреб України в далекобійному озброєнні. Фактично ті країни, які можуть надати нам це озброєння або ті, хто у світі користуються подібними зразками, з ними налагоджуватимуться контакти й намагатимуться їх викуповувати для потреб України”, — пояснив військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
Крім коаліції, союзники України вирішили наростити зусилля в п’яти сферах:
- кіберзахист;
- захист країн, яким загрожує Кремль;
- спільне виробництво зброї в Україні;
- підтримка України невійськовими силами;
- операції з розмінування.
Президент Фінляндії Саулі Нійністе назвав зустріч результативною. У коментарі національній телерадіомовній компанії він також наголосив, що його держава й надалі збільшуватиме військову підтримку України.
“Ми теж бачимо дуже цікавий момент, багато чого змінилося. Раніше йшлося про страшну європейську бюрократію, яка не в змозі швидко реагувати. Зараз же ми бачимо, що там, де ця бюрократія залишається неповороткою, там вмикаються інші механізми, як ініціативи різних країн”, — наголосив директор Центру суспільних досліджень “Український меридіан” Дмитро Левусь.
Серед таких ініціатив можна розцінити заяви президента Франції Макрона про можливе розміщення військ союзників на території України.
“Сьогодні не було консенсусу з приводу посилання військ на землю в офіційний, передбачуваний і схвалений спосіб. Але в динаміці нічого не має бути виключено. Ми зробимо все, щоб Росія не змогла виграти цю війну”, — заявив Макрон.
На цьому етапі представники Німеччини, Іспанії, Польщі та Швеції не підтримали відправлення своїх військ на територію України. Утім, як пише агентство Reuters, ідея Макрона полягала в тому, щоб саме порушити обговорення цього питання. Очільник Міністерства закордонних справ (МЗС) Франції детальніше пояснив позицію держави щодо посилання військ в Україну.
“Ми маємо розглянути нові дії для підтримки України. Вони мають відповідати дуже конкретним потребам, зокрема я маю на увазі розмінування, кіберзахист, виробництво зброї на місці, на українській території. Деякі дії можуть вимагати присутності на українській території, не переходячи при цьому поріг бойових дій. Нічого не можна виключати”, — наголосив міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне.
У ЄС же зазначають, що держави-члени повинні самі вирішувати, який тип військової підтримки надавати Україні.
“Можливо, це була дещо емоційна фраза від Макрона або ж його якісь плани на майбутнє розвивати саме цю тему. Але сьогодні у ЄС і НАТО немає єдиної думки про те, що необхідно відправляти війська в Україну і що вони будуть там робити”, — додав військово-політичний оглядач Олександр Коваленко.
Читайте також: Європарламент виступає за підтримку України — у Страсбурзі відбулися дебати (ВІДЕО)